Hračky a darčeky pre 11- a 12-ročného chlapca

Hračky a darčeky pre 11- a 12-ročného chlapca

Pri príležitosti narodenín, menín či Vianoc je hlavnou témou výber darčekov. Ak máte doma 11- až 12-ročného chlapca, výber vhodného darčeka môže byť naozaj výzvou. Záujmy a preferencie v tomto veku sa veľmi menia. Často sa záujem sústredí na konkrétnu oblasť, no o pár týždňov či mesiacov už je chlapec zameraný na niečo nové. Uskutočnili sme prieskum, aby sme zistili, ktoré hračky a darčeky sú medzi touto skupinou detí najpopulárnejšie a najviac žiadané. Na základe získaných údajov sme pripravili výber darčekov, ktorý ponúka rôznorodosť a zároveň zodpovedá tejto vekovej kategórii. Ak však máte vlastné nápady a inšpirácie na rôzne darčeky pre chlapca vo veku 11 až 12 rokov, podeľte sa o svoje tipy v komentároch pod článkom.

Publikované: 10.11.2023
Aktualizované: 24.11.2023

Veríme, že obdarovať chlapca v tomto veku, zvlášť, ak presne neviete, aké sú jeho koníčky, záľuby či preferencie, môže byť naozaj ťažké. Koniec koncov aj rodič, ktorý pozná svoje dieťa najlepšie, má niekedy s výberom vhodného darčeka problém. Výber správneho darčeka pre 11- a 12-ročných chlapcov môže byť skutočne výzvou. Sme presvedčení, že náš zoznam poskytne čitateľom inšpiráciu na darčeky, ktoré môžu potešiť a zaujať chlapcov práve v tomto veku.

Najpredávanejšie kategórie tento mesiac

Názov Hodnotenie Detail
Živé a vzdelávacie sady5*Zobraziť produkt
Akčné figúrky5*Zobraziť produkt
Stavebnice LEGO5*Zobraziť produkt
Autá na ovládanie5*Zobraziť produkt
Elektrické kolobežky5*Zobraziť produkt

Stavebnice LEGO

Stavebnice LEGO sú ideálnou hračkou pre chlapcov vo veku 11 až 12 rokov z niekoľkých dôvodov. Táto hračka podporuje rozvoj jemnej motoriky, kreativity a riešenia problémov. Pre deti v tomto veku je skvelým spôsobom, ako sa naučiť základné konštrukčné zručnosti prostredníctvom spájania dielov a vytvárania priestorového objektu. Chlapcom ponúka výzvy a umožňuje im vytvárať komplexné modely podľa predlohy, čím rozvíjajú logické myslenie a tvorivosť. Je to skvelý darček, pretože poskytuje hodiny zábavy a učenia. Zároveň podnecuje ich fantáziu vďaka vysokej variabilite. LEGO stavebnice tiež podporujú spoluprácu a komunikáciu, pretože deti môžu spoločne stavať a vytvárať, čo môže posilniť ich sociálne zručnosti.

Súpravu na zostavenie jedného z najinovatívnejších elektrických vozidiel v špeciálnej terénnej úprave tvorí 914 dielov. Model je do detailu prepracovaný. Zostavením tohto modelu chlapec navyše získa pohyblivé vozidlo ako hračku vďaka kolesám, ktoré sú súčasťou stavebnice.

LEGO stavebnica je inšpirovaná počítačovou hrou Star Wars Jedi: Fallen Order a patrí k zberateľskej kolekcii Star Wars. Skladá sa z 1 062 dielov. Po zložení má prieskumný droid BD-1 otočnú hlavu a kĺby.

Fanúšikov motošportu rozhodne zaujme prepracovaná stavebnica motorky Ducati Panigale V4 R aj s kapotážou a motorom. Stavebnica obsahuje 646 dielov. Model talianskej motorky obsahuje zaujímavé detaily vrátane výfuku, čelného štítu alebo stojana.

Akčné figúrky Marvel

Tieto komiksové hračky nielenže odzrkadľujú obľúbených superhrdinov, ale tiež umožňujú chlapcom rozvíjať fantáziu prostredníctvom hmotného vnímania daného superhrdinu či postavy zo série Marvel. Sú nástrojom pre budovanie príbehov a rozvíjanie sociálnych zručností, pretože deti môžu vytvárať rôzne scény so svojimi obľúbenými postavami a hrať sa s kamarátmi. Takáto hračka je vhodná ako darček preto, že okrem zábavy má pre dieťa aj určitý zberateľský význam. Marvel postavičky a figúrky rôzneho dizajnu sú totiž kultovou záležitosťou.

Akčná figúrka na hranie. Superhrdina Hulk patrí ku klasickým komiksovým a filmovým hrdinom. Jeho figúrke sa potešia menšie i väčšie deti. Hulk je vysoký 30 cm a má pohyblivé končatiny. Hračka je vyrobená z odolného plastu a patrí k zberateľskej sérii Avengers Deluxe.

Netradične si vlastnú Marvel figúrku môže dieťa zložiť aj vďaka LEGO stavebnici legendárneho Iron Mana. Stavba je nenáročná a tvorí ju len 381 dielov. Uprostred hrude nechýba svietiaca kocka. Iron Man patrí k najobľúbenejším postavám komiksového sveta Marvel.

V tomto prípade ide o detailne spracovanú zberateľskú figúrku. Nie je určená na hranie. Zberateľský potenciál predurčuje i samotná vyššia cena. Figúrka je detailne spracovaná podľa predlohy herca Chrisa Evansa z filmu Avengers: Endgame. Dispozícia figúrky je inšpirovaná scénou, keď Captain America vysloví bojový výkrik: „Avengers Assemble“. Výška figúrky je 21 cm.

RC modely a drony

Ako darček sú skvelou voľbou, pretože kombinujú zábavu so vzdelávacími prvkami, čo je pre túto vekovú skupinu dôležité. Ako je to pri takýchto hračkách možné? Navyše poskytujú príležitosť pre rôzne formy hrania a rozvoj nových záľub, čím môžu prispieť k rozšíreniu zručností a objaveniu záujmov. Tieto hračky podporujú rozvoj motorických zručností a logického myslenia, keďže deti ovládajú pohyb RC áut, lietadiel, vrtuľníkov, člnov a dronov cez diaľkové ovládanie. Taktiež podnecujú ich záujem o technológie, pretože sú plné inovatívnych funkcií a ponúkajú im možnosti spoznávať tiež základné fyzikálne princípy.

Táto RC loď je schopná na hladine vody vyvinúť rýchlosť až 30 km/h. Disponuje diaľkovým ovládaním 2,4 GHz s výnimočne ďalekým dosahom až 100 metrov. Doba prevádzky na batérie je 10 minút. Konštrukcia je odolná proti vode. Súčasťou balenia je aj nabíjací adaptér.

Jednoduchý detský dron s HD rozlíšením integrovanej kamery. Na jedno nabitie je dron schopný približne 8 až 10 minút letu. Dosah ovládača je cca 30 až 50 metrov. Dron je dodávaný s troma modulmi – na lietanie, snímanie a modul na bojové laserové hry. Dron je možné použiť na hranie, ako aj na nenáročné snímanie. Dodávaný je s bohatým príslušenstvom.

Vybraný RC model je do detailu spracované auto na diaľkové ovládanie s náhonom 4x4 a výkonným elektromotorom. Auto je kvalitne spracované v mierke 1:10. Model je určený na jazdu po nerovnom teréne. Odolá vlhkosti, blatu i rôznym prekážkam. Má olejové tlmiče, umožňuje plynulo meniť rýchlosť, kontrolovať zákruty či ovládať diferenciál. Dodávaný je s diaľkovým ovládačom.

Elektronika

Notebook, tablet, herná konzola, bluetooth reproduktor, bezdrôtové slúchadlá či smart hodinky. To všetko sú moderné technologické zariadenia, ktoré chlapcov v tomto veku nepochybne zaujímajú. Deťom poskytujú priestor na vzdelávanie a zábavu s množstvom dostupných aplikácií, hier či vzdelávacích materiálov, ktoré môžu rozvíjať ich logické myslenie, kritické schopnosti, prinášať nové vedomosti a dopriať aj množstvo zábavy. Tieto zariadenia tiež umožňujú prístup k informáciám a komunikáciu. Dôležité je dbať na to, aby bolo používanie primerané ich veku.

Cenovo dostupný tablet Galaxy TAB A7 Lite má kapacitu batérie 5 100 mAh. Tablet má 8,7-palcový displej (22 cm) s HD rozlíšením. Kapacita úložiska je v základe 32 GB. Má 8-jadrový procesoroperačnú pamäť 3 GB. Dieťaťu zaručene postačí na väčšinu všetkých funkcionalít, ktoré potrebuje. Neabsentuje ani fotoaparát a ďalšie praktické funkcie.

Svet hier sa netýka len hračiek, ale aj digitálneho sveta. Herný notebook do výbavy malého „gamera“ jednoducho patrí. Herný notebook Asus má procesor Intel Core i5 11400H, grafickú kartu nVidia GeForce RTX 3050, RAM 16 GB a SSD disk s 512 GB. Klávesnica má farebné RGB podsvietenie. Displej má uhlopriečku 15,6 palca a 144 Hz obnovovaciu frekvenciu.

Herná konzola Xbox Series X je najnovšou verziou z dielne Microsoft. Disponuje maximálnym herným výkonom. Dieťa si môže svoje obľúbené herné tituly vychutnať v 4K kvalite pri hraní na veľkej televíznej obrazovke. Kapacita úložiska je až 1 TB. Dodávaná je s herným ovládačom a HDMI káblom.

Elektrické kolobežky

Elektrická kolobežka ako darček? Ako darček ponúka nielen radosť a slobodu pohybu, ale podporuje aktívny životný štýl a vedomosti o bezpečnom používaní dopravných prostriedkov. U chlapcov rozvíjajú ich zručnosti v riadení a koordinácii pohybov. Sú prostriedkom, ako podporiť nezávislosť a zodpovednosť, keďže deti sa učia riadiť a správne používať tieto dopravné prostriedky. Z praktického hľadiska sa dieťa učí vnímať svoje okolie, dáva pozor na premávku a v neposlednom rade mu presuny na elektrickej kolobežke šetria čas.

Jednoduchá elektrická kolobežka s dĺžkou konštrukcie 117,3 cm. Kolobežka je vhodná pre deti s výškou aspoň 120 cm. Maximálna nosnosť je 90 kg. Maximálna rýchlosť je 20 km/h a na jedno nabitie zvládne 18 km. Disponuje tiež rekuperáciou, počas ktorej získava energiu. Dodávaná je s predným i zadným osvetlením. Vhodná je pre deti i dospelých.

Elektrokolobežka Lamax disponuje dojazdom na úrovni až 25 km. Má bezdušové kolesá, takže ani dieťa sa nemusí obávať prípadného defektu. Vo výbave je predné i zadné LED svetlo. Konštrukcia kolobežky je skladacia. Kolobežka má jazdné režimy a maximálne dosahuje 25 km/h. Minimálna výška jazdca by mala byť 120 – 130 cm.

Jeden z najpredávanejších modelov elektrických kolobežiek má hliníkový rám. Kolobežka je vhodná pre deti i dospelých. Maximálna nosnosť je 120 kg. Integrované je predné i zadné osvetlene. Konštrukcia je skladacia. Kapacita batérie je 7.5 Ah.

Počítačové hry

Počítačové hry pre 11- až 12-ročného chlapca predstavujú darček, ktorý nielenže prináša zábavu do všedných dní, ale takisto dokáže mladého chlapca mnohé naučiť. Samozrejme, na trhu s počítačovými hrami je dostupných množstvo titulov rôzneho žánru. Počítačové hry však nie sú len o „strácaní času“, dokážu dieťa mnohým veciam naučiť, rozvíjajú jeho kognitívne schopnosti a podľa žánru hry, jeho logické, taktické myslenie, koncentráciu, deduktívne schopnosti, koordináciu pohybov, reakcie a pri multiplayer hrách aj komunikačné a sociálne zručnosti. Pri hrách v tímoch dokáže dieťa rozvíjať schopnosť spolupracovať. Dôležité je, aby rodič dbal na to, aký druh hier chlapec hrá a tiež to, v akom časovom objeme.

Kultová hra, ktorá oslovila hráčov naprieč generáciami. Vytvárať môžete v hre vlastný svet a budovať si virtuálnu existenciu. Z kociek môžete postaviť všetko, čo chcete. Môžete variť, loviť, stavať, no zabúdať netreba ani na potrebu vyrábať si potrebný materiál. Minecraft je hra premyslená do detailu a vo svete kociek je všetko možné.

Táto futbalová hra ponúkne milovníkom tohto športu maximálne realistický zážitok. Hra disponuje viac ako 30 ligovými súťažami, obsahuje viac ako 700 tímov a viac ako 19 000 licencovaných hráčov. Využíva dáta z reálnych zápasov a napodobňuje realistickú dynamiku pohybu hráčov i lopty. Unikátne herné štýly, reálne detaily a herné režimy umocňujú zážitok z hrania futbalu na počítačovej obrazovke.

Realistický simulátor, ktorý dokáže hráča zabaviť na celé mesiace. Ak dieťa obľubuje hospodársku techniku, starostlivosť o pôdu, zvieratá a zberanie úrody, v takom prípade je Farming Simulator 22 perfektnou voľbou. Realistická grafika, skutočná poľnohospodárska technika, reálne procesy. Založiť si môže malý hospodár vlastnú pekáreň či mäsiarstvo, obchod a budovať si vo farmárskom svete vlastné renomé.

Knihy pre chlapcov

Darček v podobe knihy pre 11- až 12-ročného chlapca má rozhodne funkčné využitie. Knihy nielenže rozvíjajú čitateľské schopnosti, ale podporujú tiež rozvoj predstavivosti a kreativity. Príbehy a dobrodružstvá pomáhajú rozvíjať slovnú zásobu a rozumové schopnosti, keďže sa čitateľ zoznamuje s rôznymi postavami a situáciami. Knihy dokážu mnohému naučiť po hodnotovej i faktickej stránke. Chlapec pri čítaní beletrie musí používať kritické myslenie a stretáva sa s rôznymi úvahami, ktoré sa týkajú postáv a samotného deja. Čítaním kníh sa zvyšuje čitateľská gramotnosť, ako aj intelektuálna a emocionálna úroveň.

Dvanásťročný chlapec Percy Jackson a hnev bohov z Olympu? Vo svete mladého chlapca sa začínajú diať rôzne nadprirodzené veci. Percy Jackson sa ocitá vo svete živých mýtických bytostí. Percy musí zistiť pravdu o svojom otcovi, nájsť ukradnutý blesk a zároveň musí chrániť svojich priateľov. Kniha je fantasy sériou na pokračovanie.

Kolektív autorov pod vedením Isabel Thomas vytvoril zaujímavú knihu, ktorá dieťaťu vysvetlí, akú dôležitú rolu hrajú v našich životoch čísla. Prečo má minúta 60 sekúnd? Prečo má deň 24 hodín? Prečo vlastne existuje bezcenné číslo nula? Dej a zaujímavé informácie z knihy malého čitateľa zaručene upútajú.

Ide o špeciálne ilustrované vydanie prvého knižného dielu od J. K. Rowlingovej Harry Potter a Kameň mudrcov. Nádherné farebné ilustrácie sú vhodné preto, aby sa malý čitateľ ponoril do svete kúziel a pochopil, prečo Harry Potter nie je len obyčajný chlapec a kúzelník.

Vzdelávacie a náučné hračky

Takéto hračky a hry často kombinujú zábavu so vzdelávaním, čo podporuje trvalý záujem o učenie sa a objavovanie. Kúpa vzdelávacej hračky ako darčeka pre 11- až 12-ročného chlapca nielen podporuje jeho intelektuálny rozvoj, ale aj vytvára pozitívny postoj k učeniu sa v hravej a pútavej podobe. Vzdelávacie hračky stimulujú zvedavosť a podporujú záujem o vzdelávanie prostredníctvom interaktívnych a vzdelávacích hier. Riešenie problémov, zlepšujúce sa matematické myšlienkové procesy, konštrukčné zručnosti a rozvoj kognitívnych schopností sú len niektoré z benefitov, ktoré vzdelávacie hračky môžu malému chlapcovi poskytnúť.

Ide o experimentálnu súpravu, ktorá umožňuje chlapcovi zahrať sa na malého geológa. Vďaka správnym postupom si môže vyrobiť vlastné v tme svietiace kryštály, vytvoriť kryštálové stromy v rôznych farbách. Dieťa môže vďaka návodu rozvíjať svoju disciplínu, koncentráciu, trpezlivosť a takisto spoznať zložitosť chemických procesov.

Elektronická stavebnica dobre preverí experimentálne a konštrukčné schopnosti každého malého vedca. Hra obsahuje logické integrované obvody, ktoré zoznámia malého chlapca so svetom technológií. Stavebnica zahŕňa až 50 rôznych elektronických modelov. Stavebnica disponuje viacerými efektami. Pre zostavenie modelov je potrebné postupovať podľa príručky.

Malý astronóm sa môže vybrať na objavovanie vesmíru. Vďaka tejto špeciálne sade môže dieťa spoznávať tajomstvá vesmíru, planét, hviezd či komét. Sada obsahuje interaktívnu vesmírnu encyklopédiu, virtuálne okuliare, špeciálnu aplikáciu, knihu a plagát. Chlapec tak môže nahliadnuť do vesmíru a oboznámiť sa s množstvom faktov.

Star Wars

Star Wars patrí medzi deťmi k obľúbeným námetom. Či ide o počítačové hry, hrané alebo animované filmy, množstvo malých fanúšikov si toto vesmírne prostredie obľúbilo. Hračky s touto tematickou teda prirodzene oslovujú tie deti, ktoré si v postavách a dejoch našli záľubu. Táto tematika môže podnietiť záujem o vedu a vesmír, pretože deti sa môžu dozvedieť viac o galaktickej ságe a sci-fi svete. Hra s figúrkami, stavebnicami či inými hračkami s námetom Star Wars tiež podporuje sociálny rozvoj, keďže deti môžu spoločne objavovať tajomstvá galaxie a pritom si užívať atmosféru obľúbenej sci-fi tematiky.

Obrnený transportér – chodec AT-AT v LEGO podobe. Zostaviť si možno tento vesmírny stroj z 1 267 dielov. Po zložení je LEGO stavebnica použiteľná ako pohyblivá hračka. Súčasťou sady je aj 6 minifigúrok – snowtrooperi, generál Veers alebo Luke Skywalker. V útrobách transportéra sa ukrýva ďalšie príslušenstvo.

Sada na hranie obsahuje dve figúrky a unikátnu bojovú vesmírnu loď Razor Crest. Figúrky aj loď sú vyrobené z plastu. Spracovanie je však veľmi dobre. Loď meria až 21 cm. Figúrky a vesmírna loď sú vhodné ako zberateľská hračka.

Potrénovať trpezlivosť, sústredenosť a motoriku môže malý fanúšik Star Wars aj pri skladní 3D Puzzle s motívom Hviezdy smrti. Puzzle obsahujú 540 dielikov. Po zložení má Hviezda smrti rozmery 23,3 x 23,3 cm. Slúžiť bude následne najlepšie ako dekorácia.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Hračky a darčeky pre chlapcov

Vaše hodnotenie:
(90%)