Najlepšie pastilky na hrdlo

Najlepšie pastilky na hrdlo? Cmúľacie pre deti a tehotné. POZOR na tieto!

So zimou ani s prechodnými obdobiami nie som veľký kamarát, vždy si musím dávať pozor, aby ma nezačalo bolieť hrdlo. Tento problém mám už od detstva a aj keď sa snažím posilňovať pravidelne imunitu, aspoň raz do roka musím siahnuť po pastilkách na hrdlo. Najhoršie je to pri vlhkom počasí, ktoré môjmu telu jednoducho nerobí dobre a zakaždým sa to prejaví minimálne nádchou spojenou s bolesťami hrdla. Vždy sa snažím sa klasickým liekom na bolesť hrdla vyhýbať a voliť radšej pastilky s protizápalovými a upokojujúcimi účinkami.

Publikované: 05.03.2024
Aktualizované: 18.03.2024
Obsah článku:

Keď som na internete hľadala, čo je dobré na bolesť hrdla, natrafila som na desiatky rôznych produktov. Rozhodla som sa niektoré z tých, ktoré majú dobré hodnotenia, vyskúšať, medzi nimi Dorithricin, Hydro pastilky, Tantum Verde Mint, Strepsils a Medpharma Bylinné pastilky. Možno niektoré z týchto cmúľacích pastiliek na hrdlo pomôžu aj vám.

Najlepšie pastilky na hrdlo

Názov Hodnotenie Detail
Dorithricin   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Medpharma Bylinné pastilky   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Hydro pastilky   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Strepsils   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
Tantum Verde Mint   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Dorithricin

Tieto pastilky sú vlastne voľnopredajné antibiotiká na hrdlo. Dorithricin obsahuje tri účinné látky, a to lokálne antibiotikum tyrotricín, antiseptikum benzalkóniumchlorid a lokálne anestetikum benzokaín (na zmiernenie bolesti). Raz za 2 až 3 hodiny sa odporúča užívať 1-2 pastilky. Tieto tvrdé pastilky mi zaberajú vždy rýchlo a pri ich užívaní sa nemusíte obávať, že by akýmkoľvek spôsobom otupili vašu pozornosť. Bežne pri ich konzumácii fungujem a dokonca sa po ich užití môže aj šoférovať. Po konzumácii pastiliek nie je vhodné jesť aani piť aspoň 20 min., preto sa odporúčam vždy radšej napiť pred tým. Po odznení príznakov je vhodné s liečbou pastilkami pokračovať ešte aspoň jeden deň, aby ste sa vyhli návratu choroby.

Zobraziť viac info o pastilkách alebo aktivuj akciovú cenu.

Dorithricin

Medpharma Bylinné pastilky

Pastilky s prírodným zložením sú dostupné v rôznych príchutiach, ja mám rada tie s obsahom šalvie, ženšenu a vitamínu C. Maximálna denná dávka je 6 pastiliek denne, teda odporúča sa ich užívanie každé 2-3 hodiny. Výživový doplnok na prírodnej báze mi pomáha nielen pri bolesti hrdla, ale aj podporuje môj imunitný systémBylinné pastilky majú príjemnú chuť a upokojujúce účinky na boľavé hrdlo, pri nachladnutí zaberajú takmer okamžite. Neobsahujú cukor, čo považujem spolu s bylinným zložením za výrazné plus. Ani v tomto prípade sa neodporúča piť a jesť aspoň pol hodiny pred konzumáciou.

Zobraziť viac info o pastilkách alebo aktivuj akciovú cenu.

Medpharma Bylinné pastilky

Hydro pastilky

Hydro pastilky sú ideálne na zvlhčenie podráždených slizníc, teda v prípade, že máte pocit sucha v ústach a krku. Čiže skôr ako pri začínajúcom zápale hrdla sú vhodné pri podráždení chladom. Chuť je veľmi príjemná a pastilky sú šetrné k sliznici. Hrdlo zvlhčia a sú nápomocné aj pri zachrípnutí. Ja ich používam pri dráždení na kašeľ, ešte keď len mám pocit, že sa necítim dobre a budem chorá. Odporúčané sú max. 3 pastilky denne, 1 každé 3-4 hodiny. Hlavnými zložkami sú pantotenát vápenatý a kyselina hyalurónová a môžu sa užívať dlhodobo. O užívaní Hydro pastiliek vás možno presvedčia aj dobré recenzie, pre ktoré som ich vyskúšala tiež.

Zobraziť viac info o pastilkách alebo aktivuj akciovú cenu.

Hydro pastilky

Strepsils

Tieto pastilky zvyčajne volím pri prvých príznakoch a na bolesť účinkujú skutočne rýchlo. Vhodné je užívanie každé 2-3 hodiny, pričom maximálna dávka je 12 pastiliek za deň. Chuť je veľmi príjemná, med a citrón sú celkovo dobré pri bolesti hrdla. Aspoň 20 minút po použití pastiliek sa odporúča nejesť a nepiť, čo je viac-menej štandard pri všetkých takýchto liekoch. Cmúľacie pastilky Strepsils môžete, samozrejme, používať aj vtedy, keď už sa vám choroba rozvinie, u mňa sa v tomto prípade neosvedčili a vždy ma z nich nepríjemne pálilo v hrdle.

Zobraziť viac info o pastilkách alebo aktivuj akciovú cenu.

Strepsils

Tantum Verde Mint

Na bolesť hrdla mám odskúšané aj pastilky Tantum Verde Mint s obsahom benzydamíniumchloridu. Ide o liečivo s protizápalovými, dezinfekčnými a bolesť tlmiacimi účinkami, ktoré považujem za veľmi efektívne. Jemná citrónovo-mätová chuť zanecháva príjemný pocit v krku a vždy mám pocit, že uľavuje od škrabania v hrdle takmer okamžite. Používam ich taktiež pri rôznych infekciách a poraneniach v ústach ako dezinfekciu. Denne je vhodné užiť max. 6 pastiliek s odstupom 1,5 až 3 hodiny.

Zobraziť viac info o pastilkách alebo aktivuj akciovú cenu.

Tantum Verde Mint

Cena

Cmúľacie pastilky na hrdlo nie sú v prípade, že ich chcete používať ako podpornú liečbu bolesti hrdla, drahou položkou. Samozrejme, ak by ste ich chceli užívať dlhodobo, už by vám to mohlo narušiť rozpočet. Cenovo najvýhodnejšie sú MedPharma Bylinné pastilky, ktoré sa predávajú v balení s 36 ks za približne 5 eur. Okolo 6-7 eur stoja pastilky Strepsils, ktoré sú dostupné v 24-ks balení. Dorithricin, Hydro pastilky od Genericy aj Tantum Verde Mint sú balené po 20 kusov a všetky stoja približne 6-7 eur. (03/2024)

Najlepšie pastilky na hrdlo

S ohľadom na ich zloženie a účinnosť považujem pri bolesti hrdla (pozor, len ak ide o bolesť vyvolanú baktériami) za najúčinnejšie pastilky Dorithricin. Dôvod je jednoduchý – ide o voľnopredajné antibiotiká na hrdlo, preto o ich účinnosti nie je pochýb. Samozrejme, pri slabšom škrabaní v hrdle alebo len potrebe zvlhčiť podráždené sliznice, netreba hneď siahať po tom najsilnejšom na trhu a postačia aj bylinné pastilky so slabšími účinkami.

Aké účinné látky si všímať?

Určiť jedny pastilky na bolesť hrdla, ktoré by vyhovovali každému, žiaľ, nie je možné, pretože to, čo funguje u jedného človeka, u druhého zabrať nemusí. Nie všetky pastilky sú vhodné pre deti a tehotné ženy, niektoré nemôžu diabetici atď. Sú však isté zložky, ktoré by mali účinné pastilky obsahovať:

  • Lokálne antibiotiká – sú vhodné pri boji s bolesťou hrdla spôsobenou baktériami. Ako jediný u nás ich obsahuje liek Dorithricin.
  • Lokálne antiseptiká – ide o látky s dezinfekčnými účinkami, ktoré pôsobia na povrchu sliznice a ničia tam kvasinky, vírusy a baktérie. Vhodné sú pri miernych bolestiach.
  • Lokálne anestetiká – majú znecitlivujúci účinok, teda slúžia na zmiernenie bolesti, v pastilkách sa najčastejšie používa lidokaín a tetrakaín.
  • Lokálne antiflogistiká – ide o liečivá, ktoré účinkujú protizápalovo a zmierňujú bolesť sprevádzanú opuchom hrdla. V pastilkách najčastejšie nájdete benzydamín, ktorý zároveň pôsobí znecitlivujúco a antisepticky (napr. v pastilkách Tantum Verde), fluribuprofén a diklofenak.
  • Bylinné a prírodné zložky – na dezinfekciu a upokojenie sliznice hrdla sa používajú rôzne liečivé rastlinky, napr. šalvia lekárska, skorocel, islandský lišajník, materina dúška, eukalyptus, čajovníkový olej či slez.

Najčastejšie otázky – FAQ

Napriek tomu, že doteraz neboli hlásené žiadne teratogénne účinky Dorithricinu, neodporúča sa konzumácia týchto pastiliek v tehotenstve ani počas dojčenia bez poradenia sa s lekárom.

Okrem voľnopredajných pastiliek či antibiotického spreja do hrdla môžete na zmiernenie bolesti použiť rôzne babské rady. Účinné kloktadlo na hrdlo je slaná voda. Jednu lyžičku soli zmiešajte s polovicou šálky teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne pod dobu 30 sekúnd. Nezabúdajte, že antibakteriálne a antibiotické účinky má aj med, pridávajte si ho do čaju a sem-tam prehltnite za lyžičku medu. Domácimi pomocníkmi sú cesnak a cibuľa, a to v surovom stave. Čo ešte na boľavé hrdlo? Poctivý domáci kurací vývar so zeleninou vám pri chorobe určite pomôže.

Áno, existujú aj pastilky určené priamo pre deti, napr. StrepHerbal Junior. Deti od 3 rokov môžu užívať MedPharma Bylinné pastilky a deti od 6 rokov aj Hydro pastilky alebo Septolete extra.


Komentáre
Agáta 13.Mar.2024
Toto mám vždy v kabelke, najmä na jeseň a v zime. Dorithricin je často moja záchrana :) ale ani tie bylinkové nie sú zlé, vyskúšala som tie s lišajníkom a pomohli pri suchom hrdle aj zahlienení.

Odpovedať

Milena 15.Mar.2024
počas korony sa mi veľmi zišli, pre istotu mám stále nejaké pri sebe, najčastejšie strepsils, používam vždy, keď začne bolieť hrdlo a funguje to

Odpovedať

Izka 19.Mar.2024
Tento rok som už druhý raz chorá a pastilky musia byť. Ja používam neo-angin, odporučili mi ho kedysi dávno v lekárni, lebo je bez cukru, tak ho kupujem pravidelne. Chuť je príjemná a zaberá, takže za mňa fajn.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Recenzie a testy

Vaše hodnotenie:
(89%)