Ako sa zbaviť cysty na vaječníku?

Ako sa zbaviť cysty na vaječníku?

Publikované: 22.03.2024
Aktualizované: 22.03.2024

Cysta na vaječníku, teda ovariálna cysta je uzavretý vak naplnený tekutinou, ktorý sa nachádza vo vaječníku alebo na jeho povrchu. Za cystu je považovaný útvar s veľkosťou väčšou ako 2 centimetre. Takéto útvary sa vyskytujú počas života u mnohých žien v reprodukčnom veku, ale aj v prechode (menopauze). Cysty na vaječníkoch môžu byť benígne (nezhubné) alebo malígne, z ktorých sa tvoria zhubné nádory, môže ísť o borderlinové tumory, syndróm polycystických vaječníkov či sekundárne tumory vaječníkov. Vo väčšine prípadov sú cysty bezbolestné, nepredstavujú problém a samy sa vytratia v priebehu niekoľkých mesiacov.

Vznik cýst môže mať množstvo príčin. Často ide o nahromadenie tekutiny, ktorá sa vytvorila počas menštruačného cyklu alebo priamo počas menštruácie, môže ísť o dôsledok nadprodukcie niektorých hormónov či nehormonálnej rovnováhy. Riziko vzniku cysty sa zvyšuje v prípade užívania liekov podporujúcich ovuláciu, pri hormonálnej nerovnováhe, počas tehotenstva, ale aj pri endometrióze (nezhubné ochorenie ovplyvnené estrogénom). Pokiaľ už žena cystu raz mala, je vysoká pravdepodobnosť, že vznikne nová. Dôvodom cysty môže byť taktiež infekcia, obezita alebo vysoký krvný tlak.

Liečba cýst na vaječníku závisí od druhu, veľkosti a pôvodu cysty. Na základe mechanizmu vzniku sa cysty delia na retenčné a funkčné. Retenčné cysty vznikajú zadržiavaním sekrétu žliaz a primárne sú nezhubné. Najčastejšie sa vyskytujú u mladých žien, a to často ešte pred dosiahnutím puberty. K retenčným cystám sa radia napr. aj dermoidálne cysty, ktoré sa spolu s veľkými endometrióznymi cystami odstraňujú operačne. Funkčné (folikulárne) cysty sa väčšinou vyskytujú v plodnom veku ženy (sú spojené s menštruačným cyklom) a samy vymiznú v priebehu 3 mesiacov. Veľkosť majú v priemere 2 až 8 cm a sú naplnené čírou tekutinou.

Priebeh je obvykle bezproblémový pri menších cystách (2 až 6 cm) a žena o nich ani nemusí vedieť. Väčšie a vážnejšie cysty sa vyvíjajú postupne a prejavujú sa najprv bolesťami v podbrušku a v okolí brucha, neskôr zmenami krvácania počas menštruácie. Veľké riziko vzniku rakoviny predstavujú cysty, ktoré sa na vaječníku vytvárajú po menopauze.

Liečba môže spočívať v podávaní liekov na zmenšenie cýst, nesteroidných protizápalových liekov i liekov na bolesť. Pri opakovanom výskyte cýst sa predpisujú antikoncepčné tabletky. Pomocou nich sa predchádza ovulácii a vzniku nových útvarov. Pri podozrení na rakovinu a jej vylúčení sa pri odstraňovacní cysty často vykonáva klasická operácia alebo laparoskopia. Chirurgicky sa cysty odstraňujú v prípade, že predchádzajúca liečba nezabrala, veľkosť cysty je nad 10 cm, ide o symptomatické cysty, hrozí vysoké riziko malignizácie cysty alebo je zvýšená hladina onkomarkerov v krvi.

Mnoho žien pristupuje k prírodnej liečbe cýst a skúša aj rôzne babské rady. Často odporúčaná je terapia teplom, teda nahrievanie podbruška horúcimi obkladmi či elektrickou dekou. Ak aj teplo problém nevyrieši, aspoň vám uľaví od bolesti. Pod horúci obklad je vhodné položiť vreckovku alebo šatku namočenú do ricínového oleja. Ten má schopnosť odstraňovať toxíny, a to aj tie usadené v tele. Pokiaľ cysty súvisia s menštruačným cyklom, užitočné môže byť zaradenie harmančeka a alchemilky do „jedálnička“. Na harmonizáciu pečene, ktorej nerovnováha je podľa čínskej medicíny príčinou vzniku cýst, je vhodné pitie pestreca mariánskeho a púpavy lekárskej.

Ženy majú so zbavovaním sa cýst rôzne skúsenosti. Ako vyplýva z rôznych diskusií na fórach, osvedčili sa rozličné spôsoby. Odporúčajú napr. tabletky Thiamin alebo Indonal, ale aj pitie alchemilkového čaju a používanie púpalkového oleja. Chvália najmä prírodné produkty ako Gynex či Maca, ale radia tiež celkovú zmenu životného štylu, hormonálnu jogu a veľa tekutín.

Ako sa zbaviť cysty na vaječníku? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.4%)