Hračky a darčeky pre 9- a 10-ročného chlapca

Hračky a darčeky pre 9- a 10-ročného chlapca

Hľadáte vhodný darček pre 9- až 10-ročného chlapca? Potrebujete inšpiráciu alebo nápady na vhodné darčeky? V takom prípade vám vieme pomôcť. My sme realizovali prieskum trhu a vybrali tie najobľúbenejšie a najpredávanejšie hračky. V našom článku nájdete rôzne kategórie hračiek a produktov, ktoré môžu byť vhodným darčekom pre chlapca vo veku 9 až 10 rokov. Či hľadáte darček na Vianoce, narodeniny, meniny alebo chcete mladého chlapca odmeniť, pozrite sa na náš výber aj s krátkymi charakteristikami hračiek. Ak máte návrhy na vhodné a zaujímavé darčeky pre 10-ročného chlapca, napíšte tieto nápady pod článok do sekcie komentárov.

Publikované: 09.11.2023
Aktualizované: 24.11.2023

Obdarovať chlapca v tomto veku nemusí byť vôbec jednoduché. Záujmy, preferencie či koníčky detí sa veľmi líšia a často sa menia. Niektoré deti preferujú stále hranie sa s hračkami, napríklad autíčka na ovládanie, fingerboardy alebo rôzne figúrky postavičiek a zvierat. Iné deti majú v obľube LEGO stavebnice či počítačové hry. Potešiť ich teda môže ako darček aj elektronika. V našom výbere nájde rôzne kategórie hračiek a konkrétne produkty, ktorými môžete obdarovať 9- a 10-ročných chlapcov.

Najpredávanejšie kategórie tento mesiac

Názov Hodnotenie Detail
Fingerboardy5*Zobraziť produkt
Autá na ovládanie5*Zobraziť produkt
Bluetooth reproduktory5*Zobraziť produkt
Zberateľské figúrky5*Zobraziť produkt
Fidget spinnery5*Zobraziť produkt

Stavebnice LEGO

LEGO stavebnice podporujú sebarealizáciu a tvorivé uvažovanie, zatiaľ čo dieťa vytvára rôzne projekty podľa vlastných predstáv či predlohy. Sú skvelým spôsobom, ako podporiť jeho záujem o konštruktívne zmýšľanie a sú zároveň vynikajúcou zábavou. Týmto darčekom mu umožníte rozvíjať sa a užiť si zábavu a tvorivosť súčasne. LEGO stavebnice sú pre 9- a 10-ročného chlapca skvelým darčekom, pretože podporujú jeho tvorivosť, logické myslenie a rozvoj dôležitých zručností. Pomáhajú pri rozvoji jemných motorických schopností a koncepčného uvažovania prostredníctvom zostavovania jednotlivých dielov a riešenia rôznych konštrukčných výziev.

V teréne neprekonateľný Jeep Wrangler v LEGO podobe si môže zhotoviť doma každý malý inžinier. Po zložení chlapec získa funkčné vozidlo s pohyblivými časťami a môže sa s ním vybrať do „terénu“. Stavebnica obsahuje 665 dielov. Dieťa sa zabaví pri skladaní a následne si s výsledkom užije zábavu aj potom.

LEGO stavebnica inšpirovaná filmom Rýchlo a zbesilo 2. Legendárny Nissan Skyline GT-R si môže malý milovník áut postaviť aj v detskej izbe. Konštrukciu je potrebné zostaviť z 319 dielov. Súčasťou sady je tiež mini figúrka Briana O´Connra (šofér). S legom si užije chlapec množstvo zábavy aj po jej zložení.

Do vesmíru sa môže malý staviteľ vybrať vďaka kultovému vesmírnemu raketoplánu T-6 Ahsoky Tano. Raketoplán je vyzbrojený zbraňami, pohyblivým podvozkom a úložným priestorom. Aby mohol raketoplán vzlietnuť, staviteľ musí dať dohromady 601 kociek. Súčasťou balenia sú aj 4 mini figúrky – Ahsoka Tano, Marrok, Sabine Wren a profesor Huyang.

Autíčka na ovládanie

Autíčka na diaľkové ovládanie sú pre 9- a 10-ročného chlapca vynikajúcim darčekom, keďže podporujú jeho záľubu v technike, autách a rýchlosti. Tieto hračky ponúkajú možnosť naučiť sa ovládať zariadenie na diaľkové ovládanie, čo rozvíja u detí zručnosť precízneho ovládania, citlivosti a koncentráciu. Okrem toho pomáhajú pri podpore jeho záujmu o techniku, keďže dieťa spoznáva fungovanie rôznych mechanických častí autíčka. Kúpa diaľkovo ovládaného autíčka ako darček môže posilniť jeho záujem o technológie a dopriať mu zároveň nekonečnú zábavu.

Do detailu prepracované autíčko na diaľková ovládanie s maximálnou rýchlosťou až 40 km/h. Autíčko disponuje olejovými tlmičmi, dolným odpružením a zavesením kolies. Na jedno nabitie vydrží približne 20 minút jazdy v závislosti od terénu. Auto má zvýšenú vodoodolnosť a je vhodné do terénu vďaka pohonu 4x4.

Chcete vyskúšať, kam sa až toto diaľkovo ovládané RC auto dostane? Vozidlo má náhon 4x4, dosah ovládača je až 30 metrov a výdrž batérií je 30 minút. Maximálna rýchlosť terénneho autíčka je 12 km/h. Vozidlo je poháňané AA batériami. Vďaka vzduchovým tlmičom autíčko zvláda aj výrazné prekážky.

Hasičské vozidlo na diaľkové ovládanie je ideálne pre milovníka hasičskej techniky. Autíčko má funkčné striekacie hadice (do nádrže je potrebné naliať vodu), disponuje otáčacím a teleskopickým rebríkom, má svetelné i zvukové efekty. Ovládač aj autíčko sú poháňané AA batériami, ktoré nie sú súčasťou balenia.

Elektronika

Drobná elektronika, inteligentné hodinky, Bluetooth slúchadlá, reproduktory a podobne technológie sú pre 9- a 10-ročného chlapca zaujímavým a praktickým darčekom. Tieto technológie umožňujú deťom priblížiť sa k súčasnej technológii a súčasne ponúkajú viacero využití. Inteligentné hodinky môžu pomôcť deťom sledovať čas, počítať si kroky alebo hrať jednoduché, dokonca vzdelávacie hry. Bluetooth slúchadlá umožňujú pohodlné počúvanie hudby, podcastov alebo nahrávok pri učení bez nutnosti kábla. Bluetooth reproduktory poskytujú možnosť prehrávať hudbu kdekoľvek. Kúpou takéhoto príslušenstva chlapca v tomto veku zaručene potešíte.

Jednoduché smart hodinky pre deti sú na prvé zoznámenie sa s takouto technológiou ideálnou voľbou. Hodinky majú až 4-dňovú výdrž, zabudované GPS pre určenie polohy a umožňujú tiež realizovať volania vďaka nanoSIM karte. Ovládanie je možné aj cez aplikáciu v českom jazyku. Nechýba SOS tlačidlo na núdzové volanie, funkcia záznamníka a funkcie monitorujúce telesné funkcie. Hodinky majú odolnosť IP67. Integrovaná je takisto kamera pre videohovory. Vďaka týmto hodinkám budete vždy vedieť, že dieťa je v poriadku.

Praktický Bluetooth reproduktor JBL je vhodný ako spoločník pri zábave s kamarátmi na dvore či na ihrisku. Vďaka zvýšenej odolnosti IPX7 mu nevadí ani dážď. Poskytne až 12 hodín kvalitnej reprodukcie hudby. Vhodný je aj ako externý reproduktor k telefónu, tabletu či notebooku. Dostupný je v rôznych farbách.

Vášnivého hráča určite potešia bezdrôtové slúchadlá k počítaču. Slúchadlá majú Bluetooth rozhranie a zabudovaný mikrofón. Ich výhodou je dlhá výdrž batérie až 18 hodín. Poteší nízka hmotnosť a komfortné náušníky. Kompatibilné sú s OS Windows i MacOS.

Modelovanie

Záľuba v skladaní modelov je niečo, z čoho sa postupne stáva vášeň. U malého chlapca skladanie modelov rozvíja okrem jemnej motoriky aj vnímanie pre trpezlivosť či neúspech. Skladanie nie vždy ide podľa predstáv. Súčasne mladý chlapec realizuje svoje predstavy a trénuje konštrukčné vnímanie. Rozvíja kreativitu a tvorivosť. Mnohé modely je možné variabilne vyfarbovať a tu sa rozvíja jeho fantázia. Modely áut, lietadiel, vlakov, vrtuľníkov či budov predstavuje proces a malý inžinier tak vníma, že ho zaujíma nielen proces skladania, ale hlavne výsledok. Rozvíjať môže modelovanie aj sociálne zručnosti, pretože v skladaní mu môžu pomáhať rodičia alebo kamaráti.

Model bojového lietadla Hawker Tempest v mierke 1:72 môže krásne ozdobiť detskú izbu každého chlapca. Britské stíhacie lietadlo pôsobilo v operáciách počas 2. svetovej vojny. Verný model sa skladá zo 49 dielov. Dĺžka je 14,2 cm a rozpätie 17,3 cm.

Do detailu prepracovaný model raketoplánu Discovery, ktorý po prvýkrát odštartoval v roku 1984. Sada obsahuje 97 dielov. Výška po zložení je 43,7 cm, skutočná výška raketoplánu je 62 metrov. Súčasťou modelu je tiež odpaľovacia plošina. Farby ani lepidlo nie sú súčasťou balenia. Dieťa si pri skladaní natrénuje jemnú motoriku a tiež bude potrebovať dávku trpezlivosti.

Plastový model super športového vozidla McLaren 570S môže byť na poličke v detskej izbe každého chlapca. Detailne vyhotovený model je potrebné zostaviť zo 106 dielov. Lepidlo a farby je potrebné dokúpiť samostatne.

Fingerboardy

Špecifický druh zábavy, ktorý baví tých najmenších i dospelých. Fingerboardy sú univerzálnou zábavou, ktorá predstavuje imitáciu skutočného skateboardovania. Fingerboardy sú malé repliky klasických skateboardov. Dieťaťu umožňujú realizovať rôzne formy zábavy. Súčasne však ovládanie fingerboardu predstavuje proces učenia. Dieťa musí mať trpezlivosť, rozvíja svoju schopnosť koncertovať sa a súčasne trénuje pohybmi rúk svoju motoriku. Ako darček sú fingerboardy ideálne pre tých chlapcov, ktorých skateboardovanie baví a majú v ňom záľubu.

Milovníkov tejto zábavy rozhodne poteší, že okrem fingerboardu s červenou doskou a limitovaným vzorom poteší aj zábradlie a schody, ktoré umožnia prstom vyblázniť sa do sýta. Dieťa tak bude trpezlivo skúšať triky a rôzne spôsoby, ako prekážku zdolať.

Súčasťou tejto sady je praktický obal, prekážky a rampa na triky pre fingerboardy. Vo vitríne môže mať dieťa vystavené všetky fingerboardy, ktoré má vo svojej zbierke. Variabilná rampa zasa poslúži na nové triky a nekonečné hodiny zábavy.

Plastový fingerboard s unikátnym pouličným dizajnom je dodávaný len spolu s drevenou rampou. Ide o ideálnu sadu pre začiatočníka, ktorý tak získa unikátny fingerboard a tiež vhodnú prekážku v podobe drevenej rampy na trénovanie rôznych trikov.

Spoločenské hry

Spoločenské hry pre 9- až 10-ročného chlapca nie sú len zábavným spôsobom trávenia času s kamarátmi či rodinou, ale aj nástrojom na podporu jeho celkového vývoja. Tieto hry podporujú rozvoj sociálnych zručností, ako je komunikácia, spolupráca a strategické zmýšľanie, keďže deti spolu interagujú a súťažia v tímoch. Spoločenské hry okrem toho rozvíjajú kognitívne schopnosti, ako je logické myslenie a taktika, čím podporujú rozvoj ich mentálnych schopností. Hranie týchto hier tiež poskytuje príležitosť na rozvoj emocionálnej inteligencie, keďže deti sa učia riadiť svoje konanie v rôznych situáciách. Kúpiť spoločenskú hru ako darček pre 9- až 10-ročného chlapca nielen pridáva hodiny zábavy do jeho života, ale aj podporuje jeho sociálny, kognitívny a emocionálny rozvoj v priateľskej a stimulujúcej forme hry.

Svetoznáma a originálna spoločenská hra Scrabble, kde hrá každé písmeno svoju rolu. Dôležité je na základe pravidiel skladať vhodné slová a vyplniť tak prázdnu krížovku. Hráča núti ku kreativite, tvorivosti, nápaditosti a zároveň sa môže dieťa učiť novým slovám. Rozvíja sa tiež logické a taktické zmýšľanie.

Albi Catan (Osadníci z Katanu) je veľmi obľúbená spoločenská stolová hra. Hra je zasadená do prostredia objaviteľských ciest. V hre sa zakladajú osady, vylepšujú sa a buduje sa civilizácia. Dôležité je hospodárenie, výmenný obchod a strategicky uvažujete tak, aby ste pre svojich osadníkov získali čo najviac výhod. Hra je určená pre 3 až 4 hráčov.

Tematická stolová hra inšpirovaná kultovou počítačovou hrou Minecraft. Cieľom hry je dostať sa s figúrkou až cez ohnivého Natera. Pozor však na prekážky, ktoré svet kociek prináša. Hra si vyžaduje bystré uvažovanie a myslieť o krok vpred. Obsahuje 8 kociek, 64 drevených blokov, 48 žetónov, 4 karty a množstvo ďalšieho príslušenstva k zvýšeniu autenticity hry. Hra je vhodná pre 1 až 4 hráčov.

Knihy pre deti

Kniha pre 10-ročného chlapca predstavuje darček, ktorý mu prináša množstvo benefitov. Podporuje jeho čitateľské návyky, ale tiež poskytuje širokú škálu výhod pre jeho celkový rozvoj. Knihy pre deti podnecujú detskú predstavivosť, vzbudzujú záujem o čítanie, zlepšujú sústredenosť, čitateľskú gramotnosť a v neposlednom rade podporujú kritické myslenie. Príbehy a dobrodružstvá umožňujú chlapcovi vnímať rôzne perspektívy a rozvíjať jeho empatiu. Náučné knihy pre deti zasa oboznamujú čitateľa s faktami o zvieratách, svete, planéte a obohacujú ho o nové poznatky z rôznych oblastí.

Ide o pokračovanie dvoch vedátorov. Kniha príbehom popisuje skúmanie vzniku vesmíru. Erik (postava) chce započať experiment, ktorý môže byť prelomový, no stretne sa so skupinou odporcov. Podarí sa spustiť potrebné prístroje a započať naliehavý experiment? Ako si poradia Anka a Gregor?

S touto knihou sa malý bádateľ môže vydať na cestu okolo zeme. Prekrásne ilustrácie, mapy, fakty a množstvo zaujímavých informácií z celého sveta. Malý cestovateľ sa oboznámi s najdlhšími riekami, najvyššími pohoriami, najväčšími púšťami, rôznymi mestami či krajinami. Takáto kniha nepochybne uspokojí zvedavosť každého malého chlapca.

Autorka Louie Stowell sa zamerala na šibalstvá severských bohov. Konkrétne ide o príbeh nespratného boha Lokiho, ktorý je bohom chaosu. Jeho šibalstvo však zašlo príliš ďaleko. Za trest sa od bohov dostáva na Zem, kde sa ocitá v role 11-ročného chlapca. Dokáže Loki svoje správanie napraviť? Pomôže mu Thor, boh hromu?

Hlavolamy

Hlavolamy a logické hry podporujú logické myslenie, simulujú riešenie zložitých situácií a rozvíjajú analytické schopnosti, keďže deti sa snažia dešifrovať a vyriešiť rôzne úlohy a hádanky. Hlavolamy tiež posilňujú jemnú motoriku a koncentráciu, keďže chlapci sa sústredia na riešenie komplexných úloh. Hlavolamy trénujú trpezlivosť a vytrvalosť, keďže riešenie niektorých hlavolamov môže vyžadovať čas, sústredenie a systematický prístup. Mnohé komplikované hlavolamy sa môžu zdať pre dané dieťa neriešiteľné, no dôležité je snažiť sa pokúšať hľadať cesty, ako ich vyriešiť.

Čo v sebe ukrýva tajomná schránka? Dieťa sa musí snažiť dešifrovať hlavolam, aby sa dostalo do krabičky. Okrem toho, že dieťa dostane hlavolam, druhýkrát sa bude tešiť z úspešného riešenia hlavolamu. Do krabičky môžete ukryť darček, ktorý neskôr dieťa poteší.

Množstvo kombinácií a farieb dokáže pomotať hlavu. Dieťa musí vyriešiť prepracovaný hlavolam. Dôležité je, aby dieťa zložilo spleť molekúl tak, že na každej strane budú guľôčky len odlišných farieb. Pamätajte, žiadna farba sa nesmie opakovať. Pri tejto hre dieťa naozaj začína znova a znova. Trpezlivosť a systematickosť je kľúčová pre úspešné riešenie.

Nezamotať sa do tohto 3D hlavolamu je náročnejšie, ako by sa zdalo. Hlavolam z priehľadného osemuholníka je poprepletaný 12 elastickými šnúrkami. Šnúrky s gombíkmi môžete ľubovoľne presúvať tak, aby ste zabezpečili, že na jednej strane bude len jedna farba gombíkov. Pozor však, aby šnúrky neboli poprepletané. Nekonečná zábava, ktorá má riešenie.

Figúrky POP

Figúrky Funko POP sa stali hitom u menších i väčších detí. Špecifický dizajn týchto figúrok však zabezpečuje verné vyobrazenie s karikatúrnymi prvkami. Aj vďaka tomu sú figúrky Funko POP také slávne a obľúbené. S figúrkami sa môže dieťa zahrať, no rovnako tak si môže tvoriť zbierku, ktorá bude mať aj inú ako len zábavnú hodnotu. Tieto figúrky často predstavujú obľúbené postavy z filmov, komiksov alebo hier, čím podporujú rozvoj kreativity a fantázie. Typické sú figúrky pokémonov, superhrdinov, postavičiek z Minecraftu či Pána prsteňov. Pri zbieraní figúrok deti rozvíjajú taktiež svoje sociálne zručnosti, keďže so svojimi rovesníkmi diskutujú o svojich kolekciách a realizujú rôzne výmeny.

Hlavný zástupca Pokémonov, ktorý je už ikonickou postavičkou, podobne ako Mickey Mouse. Elektrizujúci Pikachu je tentorazv mini podobe. Funko POP figúrka má len 9 cm a verne zobrazuje samotnú hlavnú postavu medzi Pokémonmi.

Jedna z najvýraznejších postáv z populárnej trilógie Pán Prsteňov. Verný pomocník hobitov a hlavného hrdinu Froda. Figúrka Gandalfa je vysoká 10 cm a okrem špecifického vzhľadu má v rukách čarovnú palicu a meč.

Pri 80. výročí postavy Temného rytiera bola vyrobená limitovaná edícia Funko POP figúrok Batmana z dielne DC. Postavička je vysoká 9 cm. Jej karikatúrna podoba verne zobrazuje superhrdinu – netopierieho muža Batmana aj s plášťom.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Hračky a darčeky pre chlapcov

Vaše hodnotenie:
(91.8%)