Koľko trvá operácia maternice?

Koľko trvá operácia maternice?

Publikované: 29.11.2023
Aktualizované: 29.11.2023

Maternica je orgánom reprodukčného systému ženy, ktorý je príznačný svojím splošteným hruškovitým tvarom a schopnosťou rozpínať sa v období, keď posluhuje ako priestor pre správny a zdravý vývoj plodu. Odohrávajú sa tu najdôležitejšie procesy priamo nadväzujúce na ženský menštruačný cyklus. Reprodukcia je veľmi dôležitou súčasťou života, avšak pravdou je, že žena môže žiť aj bez svojich pohlavných orgánov. Existujú totiž zdravotné komplikácie, pri ktorých lekári môžu pristúpiť k rozhodnutiu niektoré časti reprodukčného ústrojenstva z tela vyoperovať.

Hysterektómia, a teda kompletné odstránenie maternice, patrí k najčastejšie vykonávaným gynekologickým zákrokom. Väčšinou sa týka žien po menopauze, avšak zdravotné ťažkosti vyžadujúce operáciu maternice v podobe jej odstránenia si nevyberajú, a tým pádom sa môžu vzťahovať aj na ženy nižších vekových kategórií. Medzi zdravotné komplikácie, ktoré môžu lekárov primäť k radikálnemu riešeniu, akým je hysterektómia, patria nálezy prvotných náznakov rakoviny, nezhubných myómov či zhubných nádorov, ale tiež prepadnutie maternice do pošvy alebo intenzívne krvácanie v menopauze.

Príčiny nutnej hysterektómie však môžu prameniť aj v náhlych problémoch počas pôrodu vo forme odlučovania alebo vrastenia placenty, či po rozsiahlom úraze, ktorý zasiahol brušnú dutinu a oblasť malej panvy, pričom spôsobil labilnosť upevňujúcich väzív maternice. Na základe okolností sa volí presný postup hysterektómie, ktorý sa diferencuje podľa úplnosti a formy jej prevedenia. Z hľadiska úplnosti sa rozdeľuje operačný zákrok na odstránenie maternice na totálnu, pri ktorej prebieha vyňatie maternice spolu s jej krčkom, subtotálnu zanechávajúcu krček maternice bez dotknutia, a radikálny prístup, pri ktorom lekári vyoperujú nielen reprodukčné orgány, ale i tukové tkanivo a lymfatické uzliny.

Zvolený postup hysterektómie sa následne môže vykonať tromi rozličnými spôsobmi. Kým vaginálna hysterektómia jasne popisuje operáciu cez pošvu, abdominálna sa absolvuje prostredníctvom rezu v podbruší. Menej invazívnou formou, ku ktorej sa pristupuje v dnešnej dobe najčastejšie, je laparoskopia fungujúca na princípe troch až štyroch menších rezov v brušnej stene, cez ktoré sa maternica po oddelení od okolitých tkanív vyberá von.

To, koľko trvá takáto operácia maternice, sa vo veľkej miere odvíja od poškodenia reprodukčných orgánov, rozsahu hysterektómie vzhľadom na množstvo odoberaných orgánov a zvoleného operačného postupu. Najčastejšie sa však počíta s časovým rozmedzím dvoch až piatich hodín. Samozrejme, v priebehu operácie môže dôjsť k potenciálnym komplikáciám a je potrebné prejsť z laparoskopie na vaginálnu operáciu, čo automaticky predlžuje čas vykonávania zákroku i rekonvalescenčného obdobia ženy.

Rekonvalescencia sa na základe diskusných fór odvíja od veku ženy podstupujúcej hysterektómiu, pričom zaváži aj spomínaná forma a rozsah operácie. Keďže každý organizmus je iný, prípady sú veľmi individuálne. Kým niektorým ženám sa ani do štyroch týždňov nenavracia obvyklá sila, iné boli viac-menej v poriadku po dvoch týždňoch domáceho pokojového režimu, pričom sa museli vyhýbať namáhaniu v podobe dvíhania ťažkých predmetov.

Koľko trvá operácia maternice skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)