Čo znamená zelená stolica u detí?

Čo znamená zelená stolica u detí?

Publikované: 27.06.2023

Stolica, jej farba, konzistencia i pach definuje to, čo dieťa konzumuje. Je teda prirodzené, že farba stolice sa môže meniť na základe toho, čo dieťa zje. Napríklad počas prvých dní po narodení je pre deti typická čierna stolica. Označuje sa ako tzv. smolka. Dôvodom čiernej stolice u novorodencov je, že dochádza k vylučovaniu zmesi žlčových farbív a minerálnych látok. Je to znak, že mikroflóra v žalúdku začína fungovať. Neskôr sa stolica mení na typickú svetložltú farbu, konzistencia je riedka a zápach má kyslastý charakter. Farba je typická pre konzumáciu materského mlieka. Čo znamená zelená stolica u detí? Je zelená stolica u detí príznakom ochorenia?

Zelená stolica u detí môže mať viacero príčin. Falošne sa označuje za hladovú stolicu, čo mamičky vystraší a svoje materské mlieko vymenia za umelé dojčenské náhrady. Hladová stolica znamená, že materské mlieko nie je poriadne výživné, preto je farba stolice zelená. Farbu stolice však v skutočnosti ovplyvňujú iné faktory.

Častým dôvodom zelenej stolice je, že dieťa konzumuje počas dojčenia len tzv. predné mlieko. To obsahuje väčšie množstvo mliečneho cukru. Mlieko tak pri trávení kvasí v črevách a stolica môže mať zelené zafarbenie. Mamičky napríklad často pri dojčení dieťa prestriedajú z jedného prsníka na druhý a dieťa opätovne konzumuje predné mlieko a k zadnému sa nedostane. Veľmi často sa vyskytuje zelená stolica u detí, ktoré konzumujú hypoalergénne umelé mlieko. To je však v tomto prípade úplne normálne. Zelenú farbu stolice môže zapríčiniť aj umelé mlieko s obsahom železa.

Takisto môže ísť jednoducho o proces oxidácie. Typická farba dojčenskej stolice je svetložltá. Ak je stolica dlhšie v plienke, zoxiduje a zmení odtieň na zelenú. Zelená stolica sa objavuje aj u detí, ktoré majú novorodeneckú žltačku. Neskôr môže sfarbenie stolice na zeleno spôsobiť prikrmovanie určitými potravinami, napríklad hrášok alebo špenát. Tieto potraviny obsahujú väčšie množstvo železa a práve vtedy má stolica tendenciu sfarbovať sa dozelena. Červená stolica u detí je napríklad po konzumácii repy. Žltá stolica môže byť u dieťaťa po konzumácii mrkvy alebo sladkých zemiakov.

U detí nad 3 roky by mala byť stolica už častejšie formovaná. Frekvencia by mala byť okolo 2- až 3-krát denne. To je však individuálne. Farba by mala byť hnedá, no opätovne záleží na množstve vlákniny a potravy, ktorú dieťa konzumuje. Zelená stolica u starších detí je taktiež typická v závislosti od stravy. Pozor na rôzne črevné infekcie alebo hnačky, ktoré môžu zapríčiniť nesprávne trávenie. V takom prípade ide o zmenu farby stolice vyvolanej chorobou. Zelenú stolicu môže spôsobiť aj rýchle trávenie potravy – hnačka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89%)