Ako rozbehnúť kojenie?

Ako rozbehnúť kojenie?

Publikované: 18.05.2023
Aktualizované: 18.05.2023

Po pôrode predstavuje materské mlieko pre dieťa najlepší zdroj potravy. Žiadna umelá mliečna formula nedokáže plnohodnotne nahradiť vyživovaciu schopnosť materského mlieka, čo potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Niektoré ženy sa však stretávajú s problémom nedostatočnej laktácie, teda mlieko sa netvorí v dostatočnom množstve alebo sa laktačná fáza nerozbehne vôbec. Nastať môžu rôzne situácie.

Ak je to možné, dôležité je začať s kojením už krátko po pôrode. Kontakt koža na kožu je enormne dôležitý pre rozbehnutie dojčenia. Už po prvom priložení je vhodné, ak dôjde k prvému prisatiu bábätka. Laktáciu podporíte práve tým, že dieťatko budete po pôrode pravidelne prikladať k prsníku, povedzme každé 2 až 3 hodiny. V niektorých prípadoch sa stáva, že dieťatko nemôže byť matke priložené. V takom prípade je vhodné kojenie rozbehnúť ručným odstrekovaním mlieka, resp. jeho odsávaním za pomoci odsávačiek mlieka. S tým by ste mali začať 4 až 6 hodín po pôrode. Organizmu tak simulujete dojčenie a proces laktácie funguje správne. Pre laktáciu je dôležitý tiež dostatočný pitný režim. Aj v prípade, že máte mlieka dostatok, je vhodné mlieko odstrekovať alebo odsávať, aby nedošlo k zdravotným komplikáciám alebo zápalom v organizme.

Objaviť sa môže obdobie tzv. laktačnej krízy, vtedy nemusí mať matka materského mlieka v prsníkoch dostatok pre potreby dojčenia. Dôležité však je stále neprestať dieťa prikladať, a to aj v prípade, že ho začnete prikrmovať umelým mliekom. Dôležité je dieťa prikladať preto, aby proces laktácie dieťatko saním podporilo. Odporúčame v čase, keď máte možnosť mlieko odsávať či odstrekovať, uskladňovať v mrazničke do fliaš alebo špeciálnych vreciek na materské mlieko. Neskôr ho môžete rozmraziť, ohriať a použiť práve vo fáze, keď vám môže chýbať.

Pamätajte, že zdravá a vyvážená strava má taktiež vplyv na tvorbu a kvalitu materského mlieka. Dávajte si preto pozor na to, čo nejesť pri dojčení a naopak, čo môže prispieť k úspešnej laktácii a tvorbe mlieka. Zaradiť môžete špeciálne bylinné čaje – alchemilka alebo medovka, ktoré môžu prispievať k podpore laktácie.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.4%)