Ako pomôcť bábätku sa vykakať?

Ako pomôcť bábätku sa vykakať?

Publikované: 18.05.2023
Aktualizované: 18.05.2023

Príčinou toho, že sa dieťatko nemôže vykakať, môže byť zápcha, avšak to, že dieťa nekaká, ešte neznamená, že o zápchu ide. Komplikované? Každé dieťa je iné a týka sa to aj frekvencie stolice. Deti kŕmené umelým mliekom zvyčajne kakajú raz alebo viackrát (3-4) denne, dojčené deti kakajú častejšie. Avšak niektoré deti kakajú obdeň, raz za pár dní či raz za týždeň.

Ak je príčinou toho, že dieťa nekaká, zápcha, bude mať malé suché bobky, ktoré pôjdu z tela ťažko von. Pri kakaní sa bude namáhať, bude ho bolieť bruško. Väčšinou zápchou trpia deti na umelom mlieku, u dojčených sa objavuje zriedka, keďže materské mlieko je ľahko stráviteľné. Problém môže nastať napr. pri zmene z materského mlieka na umelé alebo pri zmene typu umelého mlieka. V prvom prípade môže trvať niekoľko dní, kým si dieťa na umelé mlieko zvykne, v tom druhom je nutné zmeniť typ mlieka, prípadne skontrolovať, či ho pripravujete správne. Príčinou zápchy môže byť aj dehydratácia dieťaťa a ľahšia viróza.

Spôsobov, ako uľaviť dieťaťu, ktoré sa nevie vykakať, je viacero. Okrem tradičných, ako je rektálna rúrka alebo teplomer na vyvolanie stolice, preháňadiel, glycerínového čípka či liekov na znižovanie povrchového napätia v čreve, môžete zvoliť masírovanie, cvičenie alebo teplý kúpeľ.

Skúste pocvičiť bábätku s nožičkami – krúživými pohybmi od stredu smerom von, zohnutými nohami jemne pritláčajte k brušku. Pomôcť môže aj masáž bruška v smere hodinových ručičiek niekokoľkrát denne. Na masírovanie môžete použiť za studena lisovaný olej.

Pohyby čriev môže podporiť teplý kúpeľ. Po ňom dieťaťu natrite bruško krémom na úľavu od bolesti. Vyskúšať môžete i nahrievací vankúš – dieťa naň položte bruškom. Teplo by mu malo uľaviť od bolesti a „rozhýbať črevá“. Ak máte doma fitloptu, skúste na nej s bábätkom cvičiť. Pomôcť môže taktiež nosenie v šatke, pri ktorom má dieťa bruško mierne pritlačené.

Vyprázdňovanie čreva sa uľahčí so zavádzaním príkrmov, nemliečne zeleninové a mäsozeleninové príkrmy a ovocné šťavy môžu byť pri pri problémoch s kákaním veľmi nápomocné. Do zeleninových príkrmov mamičky odporúčajú pridávať olivový olej, vďaka nemu sa dieťa dokáže lepšie vykakať. Pomôcť môže aj voda, ktorá príkrmy rozriedi.

Ako pomôcť bábätku sa vykakať? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)