Ako dlho trvá stimulácia pred IVF?

Ako dlho trvá stimulácia pred IVF?

Publikované: 10.05.2024
Aktualizované: 10.05.2024

IVF alebo in vitro fertilizácia je metóda mimotelového oplodnenia ženského vajíčka mužskou spermiou. K tejto forme známej aj pod názvom oplodnenie v skúmavke sa pristupuje v prípade, že nie je z určitých dôvodov možné počatie dieťaťa prirodzeným spôsobom. Problém s neplodnosťou môže byť na strane muža i ženy, pričom sú aj prípady, v ktorých nízka pravdepodobnosť prirodzeného počatia pramení v reprodukčných orgánoch oboch partnerov. Práve odhalenie skutočného problému môže dopomôcť pri riešení otázky počatia biologického potomstva. Niekedy však odborníci dospejú k odpovedi práve vo forme IVF.

Metóda IVF je veľmi komplexná forma oplodnenia, ktorej predchádza veľké množstvo vyšetrení na oboch stranách páru. Zatiaľ čo u muža sa kontroluje najmä kvantita a kvalita pohlavných buniek, resp. spermií, u ženy sa okrem vlastností vajíčok pristupuje aj k prehliadke reprodukčného systému. Vykonáva sa napríklad sonohysterografia, na základe ktorej získavajú lekári predstavu o hĺbke a podmienkach maternicovej dutiny. Práve táto časť ženského tela totiž podmieňuje úspešné uchytenie embryí vzniknutých mimotelovým oplodnením. U oboch partnerov sa tiež vykonávajú skríningy pohlavne infekčných chorôb.

Aby sa čo najviac zvýšila pravdepodobnosť vzniku prežitia schopného embrya, je potrebné stimulovať tvorbu čo najväčšieho počtu vajíčok v tele ženy. Táto stimulácia funguje na princípe hormonálnej liečby a započína v druhý až tretí deň menštruačného cyklu. Podľa inštrukcií lekára sa v domácom prostredí žene podávajú injekcie. Tie disponujú hormónmi, ktoré jednak dostávajú pod kontrolu jednotlivé hormonálne procesy v ženskom tele, a tak zabraňujú prirodzenej ovulácii, no tiež podmieňujú produkciu a dozretie väčšieho množstva vajíčok. Po úspešnom dozretí vajíčok sa pristupuje k podávaniu injekcií s hormónom, ktorý má na starosti spustenie ovulácie.

Dĺžka tohto procesu závisí od vopred stanoveného plánu, na ktorom sa dohodnú lekári príslušnej kliniky s párom túžiacim po bábätku. Plánovanie IVF procesu je stavané najmä na výsledkoch prvotných vyšetrení oboch partnerov. Stimulácia však najčastejšie trvá v rozmedzí jedného až troch týždňov, pričom počas tohto obdobia chodí žena na pravidelné ultrazvukové vyšetrenia a krvné testy. Tie slúžia na priebežnú kontrolu tvorby vajíčok a hormonálnych procesov v ženskom tele. Na základe zistených informácií z ultrazvuku sa následne prispôsobuje priebeh stimulačného kroku mimotelového oplodnenia, čo znamená, že sonografické výsledky môžu obdobie stimulácie predĺžiť.

Stimulácia počas IVF však v niektorých prípadoch prichádza s vedľajšími účinkami, ako je hmotnostná fluktuácia v dôsledku hormonálnych injekcií, tvorba cýst vo vaječníkoch či ovariálny hyperstimulačný syndróm, ktorý sa prejavuje pocitmi nevoľnosti, zvracaním, bolesťami brucha, citlivosťou v oblasti vaječníkov či dýchavičnosťou. Pre vyššiu mieru informovanosti o nežiaducich účinkoch je potrebné všetky podstatné aspekty IVF metódy dôkladne prekonzultovať s lekárom ešte pred začatím celého procesu.

Ako dlho trvá stimulácia pred IVF? skúsenosti Modrykonik

Ako dlho trvá stimulácia pred IVF? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Oliv 24.Jun.2024
ja som stimuláciu tiež prežila v pohode bez nejakých šialených výkyvov, ale mala som výbornú doktorku :) Absolvovali sme celé IVF v Brnenskej Repromede - úspešný 2.transfér v 1. cykle

Odpovedať

Martina 25.Jun.2024

Bohužial s brnenskou Repromedou majú všetky kamošky len negatívnu skúsenosť. Tam by som neposlala ani svojho najväčšieho nepriateľa

Oliv 03.Jul.2024

to som teda prekvapená, do Brna šla na moje odporúčanie aj moja veľmi dobrá kamarátka...na SK totižto mala hroznú skúsenosť a kliniku Repromeda si nevie vynachváliť :) vraví, že s v takým ochotným prístupom sa ešte nestretla :)

Maťa 08.Jul.2024

Musím potvrdiť Martinkine slová, Brnenská Repromeda zničila zdravie nejednej ženy, ktorá do nej vložila svoju dôveru. sú síce veľmi milí ale sú to amatéri ktorí sa svojmu remeslu nerozumejú. Určite ruky preč, ak sa nechcete zahrávať so svojím životom alebo mať postihnuté dieťa

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.8%)