Mám bolesť slabín v tehotenstve. Čo to znamená?

Mám bolesť slabín v tehotenstve. Čo to znamená?

Publikované: 16.08.2023
Aktualizované: 16.08.2023

Počas tehotenstva sa u ženy vyskytuje množstvo špecifických príznakov, s ktorými sa inokedy žena nestretne. Okrem známych prvých príznakov tehotenstva ako ranná nevoľnosť, zvracanie, únava, časté močenie či bolesť pŕs sa počas ďalších štádií gravidity objavujú aj rôzne iné príznaky. Tie súvisia s rozsiahlymi hormonálnymi a fyziologickými zmenami v tele ženy. Jedným z častejších príznakov pre vyššie štádiá tehotenstva je bolesť slabín.

Táto bolesť je ženami často popisovaná ako pichľavá, ťahavá a niekedy sprevádzaná opuchom v oblasti slabín. Niektoré ženy túto bolesť popisujú ako svalovú bolesť (svalovicu) po cvičení alebo zvláštny tlak v panve. Niekedy môže byť bolesť lokalizovaná len na jednej strane. Príčinou bolesti slabín v tehotenstve je, že ako bábätko rastie, vyvíja sa, zväčšuje sa aj maternica. Bábätko tlačí na oblasť malej panvy, maternicu a cievy v tejto oblasti, čo spôsobuje nadmerný tlak a nepríjemný ťahavý pocit. Elastické vlákna sa vtedy rozťahujú a miestami žena môže pociťovať bolesť či občasné pichnutie v oblasti slabín. Práve v tejto oblasti sa totiž nachádzajú upevnenia väzív, ktoré udržiavajú maternicu na svojom mieste.

Vhodné je včasne praktizovať cvičenia na posilnenie panvového dna. Vhodnou pomôckou je aj balónikAniball, s ktorým je vhodné cvičiť po 36. týždni tehotenstva. Precvičujú sa ním svaly panvového dna a zároveň pomáha pripraviť pôrodné cesty na prirodzený pôrod. Mnoho žien opisuje skúsenosti s týmto javom. Niektoré pociťovali nepríjemný tlak a iné pichľavú bolesť. Niektoré ženy uviedli, že dôvodom zaťaženia panvového dna a následných bolestí bola vyššia hmotnosť bábätka alebo jeho otáčanie a zostúpenie nižšie. V prípade, že pociťujete intenzívne bolesti, ktoré sa prenášajú aj do oblasti podbrušia, je vhodné konzultovať tento stav s lekárom, či nejde o infekciu, zápal alebo inú komplikáciu v tehotenstve.

Mám bolesť slabín v tehotenstve. Čo to znamená? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)