Prečo sa žena neotvára pri pôrode?

Prečo sa žena neotvára pri pôrode?

Publikované: 24.10.2023
Aktualizované: 24.10.2023

Ako začína pôrod? Každá žena by svoju skúsenosť popísala inak. Bez ohľadu na to, či ide o prvorodičku alebo viacnásobnú mamičku, každé tehotenstvo aj pôrod má svoje špecifiká. V súvislosti s pôrodom sa skloňuje pojem otváranie. V podstate týmto procesom pôrod začína. Dĺžku, priebeh i spôsob pôrodu ovplyvňuje množstvo faktorov. Všeobecne sa však fyziologický prirodzený pôrod rozdeľuje na niekoľko fáz:

  1. doba pôrodná – otváracia
  2. doba pôrodná – vypudzovacia (pôrod plodu)
  3. doba pôrodná – pôrod placenty

Z hľadiska otvárania je teda najdôležitejšia prvá doba pôrodná, čo je práve fáza, počas ktorej sa žena otvára. Konkrétnejšie sa pôrod začína kontrakciami, odtokom hlienovej zátky alebo tiež odtokom plodovej vody. Tento ideálny scenár však nebýva pravidlom a často sa tieto príznaky objavujú v inom poradí, pričom medzi nimi môže byť značný časový odstup. Samotnej prvej dobe pôrodnej ešte môže predchádzať prípravná fáza, počas ktorej začínajú falošné kontrakcie. Tie zabezpečujú to, že sa pôrodné cesty pripravujú na pôrod.

Pôrodné kontrakcie spôsobujú, že dochádza k otváraniu bránky a skracovaniu krčka maternice. Pod tlakom plodu a maternice, ktorá má počas kontrakcií silné svalové sťahy, sa deje to, že sa krčok maternice najskôr skracuje a napokon otvára. U prvorodičky najskôr prebieha skracovanie a následne otváranie, u viacrodičiek zvyčajne prebiehajú tieto procesy súčasne. Krčok maternice by sa mal počas prvej doby pôrodnej otvoriť ideálne aspoň na 10 cm, čím je zabezpečené, že plod by mal po putovaní pôrodnými cestami bezpečne opustiť telo ženy prirodzeným spôsobom. Proces otvárania je u každej ženy veľmi individuálny. Niektoré ženy sa otvárajú už týždeň či dva pred plánovaným pôrodom a v čase pôrodných kontrakcií už môžu byť otvorené na 4 až 5 cm.

Fáza otvárania môže trvať rozlične dlho. U niektorých žien dochádza k otváraniu už niekoľko týždňov pred pôrodom. Prečo sa žena neotvára pri pôrode a čo robiť? Viaceré mamičky určite počuli o tom, že napriek tomu, že žena rodila v termíne alebo dokonca po ňom, nedochádzalo k otváraniu krčka maternice. Dôvodov môže byť viac. Podstatou však je, že ak sa krčok maternice neotvára, pôrodné cesty nie sú na pôrod pripravené napriek tomu, že plod môže byť zrelý.

Pôrodné cesty sa delia na tvrdé (panva) a mäkké (vulva a pošva). V tehotenstve sa pôrodné cesty menia v dôsledku pôsobenia hormónov. Ak sa však pôrodné cesty nemenia dostatočne, znamená to, že sú pôrodné cesty rigidné. V takom prípade sa nemenia tak, ako by sa pri kontrakčnej činnosti mali. Pôrodná bránka sa neotvára a šanca na prirodzený pôrod tak klesá. Tento fakt nie je možné zistiť skôr, ako sa začnú pôrodné kontrakcie. Čiastočne možno zmeny pôrodných ciest indikovať hmatovým vyšetrením, pri ktorom sa určuje cervikálne skóre, ktoré zahŕňa celkový stav pôrodných ciest. Dôvodom rigidity pôrodných ciest môže byť aj genetická predispozícia. Správanie pôrodných ciest môžu ovplyvniť zápaly, predošlé operačné zákroky v malej panve či interrupcia.

Ak sa pôrod nerozbieha v termíne ani po termíne prirodzene, pristupuje sa k pôrodu tým, že dôjde k umelému vyvolaniu pôrodnej činnosti. Pre urýchlenie otvárania sa využívajú rôzne spôsoby preindukcie či indukcie slúžiace na spustenie kontrakčnej činnosti (preindukcia) alebo vyvolanie pôrodu (indukcia) – amnitómia, Hamiltonov hmat, hydrofilné čípky, balónikový Foleyov katéter alebo podanie syntetického oxytocínu. V prípade, že lekár usúdi, že vyvolanie pôrodu nie je efektívne, potrebné je pristúpiť k pôrodu cisárskym rezom.

Otváraciu fázu môžete podporiť aj teplým kúpeľom alebo sprchou, chodením po schodoch (s doprovodom), masážou pŕs, bradaviek alebo bruška. Urýchliť pôrod môže aj pohlavný styk či cvičenie na fitlopte.

Prečo sa žena neotvára pri pôrode? skúsenosti Modrykonik

Prečo sa žena neotvára pri pôrode? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.6%)