Darček na krstiny

Darček na krstiny pre dievčatko aj chlapca. Originálny darček ku krstu

Hoci by sa to mohlo javiť ako banalita, tým že ste narazili na tento článok, zrejme sa zamýšľate nad tým, čo darovať ku krstu, na ktorom sa plánujete zúčastniť. Pri výbere originálneho darčeka je potrebné zohľadniť aj to, v akom úzkom – vzdialenom vzťahu je darca (teda vy) vo vzťahu k rodičom, aká je situácia v rodine (ak takú informáciu máte k dispozícii) a tiež to, v akom veku je dieťa krstené. Nie je totiž pravidlom, že sa krstí len dieťa vo veku novorodenca či dojčaťa. Rolu zohráva určite aj pohlavie. Hoci je situácia výberu vhodného darčeka na krstiny veľmi individuálna, pokúsime sa vám poradiť. V tomto článku pre vás máme niekoľko tipov na darček ku krstu pre chlapca i pre dievčatko. Nechajte sa inšpirovať.

Publikované: 01.03.2024
Obsah článku:

Krst je v živote dieťatka, možno skôr samotných rodičov a rodiny, významnou náboženskou udalosťou. U väčšiny rodín je krst úzko spätý s ich vierou. U iných rodín je to skôr len akási tradícia napriek tomu, že viera u nich nehrá takú významnú rolu. Bez ohľadu na to, osoba, ktorá sa krstu účastní a je pozvaná, nikdy neprichádza s prázdnymi rukami. Je jedno, či ste krstný rodič, brat matky dieťaťa, sestra otca dieťaťa, kolega z práce alebo rodinný známy. A tu dochádza k úvahám nad tým, koľko sa dáva na krst (peňazí), aký darček na krstiny kúpiť. Tu je niekoľko rád i konkrétnych tipov na darček ku krstu.

Koľko sa dáva na krst?

V prvom rade neexistuje žiadna oficiálna norma alebo všeobecná dohoda na tom, aká je suma, koľko sa dáva ku krstu dieťaťa. V zásade nie je možné takúto čiastku definovať ani vyčísliť. Je to vec veľmi individuálna v každej rodine. Dokonca sú rodiny, kde sa na krst peniaze nedávajú a väčšinou sú preferované hmotné dary vo forme občerstvenia, spomienkových predmetov alebo praktických darov. V iných rodinách pre zmenu lietajú cifry vo výškach stoviek eur. Ak by sme však mali rozmýšľať v praktickej rovine, je dôležité zohľadniť určité väzby na rodinu, resp. rodičov dieťaťa.

 • Vzťah darcu a rodičov dieťaťa – toto je z hľadiska výšky finančného daru pomerne dôležitý faktor. Je totiž predpoklad (povedzme skôr zvyk), že osoba, ktorá je blízkym príbuzným (cca 50 – 100 eur) alebo prípadne krstným otcom či matkou, zvykne venovať dieťaťu vyšší finančný dar (viac ako 100 eur), ako keď je osoba v pozícii rodinného priateľa, dobrého kamaráta alebo kolegu z práce (cca 10 – 50 eur). Samozrejme, suma môže byť vyššia aj nižšia v závislosti od celkového vzťahu s rodičmi dieťaťa.
 • Situácia v rodine – toto je pomerne osobná záležitosť, no ak je osobe známe, že rodičia dieťaťa sú v zložitejšej finančnej situácii, výšku finančného daru je vhodné zohľadniť a vyjadriť rodine podporu tým, že jej venuje vyšší finančný dar. Nie je to však pravidlom.
 • Vek krsteného dieťaťa – nepísaná skúsenosť hovorí, že v prípade novorodenca sa zvyknú dávať vyššie finančné dary, než v prípade staršieho dieťaťa (povedzme vo veku škôlkara či školáka). U starších detí sa pri krste často uvažuje o hodnotnejších vecných daroch. Opäť to však neznamená, že namiesto vecného daru nemôžete venovať dieťaťu radšej finančný kapitál, vďaka ktorému si vecný dar môže zakúpiť.
 • Objem darov – pri úvahe, koľko peňazí dať rodičom na krst dieťaťa, je na mieste aj zamyslieť sa nad tým, či je finančný dar jediný príspevok zo strany osoby, ktorá obdarúva. Ak osoba prispieva na krst aj v inej podobe (bez ohľadu na to, či je to príbuzný alebo rodinný známy), napríklad tortou, zákuskami, koláčmi, vecnými darmi, je primerané výšku samotného finančného daru znížiť, prípadne ju úplne vynechať. Hodnota jednotlivých darov môže byť často vyššia než samotný finančný príspevok.

Ak máte tú možnosť, ideálne je poradiť sa so samotnými rodičmi krsteného dieťaťa, čo by sa im ako darček hodilo. Možno sami rodičia prezradia nejakú preferenciu. Ak je krstený novorodenec alebo batoľa, pokojne môže byť darom aj nejaká detská výbavička, detská kozmetika, drogéria či hračky. Potrebné je myslieť prakticky alebo možno zvážiť nejakú rozumnú kombináciu daru a finančného príspevku.

Koľko sa dáva na krst?

Darček na krstiny pre chlapca a pre dievčatko

Vybrať ten správny darček ku krstinám môže dať naozaj poriadne zabrať. V tomto smere majú „najťažšiu úlohu krstní rodičia“, od ktorých sa očakáva najvýznamnejší dar. Či už ide o ten finančný alebo konkrétny vecný darček. Úplne jednoduché to však nemajú ani ostatní pozvaní. Ideálny scenár je, ak rodičia dopredu naznačia, čo by sa im hodilo. V každej rodine to totiž funguje inak. Podstatou nie sú vysoké finančné dary alebo hodnotné vecné darčeky, ale predovšetkým dary spojené s pripomienkou danej udalosti, symbolické darčeky alebo maličkosti.

Šperky

V prípade šperkov ide vždy o skvelú kombináciu vecného a zároveň hodnotného daru. Dokonca sú rodiny, kde sa šperk v podobe náušníc, retiazky, prívesku, náramku či prsteňa vníma ako investičná záležitosť. Väčšinou je to však spomienkový predmet, ktorý pripomína túto špeciálu udalosť. Náušnice zo zlata ako darček na krstiny pre dievčatko alebo retiazka s krížikom ako darček na krstiny pre chlapca, rozhodne vhodný výber. Práve náušnice a prstene sú ideálne pre dievčatá. Naopak, retiazky s príveskami alebo náramky sú ideálne pre chlapcov.

Ideálny darček na krstiny pre dievčatko. A to bez ohľadu na vek. Zlatý prsteň nepredstavuje len hodnotný darček, ale takisto je symbolikou. Na výber je veľké množstvo prsteňov s rôznymi vzormi, kameňmi či doplnkami. Zvyčajne prsteň nezačne dievčatko nosiť okamžite, ale až v neskoršom veku. Preto nie je nutné hľadať nevyhnutne detský rozmer prsteňa.

Šperk na krstiny pre chlapca je takisto adekvátnym darčekom. V tomto prípade odporúčame zlatú retiazku. Tá má hodnotu a zároveň je veľmi využiteľná aj v budúcnosti. Ak chcete darček ozvláštniť, môžete tiež nechať vyrobiť prívesok s vygravírovaným menom, dátumom narodenia alebo dátumom krstu. Prípadne siahnite po dostupných zlatých príveskoch s určitou symbolikou – krížik alebo anjel.

Z kategórie šperkov sú vhodným darom na krstiny pre dievča takisto zlaté náušnice. V tejto kategórii je na výber veľké množstvo krásnych ozdobných a hodnotných šperkov. Zlaté náušnice sú samy osebe pripomienkou danej udalosti. Zároveň môžu obsahovať motív, ktorý bude krstiny pripomínať. Myslite však na to, nech to nie je len spomienkový predmet, ale aj módny doplnok.

Fotorámiky a fotoalbum

Nápaditým darčekom môže byť aj fotoalbum alebo fotorámik. Je to vhodný doplnkový darček, ktorému sa rodiča zaručenie potešia. Fotografie z krstu alebo z narodenia si môžu nechať vytlačiť a následne založiť do vami darovaného fotoalbumu. Taktiež rámček na fotku môže byť inšpiráciou pre rodičov k tomu, aby si tento okamih zvečnili a fotografii venovali špeciálny priestor na stene alebo na poličke. Aj v prípade fotoabumov či rámikov je možnosť nechať si vyrobiť personalizované produkty s gravírovaným menom, dátumom narodenia a podobne.

Vhodnou voľbou môže byť tento multirám, ktorý obsahuje až 12 prepojených rámčekov pre klasický rozmer fotografie 10 x 15 cm. Kombinuje plast a sklo. Ideálny je takýto fotorám aj na mapovanie prvých rokov dieťaťa od narodenia cez krst, prvé kroky až po nástup do školy a podobne. Využitie je už na samotných rodičoch.

Pekný a detailne vypracovaný fotoalbum, do ktorého sa zmestí až 500 fotografií (10 x 15 cm). Fotky sa nelepia, ale zakladajú do samostatných vreciek. Na každej stránke je k 5 fotografiám možný aj popis. Rozmer fotoalbumu je 34 x 34 cm. Na prednú stranu je možné vložiť si vlastnú foto. Takýto fotoalbum je skvelým doplnkovým darčekom k poukážke na rodinné fotenie.

Detský zasunovací fotoalbum pre 200 fotiek s klasickým rozmerom 10 x 15 cm. Na každej strane fotoalbumu sú dve fotografie a ku každej foto je možné doplniť krátky popis. Rozmery väzby sú 23,5 x 22 cm. Fotografia na prednej strane obalu je vymeniteľná.

Detské oblečenie

Praktické vybavenie v podobe detského oblečenia rozhodne môže potešiť rodičov i samotné dieťa. Výber oblečenia je potrebné prispôsobiť pohlaviu dieťaťa, jeho fyzickým parametrom i veku. Ideálne je preto poradiť sa s rodičmi alebo s rodinnými známymi. Nič však nepokazíte, ak v prípade menšieho dieťatka siahnete po oblečení s väčšími rozmermi. Dieťa tak oblečenie vynosí neskôr.

Pre tie menšie krstené bábätká sú z hľadiska oblečenia vhodné napríklad dojčenské súpravy. Tie sú vždy využiteľné a dostupné pre dievčatká i chlapcov. Vybrať si je možné z viacerých farieb či motívov. Väčšinou sa skladajú z body, dupačiek, čiapočky, rukavičiek alebo aj kabátika.

Dojčenská košieľka je veľmi pekným kúskom do šatníka každého dieťatka. Samotná košieľka je častou súčasťou krstín, pričom na košieľke je vyšité meno dieťatka a dátum krstu. Takáto kúpená košieľka však môže byť takisto vhodnou pripomienkou tejto udalosti a zároveň nositeľným kúskom.

Detské a rozprávkové motívy na pyžamkách, či už ide o chlapca alebo dievča, sú vždy obľúbené. Ak je teda krstené dieťa už väčšie a má svoju obľúbenú princeznú alebo superhrdinu, výber pyžama či nočnej košele je možné prispôsobiť. Voľbou na istotou sú nejaké neutrálne farby a motívy. Takýto darček je praktický a pozorný.

Detská kozmetika – darčekový balík

Ďalšou praktickou voľbou a tipom na darček ku krstu je detská kozmetika. Pokojne z nej môžete vytvoriť praktický darčekový balíček kozmetiky. Rodičia sa určite potešia, ak dostanú darčekový košík plný kvalitnej, nie práve lacnej, detskej kozmetiky, kde nájdu šampóny, sprchový gél, krémy, olejčeky, púdre, vlhčené vreckovky či ďalšie produkty z tejto kategórie. Hodnota takýchto produktov je často vyššia, než v prípade konkrétneho finančného daru. Prípade je takýto kozmetický balík vhodný ako doplnkový darček k finančnej hotovosti.

Dostupné sú kvalitné šampóny a sprchové gély od overených výrobcov, ako Babé, Bioderma, Johnson´s Baby, HiPP alebo Mustela a mnohé iné. Ideálne, ak sa rozhodnete pre jednu značku s dobrými referenciami.

Starostlivosť o pokožku, hlavne u detí v dojčenskom veku, je dôležitá. Kvalitné krémy a masti sú vhodným darčekom do balíčka plného kvalitnej kozmetiky. Neurobíte chybu, ak sa rodičov spýtate, akú značku preferujú, prípadne vsadíte na overené značky krémov, ktoré sa v starostlivosti o dieťa bežne využívajú.

Detské olejčeky sú podobne ako krémy voľba na istotu. Používajú sa pri starostlivosti o pokožku. A to ako u malých bábätiek – novorodencov, tak i u batoliat. Vyberať môžete z produktov od viacerých výrobcov. Prípadne si nechajte poradiť rodinnými známymi, ktorí vedia, aké značky rodičia používajú.

Plyšové hračky

Plyšová hračka je univerzálnym darčekom vhodným pre chlapca i dievča. Samozrejme, zohľadniť je pri výbere vhodné vek krsteného dieťaťa. Každopádne, plyšová hračka na krstiny má aj iný rozmer. Nemusí to byť len klasický tulkáčik a uspávačik. Často nesie takáto hračka symboliku a môže z nej byť trvácny spomienkový predmet. Existujú dokonca firmy, ktoré vám umožňujú nechať si vytvoriť personalizovanú plyšovú hračku s menom dieťaťa, dátumom krstu alebo pekným citátom. Plyšovou hračkou tak zaručene nemáte čo pokaziť. Ideálne to je skvelý doplnok k inej forme darčeka na krstiny.

Plyšová ovečka s anjelskými krídlami je milou symbolikou pre danú príležitosť. Príjemný plyšový materiál a roztomilý vzhľad urobia z tejto hračky skutočne spomienku, ktorá bude dieťaťu i rodine pripomínať danú udalosť aj v čase, keď už dieťa vyrastie.

Strážca spánku v podobe uspávacej plyšovej hračky so špeciálnou funkciou šumu. Tento anjelsky medvedík nie je úplne obyčajným. Je vhodný už od narodenia a ideálny na maznanie či hranie. Zároveň disponuje zvukovou funkciou šumenia. Nastaviť je možné až 5 druhov šumenia (dážď, šum plodovej vody, morské vlny, biely, ružový).

Nikdy nič nepokazíte, ak v rámci darov prídete s tradičným, no netradične veľkým plyšovým medvedíkom, ktorý bude rásť spolu s dieťatkom. Konkrétne plyšový medveď Max meria až 150 cm. Stane sa novým spoločníkom a kamarátom a opäť bude niečo takéto originálne pripomínať udalosť, pri ktorej dieťa takýto darček dostalo.

Náučné a vzdelávacie hračky

Ak patríte k ľudom, ktorí preferujú namiesto spomienkových darčekov a symboliky niečo praktické, tak také vedia byť aj hračky. Dokonalá kombinácia zábavy a zároveň náučného charakteru. Či má dieťa rok alebo 10, či je to chlapec alebo dievča, nehrá žiadnu rolu. Na výber je veľké množstvo zaujímavých hračiek, ktoré majú za úlohu u dieťaťa povzbudzovať jeho zmysly, učiť ho novým veciam a podporovať jeho kognitívne schopnosti a celkový potenciál.

Stavebnice LEGO sú nadčasová klasika. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Málo rodičov si to uvedomuje, no LEGO podporuje u detí priestorové vnímanie, logické zmýšľanie a učí ich rozpoznávať tvary, farby, rozvíja konštrukčné zručnosti a jemnú motoriku. Záľubu v LEGO si dokážu nájsť chlapci i dievčatá.

Modelovacie hmoty, detské vyšívanie, navliekanie korálok, výroba náramkov, puzzle, pieskovanie obrázkov alebo živé a vzdelávacie sady. V rámci krstu môžete dieťa obdarovať aj kreatívnou hračkou, ktorá ho privedie k nejakej záľube. Skôr či neskôr. Nie je nutné sa pri výbere nutne fixovať na konkrétny vek krsteného dieťaťa.

Detské hudobné hračky, kuchynky alebo detské vŕtačky a pracovné nástroje. Deti sa v určitom veku rady hrajú na dospelých a napodobňujú, čo robia oni. Hry na domácnosť, varenie, hry na povolania. Jednoducho, deti sa vidia v dospelých. Takéto hranie je však veľmi poučné. U detí sa týmto spôsobom rozvíjajú sociálne zručnosti, ale rozvíja sa aj analytické a kritické myslenie.

Ďalšie tipy na darčeky ku krstu

Vyššie uvedené tipy na darčeky na krstiny sú inšpiráciou. Vo všeobecnosti ich možno považovať za vhodné pre danú udalosť. Opäť však pripomíname, že do výberu vstupuje viacero faktorov, ktoré je vhodné zvážiť. Každopádne, možností je viac. Preto vám len stručne prinášame ešte niekoľko tipov, ktoré vám výber darčeka ku krstu pre chlapca či dievča môžu uľahčiť.

 • Darčekový kôš (detská kozmetika, detské potraviny),
 • torta a koláče,
 • poukážka na rodinné fotenie,
 • darčekový poukaz na detské vybavenie,
 • personalizované darčeky (gravírovaná minca, lyžička, hrnček, prívesok),
 • dary s cirkevnou symbolikou (obrázková biblia, ruženec, kríž na stenu),
 • hračky alebo hobby potreby.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Nákupný radca

Vaše hodnotenie:
(90.4%)