Ako znížiť vysokú sliznicu maternice?

Ako znížiť vysokú sliznicu maternice?

Publikované: 12.06.2024
Aktualizované: 12.06.2024

Sliznica maternice má veľmi dôležitú funkciu z hľadiska ženského cyklu, ale i samotného otehotnenia. Vytvára totiž optimálne prostredie pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak je sliznica maternice nízka, k otehotneniu nedochádza pre nehostinné prostredie. Na druhej strane však existuje aj možnosť, že sa v priebehu gynekologického vyšetrenia nameria nadmerne vysoká sliznica maternice. Tento stav svedčí o istej hormonálnej nerovnováhe ženského organizmu, v dôsledku čoho dochádza k zvýšenému rastu sliznice maternice a jej nedostatočnému vyplavovaniu počas menštruačného cyklu.

Sliznica maternice sa skladá z dvoch vrstiev. Kým bazálna vrstva ostáva nezmenená a tvorí vnútornú časť sliznice, tá funkčná sa za pomoci príslušných hormónov každý mesiac obnovuje. Stará sliznica sa vypudí počas menzesu, pričom v priebehu cyklu začína rásť nová funkčná vrstva. Na procese tvorby sliznice sa podieľajú dva základné ženské pohlavné hormóny, a to estrogén a progesterón. Prvý zmienený hormón má na starosti podporu rastu sliznice v prvej polovici ženského cyklu, kdežto progesterón tento rast zastavuje a dopomáha k premene sliznice v druhej polovici cyklu. Ak v priebehu ženského cyklu nedôjde k otehotneniu, sliznica premenená vplyvom progesterónu je odlúčená a vyplavená v priebehu najbližšieho menzesu.

V ženskom organizme môže hormonálna nerovnováha spôsobiť produkciu nadbytku estrogénu a nedostatku progesterónu. Tým pádom dochádza k zvýšenému a neprestajnému rastu sliznice maternice, pretože v tele nie je dostatočné množstvo hormónu progesterónu na zastavenie tohto neprimeraného nárastu. Vzniká tak nepravidelný cyklus, čo spôsobuje nedostatočné odlúčenie sliznice a väčšie krvácanie. Hormonálna porucha môže byť v niektorých prípadoch spôsobená aj cystami či polypmi vzniknutými v ženskom pohlavnom ústrojenstve.

Zisťovanie vlastností sliznice maternice je najobjektívnejšie a najspoľahlivejšie v období po menštruácii, pretože v tomto čase by už mala byť stará sliznica úplne odlúčená. Meranie sa vykonáva ultrazvukovým gynekologickým vyšetrením. Ak sa zistí vysoká sliznica maternice, riešenie problému závisí od príčiny, ale tiež od veku pacientky. Často sa pristupuje k predpísaniu hormonálnej antikoncepcie, ktorá umelo reguluje ženský cyklus. Dochádza tak k nižšiemu rastu sliznice a menej intenzívnemu krvácaniu. Hormonálna antikoncepcia je však sprevádzaná vedľajšími účinkami, ktoré sú bližšie opísané v našom článku o druhoch antikoncepcie.

Podobný efekt má syntetický progesterón, ktorého užívanie taktiež dokáže vyriešiť problémy s vysokou sliznicou maternice, no v tomto prípade ide o alternatívu bez vedľajších účinkov hormonálnej antikoncepcie. Užívanie tohto hormónu sa predpisuje od polovice ženského cyklu. Pravidelný prísun umelého progesterónu by mal priebežne vyrovnať hormonálne hladiny, čím by sa mal napraviť aj samotný cyklus a stav maternicovej sliznice. Ako riešenie sa tiež využíva vnútromaternicové teliesko, ktoré disponuje syntetickým progesterónom. Tento antikoncepčný prostriedok zmierňuje krvácanie, pričom niekedy môže jeho umiestnenie do ženského tela viesť k úplnému odstaveniu menštruácie.

Existuje aj účinná forma zbavenia sa vysokej sliznice, a to prostredníctvom gynekologického zákroku nazývaného kyretáž. Vykonáva sa najmä v prípade potratu, no niekedy slúži aj na odstránenie funkčnej vrstvy sliznice maternice. Zaraďuje sa medzi pomerne krátke operačné zákroky vykonávané v úplnej anestézii. Názov môže vzbudzovať strach, avšak tohto prečistenia maternice sa netreba vôbec obávať. Nevyžaduje si dlhodobý pokojový režim, takže v priebehu niekoľkých hodín môže žena fungovať, ako keby sa nič nestalo. Časté sú však bolesti v podbruší podobné menštruačným kŕčom.

Na základe diskusných fór možno konštatovať, že v prípadoch, keď sa príčina vysokej sliznice maternice nepripíše cyste alebo polypom, pristupujú lekári k riešeniu v podobe predpísania lieku Norethisteron. Ide o hormonálny liek s obsahom syntetického progesterónu, ktorý by mal do niekoľkých dní spustiť menštruáciu, a teda i vyplaviť zvýšenú funkčnú vrstvu maternicovej sliznice. Ak sa žena stretne s akýmikoľvek nezrovnalosťami v oblasti svojho cyklu, je ideálne navštíviť gynekológa. Predíde sa tak väčším problémom, ktoré sú často spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

Ako znížiť vysokú sliznicu maternice? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.6%)