Ako zistím, že som tehotná v prvom týždni?

Ako zistím, že som tehotná v prvom týždni?

Publikované: 24.05.2023
Aktualizované: 08.12.2023

Vzhľadom na to, že za začiatok tehotenstva sa považuje prvý deň poslednej menštruácie, 1. týždeň tehotenstva máte ešte len menštruáciu. Počas 2. týždňa dochádza k ovulácii (14. deň, v prípade dlhšieho cyklu je to neskôr), počas ktorej môže dôjsť k oplodneniu. Vajíčko sa musí zahniezdiť do zhrubnutej sliznice maternice. Práve uhniezdenie vajíčka so sebou prináša prvé príznaky tehotenstva. Úplne prvé príznaky tehotenstva sú v podstate symptómami pravidelnej menštruácie. Ženy si ich preto môžu zameniť s predmenštruačným syndrómom.

Objaviť sa môžu implantačné kŕče, implantačné krvácanie, nezriedka sa dostaví nadúvanie alebo zápcha. Typické je jemné špinenie alebo výtok, bolesti v podbrušku či boľavé kŕče, citlivé a zväčšené prsia alebo únava.

Už počas prvého týždňa si môžete urobiť tehotenský test, avšak potrebné je vybrať ten s vysokou citlivosťou, aby dokázal zaznamenať zvyšujúce sa hodnoty tehotenského hormónu hCG. Jeho výsledok nemusí byť presný, pre istotu ho treba urobiť ešte raz v čase, keď vám mala končiť menštruácia.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)