Ako dlho žena krváca po kyretáži?

Ako dlho žena krváca po kyretáži?

Publikované: 17.11.2023
Aktualizované: 23.02.2024

Kyretáž, teda výškrab alebo revízia dutiny maternice, si väčšina žien spája s potratom, avšak tento gynekologický zákrok môže žena podstúpiť aj po pôrode a v menopauze. Na vykonanie revízie maternice je dôvod, ak dôjde k umelému prerušeniu tehotenstva, samovoľnému alebo zamlčanému potratu, žena má nepravideľné krvácanie, silnejšie alebo masívne krvácanie aj mimo očakávaný cyklus, po pôrode zostali v maternici pozostatky tkaniva, lekár má podozrenie na výskyt cýst, myómov, polypov alebo karcinómov, pokiaľ dochádza na sliznici maternice alebo krčka maternice k množeniu buniek. O podstúpení zákroku vždy rozhoduje gynekológ.

Kyretáž maternice sa vykonáva ako diagnostický alebo liečebný zákrok. Pokiaľ ide o diagnostický zákrok, cieľom kyretáže je vykonať zoškrab sliznice maternice a histologické vyšetrenie. V prípade liečebného zákroku ide o zákrok vykonaný účelom riešenia nežiaduceho zdravotného stavu, pričom liečebná kyretáž je vždy aj diagnostickou.

Tento gynekologický zákrok je považovaný za pomerne jednoduchý a frekventovaný. Zákrok netrvá dlhšie ako 15 – 20 minút. Rekonvalescencia po kyretáži trvá minimálne 2 týždne, normálna menštruácia by sa mala dostaviť do 4 až 6 týždňov. Po zákroku dochádza ku krvácaniu (špineniu), ktoré trvá spravidla 7 dní, avšak nemalo by presiahnuť 10 dní. Jemné špinenie môže dokonca trvať až niekoľko týždňov po kyretáži. Pokiaľ by špinenie pretrvávalo alebo sa intenzita krvácania zvyšovala, je nutné kontaktovať lekára.

Krvácanie či špinenie po kyretáži je individuálne u každej ženy. Podľa diskusií niektoré ženy nekrvácali po zákroku vôbec a špiniť začali až časom, u niektorých sa krvácanie a postupne špinenie dostavilo hneď. Krvácanie a špinenie je reakciou organizmu na zákrok, maternica sa čistí a hojí a to môže trvať dni aj týždne.

Ako dlho žena krváca po kyretáži skúsenosti Modrykonik

Ako dlho žena krváca po kyretáži skúsenosti Modrykonik

Ako dlho žena krváca po kyretáži diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Mária 23.Feb.2024
Ja 3,4,5, deň silno krvacam po kyretazi + menštruačné bolesti(je to v poriadku?),musím brat železo, ktoré mi poisťovňa neprepláca no iba jedno železo mi pomáha (Sideral floric)

Odpovedať

redakcia Mamickovo.sk 23.Feb.2024

Dobrý deň, áno, minimálne týždeň po zákroku sú bolesti pripomínajúce tie menštruačné v poriadku (predovšetkým v prípade, že mávate bolestivé menštruácie). Rovnako tak krvácanie, to môže trvať dni až týždne. Pokiaľ by bolesť postupovala a krvácanie neprestávalo, prípadne by zapáchalo, odporúčame navštíviť čo najskôr gynekológa.

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.8%)