Ako sa počíta menštruačný cyklus?

Ako sa počíta menštruačný cyklus?

Publikované: 07.09.2023
Aktualizované: 07.09.2023

Hoci je menštruácia prirodzenou súčasťou života každej ženy, nejde o tému, ktorú by ste rozoberali s kdekým na počkanie. Krvácanie z pošvy sa u zdravej ženy opakuje každý mesiac a trvá od puberty až po menopauzu. Každý mesiac v tele ženy prebieha proces, pri ktorom sliznica maternice zhrubne, aby sa vajíčko mohlo v týchto miestach uhniezdiť. Ak úspešné oplodnenie neprebehne, stará vrstva endometria sa udlupuje a dochádza k jeho výstupu z ženského tela.

Menštruačný cyklus sa stane pravidelným až v priebehu niekoľkých rokov, dovtedy je jeho pravidelnosť kolísavá. V puberte môže mať menštruácia rôznu intenzitu a nepravidelnosť, postupne sa cyklus ustáľuje. Neprekročí však hranicu 21 až 40 dní. Menštruácia u zdravej ženy trvá 2 až 7 dní a opakuje sa medzi 21. – 40. dňom. Menštruačný cyklus má niekoľko fáz: fyziologická menštruačná fáza, folikulárne, ovulačné a luteálne štádium. V menštruačnej fáze sa mŕtve endometrium odstráni z dutiny maternice, opúšťa telo spolu s krvnými sekrétmi. Po ukončení menštruačného krvácania začína proces vývoja a zhrubnutia sliznice maternice. Folikulárne štádium trvá približne 6 dní dní a je charakteristické postupným dozrievaním folikulov (5 – 7) vo vaječníku. Jeden z folikulov sa stáva dominantným a zvyšok sa vstrebáva. V ovulačnom štádiu dochádza k uvoľneniu vajíčka, ktoré sa presúva vajcovodom. Ak je oplodnené, uchytí sa v sliznici maternice, ak nie, zomiera. Luteálne štádium, trvá 10 až 16 dní, končí buď menštruáciou, alebo tehotenstvom.

Niektoré ženy majú pravidelný cyklus a dokážu určiť presný deň a čas, kedy sa im menštruácia dostaví, niektoré dokážu predpovedať príchod menzesu len v rámci pár dní.

Posledný deň pred začiatkom krvácania sa označuje ako „nulová fáza“. Počas nej sa pripravuje výstelka maternice na oddelenie a vypudenie z tela, čím sa vytvorí priestor pre novú výstelku maternice a prípadné uhniezdenie vajíčka. V bežnom živote sa za prvý deň cyklu považuje prvý deň krvácania. Menštruácia trvá 2 až 7 dní. Nasleduje regenerácia, dynamická alebo folikulárna fáza, ktorá trvá približne 6 dní. Po nej, približne v polovici cyklu, prichádza ovulačná fáza trvajúca 1-2 dni. Posledná je luteálna/luteinizačná fáza, ktorá spravidla netrvá dlhšie ako 16 dní a počas nej dochádza k poklesu hladiny estrogénu a nárastu hladiny progesterónu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)