Kedy vypadnú stehy po pôrode?

Kedy vypadnú stehy po pôrode?

Publikované: 27.07.2023
Aktualizované: 27.07.2023

Po úspešnom pôrode je mamička šťastná a plná pocitov, zároveň však žena musí vnímať, čím si jej telo prechádza. Počas pôrodu je bežné, že sa môžu objaviť komplikácie a lekár musí pristúpiť k okamžitému riešeniu. K pôrodu je nezriedka potrebné využiť aj chirurgické operácie, napríklad cisársky rez, ktorý môže byť akútny alebo plánovaný. Často je počas vaginálneho pôrodu realizovaný nástrih hrádze – epiziotómia, aby pôrod prebehol bezpečne. V horšom prípade dôjde k samovoľnej ruptúre hrádze (natrhnutiu) v dôsledku nadmerného tlaku na pôrodné cesty. Vo všetkých týchto prípadoch je nutné šitie po pôrode.

Kedy vypadnú stehy po pôrode? Ak ide o cisársky rez, brucho lekár zošíva špeciálnymi absorpčnými stehmi a prípadne spája ranu svorkami, aby sa rana a poškodené tkanivá zrastali čo najrýchlejšie. Tieto svorky sa zvyčajne odstraňujú na 4. až 5. deň po pôrode. Teda ešte predtým, ako opustíte pôrodnicu. Takisto sa používajú na šitie vstrebateľné stehy. To, ako dlho sa vstrebávajú stehy, je pomerne individuálne. Zvyčajne sa vstrebú do 3 týždňov od pôrodu sekciou a nie je potrebné ich odstraňovať ambulantne. Výnimočne sa používajú vyberateľné stehy, ktoré sa podľa hojenia rany vyberajú ambulantne 7 až 10 dní od pôrodu cisárskym rezom. Lekári však skôr uprednostňujú samovstrebateľné materiály na šitie. Vždy je potrebné dodržiavať pokojový režim a nenamáhať sa, aby sa hojenie rany neskomplikovalo. Držte sa inštrukcií lekára.

V prípade nastrihnutia alebo natrhnutia hrádze sa na šitie rany po pôrode využívajú samovstrebateľné alebo samovypadávajúce stehy. V závislosti od šicieho materiálu takéto stehy strácajú svoju pevnosť približne 7 dní od zašitia rany. Ako dlho sa vstrebávajú stehy po šití hrádze? Závisí práve od šicieho materiálu, ktorý bol lekárom použitý. Zvyčajne vstrebávanie alebo samovypadávanie stehov trvá 7 až 14 dní. Lekári dnes uprednostňujú predovšetkým vstrebateľné šijacie materiály. V niektorých prípadoch sa stehy stratia skôr alebo neskôr, stále však platí, že je potrebné sa o ranu starať.

Kedy vypadnú stehy po pôrode? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.4%)