Môžem byť tehotná, aj keď mám menzes?

Môžem byť tehotná, aj keď mám menzes?

Publikované: 22.05.2023
Aktualizované: 22.05.2023

Jednoduchá odpoveď je nie, avšak v prvých mesiacoch môže žena slabo krvácať, preto si to môže pomýliť s menštruáciou. Vynechanie menštruácie je prvým príznakom upozorňujúcim na graviditu. Ak sa menštruácia objaví a žena je v druhom stave, technicky o menzes nejde.

K menštruácii dochádza, keď nedôjde k oplodneniu vajíčka. Maternica sa po ovulácii (uvoľnení vajíčka z vaječníka) začína pripravovať na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Steny maternice začínajú hrubnúť, je pripravená prijať vajíčko. Ak k oplodneniu vajíčka nedôjde, nemôže sa v maternici uchytiť a musí spolu so stielkou maternice opustiť ženské telo. Tak sa maternica môže počas ďalšieho cyklu znovu pripraviť na možné tehotenstvo. Táto očista sa nazýva menštruácia. Z toho dôvodu nemožno o krvácaní v tehotenstve hovoriť ako o menštruácii.

Krvácanie v tehotenstve je bežným javom, najmä počas prvého trimestra. Vtedy dochádza k uhniezďovaniu vajíčka a zmenám v maternici, čoho dôsledkom môže byť slabé krvácanie. Jeho dôvodom môžu byť taktiež zmeny v bunkách krčka maternice. Krvácanie sa môže objaviť po pohlavnom styku alebo vyšetrení u gynekológa. Ku krvácaniu dochádza medzi 5. a 11. dňom po oplodnení, teda v čase, keď mala nastať normálna menštruácia, preto si žena môže pomýliť toto krvácanie s menštruáciou. Krvácanie sa môže objaviť taktiež počas 2. a 3. trimestra, dôvodom môže byť sexuálny styk alebo vyšetrenie.

Krvácať by žena v 1. trimestri teoreticky mohla pre krvnú zrazeninu, infekciu, mimomaternicové tehotenstvo, spontánny potrat či molárne tehotenstvo. V 2 a 3. trimestri môžu byť príčinami krvácania neskorší potrat, predčasný pôrod, abrupcia placenty, vcestné cievy, ale aj ruptúra maternice.

Záleží na tom, v ktorom trimestri krvácate a o akú krv ide. Sledujte jej farbu a intenzitu. Pokiaľ sa obavuje viac ako ľahké špinenie a krvácanie, ktoré netrvá dlho a nesprevádzajú ho iné ťažkosti, je nutné sa obrátiť na lekára.

Krvácanie v tehotenstve je podľa mamičiek bežné a často sa dá v začiatkoch zameniť s menzesom. Pri podozrení si treba urobiť po skončení krvácania tehotenský test, aby ste mali istotu.

Môžem byť tehotná, aj keď mám menzes? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)