Hračky a darčeky pre 1-ročného chlapca

Hračky a darčeky pre 1-ročného chlapca

Z dojčaťa sa koncom 12. mesiaca stáva batoľa, 1-ročné dieťa už je relatívne samostatné a chce preskúmavať okolitý svet. Je veľmi zvedavé a začína sa zapájať do upratovania, chce pomáhať. Už sa objavujú prvé kroky, hoci stále prevláda lozenie po štyroch. Stoj už mu nerobí žiaden problém, bez problémov postojí pri nábytku a samo sa zahrá. Aký darček kúpiť dieťaťu, z ktorého sa pomaly stáva detská verzia dospelého človeka?

Publikované: 10.11.2023
Aktualizované: 10.11.2023

Či už hľadáte darček na narodeniny, meniny, Vianoce alebo inú významnú príležitosť, naskytá sa otázka „Aký darček kúpiť 1-ročnému chlapcovi?“ Výber vhodného darčeka vám môže v niektorých prípadoch zabrať dni či týždne, preto sme pre vás pripravili inšpirácie, ktoré vám rozhodovanie uľahčia. Ak máte nápady na ďalšie zaujímavé darčeky, pokojne nám ich napíšte do diskusie pod článkom. Pomôžete tak ostatným rozhodujúcim sa.

Najpredávanejšie kategórie tento mesiac

Názov Hodnotenie Detail
Hračky do vody5*Zobraziť produkt
Stavebnice LEGO5*Zobraziť produkt
Tatra/autíčka5*Zobraziť produkt
Interaktívne hračky5*Zobraziť produkt
Vkladačky5*Zobraziť produkt

Tatra a autíčka

Autíčka sú vo všeobecnosti najobľúbenejšími chlapčenskými hračkami. Autá, pracovné stroje, ale aj celkovo dopravné prostriedky chlapcov zaujímajú od 1 roka často až do dospelosti. Slúžia nielen na hranie, ale predovšetkým na rozvíjanie osobnosti. Pri hraní si vytvárajú príbehy, teda zapájajú fantáziu, trénujú si zmysly a motorické zručnosti. Rozvíjajú svoju obratnosť a zručnosť, koordináciu očí a rúk, pri zvukových hračkách si rozvíjajú sluch. S autíčkom sa dieťa dokáže zahrať samo, s kamarátmi aj rodičmi, preto je to ideálna hračka pre 1-ročného drobca.

S touto už niekoľko generácií veľmi obľúbenou hračkou dieťa prežije skvelé dobrodružstvá. Jej nosnosť je až 100 kg, takže dokáže previezť akýkoľvek náklad a voziť sa na nej môžu aj deti. S tatrovkou sa zahrá doma i v záhrade, pri vode i na pieskovisku. Samozrejmosťou je sklápací systém.

Autíčko do ruky (8 cm) hovorí a spieva po slovensky, hranie sprevádzajú svetelné efekty. Na fungovanie potrebuje 2 AAA batérie, ktoré nie sú súčasťou balenia. S autíčkom sa dieťa zahrá samostatne, ale môže ho použiť aj s dráhami Tut Tut. Vďaka hračke si trénuje jemnú a hrubú motoriku a manuálne zručnosti.

Postrkovacie vozidlo plné detí cestujúcich do školy je skvelým spôsobom, ako rozvíjať u dieťaťa jemnú motoriku, sluch a zrak. Školský autobus totiž po stlačení tlačidla vydáva zvuky, prehráva pesničky a spúšťa svetlá. Vozidlo môže hovoriť po česky, po slovensky, po poľsky, maďarsky alebo po anglicky, jazyk sa dá jednoducho prepínať. V balení sa nachádzajú 2 figúrky – vodička autobusu Emily a malého Eddieho. Ďalšie figúrky sa dajú dokúpiť.

LEGO Duplo

Jednoduché LEGO Duplo stavebnice umožňujú dieťaťu pri hre precvičovať jemnú motoriku a zrak, rozvíjať kreativitu a logické myslenie, rozširovať si slovnú zásobu a osvojiť si základy matematiky. Kocky pre malých staviteľov sú dostatočne veľké, aby sa dieťaťu s nimi ľahko manipulovalo, a odolné, aby vydržali takmer všetko, čo s nimi malý staviteľ bude robiť. Zábavnou formou dieťa spozná, ako funguje okolitý svet, a môže si zdokonaľovať svoje zručnosti.

Stavebnica obsahujúca 22 dielikov je vhodná pre deti od 1,5 roka. Figúrky milých zvieratiek (šteniatko a mačiatko) sa dajú umiestniť do kruhových dielikov a rozšíriť možnosti hry. Zvieratká vydávajú zvuky a upozorňujú na potrebu jedla, spánku, hrania atď. Ide zábavu na dlhé hodiny, s ktorou si dieťa precvičí jemnú motoriku, predstavivosť a fantáziu.

Box so 65 veľkými farebnými kockami dieťa inšpiruje k voľnej hre a kreatívnemu stavaniu. Okrem klasických kociek obsahuje špeciálne diely na stavbu stromu, domčeka či pekárne. Vzdelávacia stavebnica s veľkými kockami môže byť pre dieťa tvorivou zábavou na hodiny. Podnecuje predstavivosť a slúži na tréning jemnej motoriky.

Na tréning motorickej zručnosti a osvojenie si základných farieb je vhodná stavebnica Traktor so zeleninou a ovocím. V balení sa nachádza traktor, figúrka, tri prívesy a kocky na zostavenie paradajky, brokolice a ananásu. Stavebnica je vhodná pre deti vo veku 1,5 až 3 roky.

Vkladačky a zatĺkačky

Jedny aj druhé sú výbornými hračkami na vývoj manuálnych zručností dieťaťa. Pri vkladačkách si deti trénujú jemnú motoriku a koordináciu rúk a očí, rozširujú si slovnú zásobu (pri pomenovávaní predmetov), učia sa rozlišovať farby a tvary. Zatĺkačky slúžia predovšetkým na rozvoj motoriky a koordináciu očí a rúk. Deti zaujmú farebnosťou a ak prejavia trpezlivosť, zabavia ich na dlhé hodiny.

Vkladačka na batérie so svetlom a zvukom je vhodná pre deti od 1 roka. Na každej strane kocky sú otvory na vkladanie čísel, písmen, zvieratiek a tvarov. Na vrchnej strane sa nachádza telefón, tlačidlá a madlo na prenášanie. Vkladacích dielikov je 18. Rozmery sú 18 x 18 x 18 cm.

Modro-žlto-červená kocka s veľkosťou 13 cm má oddeliteľné steny, preto si ju môže dieťa voľne skladať a rozkladať podľa ľubovôle. Po stranách sú rôzne otvory, ak je kocka zložená, dieťa do nej môže vkladať jednotlivé tvary. Ide o hračku určenú na tréning jemnej motoriky, presnosti, základných farieb i trpezlivosti dieťaťa.

Zatĺkacia hra vyrobená z masívneho dreva a preglejky predstavuje zábavný spôsob, ako trénovať detskú zručnosť, koordináciu a motoriku. V balení sa nachádza 6 farebných vtáčikov, podložka s otvormi a kladivko na zatĺkanie. Vtáčiky sa na jednej strane zatĺkajú a na druhej vykúkajú, na každom sa nachádza číslo, takže dieťa si trénuje aj jednoduchú matematiku.

Hračky do vody

Čľapkanie vo vode je pre niektoré deti najzaujímavejšou časťou dňa, pre iné však voda predstavuje problém a kúpaniu sa bránia. Aby si dieťa kúpanie poriadne užilo a bavilo ho, doprajte mu hračky do vody. Pomáhajú prekonať strach z vody a zároveň rozvíjať predstavivosť a sústredenosť. Na výber je množstvo druhov – penové hračky, vodné mlyny, hračky na prelievanie vody, gumené hračky, knižky do vody či vodolepky –, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Interaktívna farebná kvetina sa skladá z 5 častí. Na kvetináč treba umiestniť dieliky s ozubenými kolieskami a listami a navrch kvet s okvetnými lístkami. Do kvetiny sa hádžu loptičky (3 ks v balení), ktoré pri prepadávaní sa kvetinou pohybujú lístkami na jednotlivých poschodiach a spúšťajú veselé zvuky. Hračka je dobrá na tréning koordinácie, manuálnej zručnosti a motoriky. Na chod sú potrebné 3 AA batérie.

Zábavná plastová hračka sa pomocou prísavky dá ľahko pripevniť na vaňu alebo obkladačky. V balení sa nachádzajú 4 rôznofarebné tégliky a naberacia rybka, ktoré slúžia na naberanie vody a jej nalievanie do otvoru v hlave žabiaka. Voda mu vyteká ústami a prúd roztočí mlynček a téglik na žabiakovi. Ide o rozvoj motoriky a učenie sa základov fyziky zábavnou formou.

Z kúpania sa stane zábava aj s tou hračkou v podobe korytnačky. Zvieratko pláva na vode a môže striekať vodu. Vyrobené je z plastu a má 11 cm. Korytnačka je vhodná pre deti staršie ako 12 mesiacov.

Hudobné hračky

Hračky z tejto kategórie môžu na jednej strane podnieť záujem detí o hudobné nástroje a hudbu, na druhej strane im budú nápomocné pri vyjadrovaní emócií. Najmenšie deti spoznávajú svet prostredníctvom hmatu a sluchu, postupne zapájajú aj iné zmysly, preto ich fascinujú zvuky a ruchy. Hra na hudobné nástroje je pre deti prospešná – pomáha rozvíjať motoriku i matematické a logické myslenie. Deťom prináša zábavu a radosť, ale aj poučenie.

Gitara 6 v 1 obsahuje viacero hudobných prvkov  – xylofón, tamburínu, činely, perkusný nástroj guiro i maracas. Dieťa vďaka nej môže objavovať svet rytmov a melódií a zabaviť sa. Nástroj je vyrobený z odolného dreva a dodáva sa s paličkou na hranie. Poteší deti staršie ako 1,5 roka.

Xylofón sa radí k najobľúbenejším hudobným hračkám najmenších detí. Podporuje motoriku, hudobný sluch a zmysly. Dúhový xylofón obsahuje 8 rôznych kláves, vydáva teda 8 tónov. Vyrobený je z dreva, v balení sa nachádza ľahko uchopiteľná palička. 

Bubienok je hračkou 6 v 1. Nájdete v ňom 5 rôznych nástrojov (tamburína, dve paličky, hrkajúce vajíčko, mravec s rolničkami, hrkajúca včielka) + samotný bubon. Na bubne je držadlo na ľahké prenášanie. Vyrobený je z recyklovaných materiálov a potlačený farbami zo sóje, ktoré sú pre dieťa bezpečné.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Hračky a darčeky pre chlapcov

Vaše hodnotenie:
(90.2%)