Bábätko nechce spať. Čo mám robiť?

Bábätko nechce spať. Čo mám robiť?

Publikované: 11.12.2023
Aktualizované: 11.12.2023

Túto konkrétnu otázku si položil snáď každý rodič čerstvého novorodenca, bábätka s rastúcimi zúbkami či nepokojného dieťatka, ktoré po zotmení nie a nie zaspať. S uspávaním je to rovnaké ako s každou inou témou týkajúcou sa rodičovstva. Každý má evidentne svoj perfektný, osvedčený postup, ktorý zaručene bude fungovať u každého dieťatka. Opäť sa však potvrdzuje pravidlo individuality každého prípadu. Keďže sú deti, rodiny a situácie v nich miestami diametrálne odlišné, je možné nájsť aj isté diferencie v spánkovom režime a postupe uspávania dieťatka.

Existuje však niekoľko bodov, ktoré by sa mali pre zdravý spánkový režim detí, a teda aj ich rodičov, dodržiavať. Najdôležitejší je režim, ktorého nastolenie je u novorodenca temer nemožný, a preto treba počkať aspoň do tretieho mesiaca života dieťatka, kedy sa už spánok ako tak ustáli, a tým pádom je možné bábätko postupne učiť na pravidelný denný harmonogram. Dieťatko by si malo zvyknúť, že po istej postupnosti aktivít prichádza na rad spánok, čo znamená, že by malo byť uspávané každý deň v rovnakom čase. Najvhodnejšou a najlepšou aktivitou pred uspávaním je kúpeľ, počas ktorého sa dieťa upokojí. Práve z tohto dôvodu by akékoľvek jašenie sa pri kúpaní nemalo pripadať do úvahy. Mohlo by mať totiž opačný efekt, v dôsledku čoho sa dieťa ešte viac nabudí, a nebude chcieť spať.

Predspánková rutina je len zlomkom toho, čo dieťatko naozaj potrebuje pre lepší spánok. Najčastejším problémom zvykne byť nosenie bábätka na rukách počas uspávania. Na tomto spôsobe nie je nič zlé, avšak len máloktorý rodič si uvedomuje, že dieťa do troch mesiacov potrebuje aspoň 30 minút na to, aby sa dostalo do stavu hlbokého spánku. Počas tejto pol hodiny si môže rodič všimnúť zášklby končatinami, najmä rukami, ktorými sa môže dieťatko veľmi ľahko prebudiť. Je teda potrebné počkať, kým tento stav pominie, a až potom je možné uložiť dieťa do postieľky.

Ak sa však bábätko v postieľke opäť prebudí, je pravdepodobné, že mu chýba blízkosť rodiča. Riešenie sa ukrýva v spoločnom spaní v jednej posteli, bezpečnom prisunutí detskej postieľky k rodičovskej posteli, či vložení kusu oblečenia rodiča do postieľky spolu s dieťatkom. Bude sa tak cítiť v bezpečí, a tým pádom sa mu bude lepšie spať. V rámci spánkového režimu bábätka je potrebné mu ozrejmiť aj rozdiel medzi denným a nočným spánkom. Dôležité je preto počas dňa nezaťahovať závesy a nezatvárať žalúzie, pretože absenciu svetla by si dieťatko malo spájať výhradne s nočným spánkom trvajúcim spravidla dlhšie ako ten denný.

Rodičia však môžu pristúpiť aj k niektorým osvedčeným trikom. S prvým z nich by sa malo začínať už v tehotenstve. Množstvo rodičov sa prihovára svojmu dieťatku v brušku, čo môže po narodení pomôcť v prehĺbení vzťahu s novorodencom. Takým istým spôsobom však môže fungovať aj spev či hudba púšťaná dieťatku počas tehotenstva. Spievanie či prehrávanie rovnakej piesne ako pred pôrodom môže mať na bábätko nadmerne upokojujúci vplyv. Na uspávanie má vplyv aj tzv. „biely šum“, ktorý vytvárajú niektoré domáce spotrebiče, ako mixér, vysávač, fén či ventilátor. Dieťa sa totiž nesústreďuje na hluk vydávaný týmito prístrojmi, ale skôr na ich monotónnosť. Podobne funguje aj tikot hodín či zvuk dažďa.

Pomôcť môže aj trik spočívajúci v pomalom prechádzaní bruškami prstov od čela dieťatka po špičku nosa, pričom tento pohyb treba miestami prerušovať šteklením oblasti medzi očami. Po niekoľkých opakovaniach by malo dieťatko úspešne zaspať. Na spánok niektorých detí pozitívne vplýva aj prikrytie očí vreckovkou alebo plienkou, čím je bábätko nútené privrieť očká a následne zaspať. V prvom rade je však vždy potrebné skontrolovať, či má dieťatko všetko, čo potrebuje. Niekedy ich od ríše snov oddeľuje hlad, bolesť bruška či nepohodlie v postieľke.

Zo skúseností mamičiek na diskusných fórach je jasné, že najdôležitejším faktorom je trpezlivosť. A to nielen v uspávaní dieťatka, ale aj v nachádzaní vecí, ktoré ho od spánku odrádzajú. Môže to byť príliš teplý alebo chladný, suchý alebo vlhký vzduch v miestnosti, či neustála potreba rodičovskej blízkosti. Diskutujúce však prízvukovali, že po treťom mesiaci sa spánok dieťatka stonásobne zlepší, a rodičia tak už nebudú vystavovaní prebdeným nociam.

Bábätko nechce spať skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)