V ktorom týždni rodia prvorodičky?

V ktorom týždni rodia prvorodičky?

Publikované: 29.09.2023
Aktualizované: 29.09.2023

Príbeh každej tehotnej ženy je iný od počatia až po pôrod. Nie je preto možné obecne povedať, aké tehotenstvo je, aké intenzívne sú príznaky a ako bolestivý je pôrod. Čo sa týka termínu pôrodu, ten stanovuje na základe prvého dňa poslednej periódy. Od tohto termínu sa počíta predpokladaný termín pôrodu. V priebehu prvých dvoch týždňov sa ešte tehotenstvo nepočíta. Termín stanovuje gynekológ, ideálne na základe ultrazvukového či sonografického vyšetrenia. Za fyziologický pôrod sa považuje ten v termíne od 38. do 42. gestačného týždňa tehotenstva. Termín sa v priebehu prvých kontrol u gynekológa môže upraviť. Aj keď žena pozná dátum oplodnenia a má pravidelný menštruačný cyklus, nie je možné určiť presný deň – dátum pôrodu a počíta sa s odchýlkou približne 14 dní.

Na Slovensku sa štatisticky už každé 9. dieťa rodí predčasne. To znemená, že pred ukončeným 37. gestačným týždňom tehotenstva ide o predčasný pôrod. Za riadne donosené dieťa je považované také, keď tehotenstvo dosiahne 40. gestačný týždeň a trvá 280 dní. Ak tehotenstvo trvá dlhšie ako 42. týždňov, považuje sa za prenášanie – potermínová gravidita. Napriek tomu, že u prvorodičiek je štatisticky pôrodná fáza dlhšia, výnimky potvrdzujú pravidlo. Toto tvrdenie preto nemožno zovšeobecniť. V ktorom týždni rodia prvorodičky, nie je možné exaktne taktiež stanoviť.

Na základe skúseností žien z diskusných fór viaceré uvádzajú, že rodili približne 2 týždne pred očakávaným termínom. Iné prvorodičky rodili len 3 až 5 dní pred predpokladaným termínom pôrodu. Sú aj také, ktorých pôrod prekvapil v neukončenom 38. týždni. Iné prvorodičky zasa prenášali o niekoľko dní. Aj tieto poznatky jasne ukazujú, že každé tehotenstvo je iné, a to aj v prípade prvorodičiek. Najdôležitejšie je, aby pôrod prebehol v poriadku pre tehotnú ženu i bábätko.

V ktorom týždni rodia prvorodičky? skúsenosti Modrykonik

V ktorom týždni rodia prvorodičky? skúsenosti Modrykonik

V ktorom týždni rodia prvorodičky? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.4%)