Ako dlho sa sťahuje maternica po cisárskom reze?

Ako dlho sa sťahuje maternica po cisárskom reze?

Publikované: 14.06.2024
Aktualizované: 14.06.2024

Pôrod cisárskym rezom sa na Slovensku rok čo rok stáva rozšírenejším, a to aj v prípadoch, keď tento pôrodný postup vôbec nie je potrebný. Ženy ho často preferujú pre anestéziu pomáhajúcu v eliminácii pôrodných bolestí, no tiež zo strachu pred prirodzeným pôrodom, v priebehu ktorého môže dôjsť k množstvu rozličných komplikácií. Avšak niektoré rodičky, ktorým okolnosti umožňujú vyhnúť sa cisárskemu rezu, no predsa hľadajú akúkoľvek zámienku pre tento „jednoduchší“ pôrod, si neuvedomujú, že so sekciou prichádza viac bolesti súvisiacej so zavinovaním maternice, a to práve v dôsledku samotného rezu.

Maternica, ktorá spolu s rastúcim plodom naberá na veľkosti po celú dobu tehotenstva, započína proces zavinovania hneď po pôrode bábätka a placenty. Sťahom maternice aj v tomto prípade dopomáha hormón oxytocín, ktorý sa vo veľkej miere podieľa aj na samotnom pôrode. Z hľadiska dĺžky trvania procesu zavinovania maternice neexistujú odlišnosti medzi prirodzeným pôrodom a cisárskym rezom. Zmenšovanie maternice z takmer jedného kilogramu na 60-gramový orgán by malo skončiť v rámci obdobia šestonedelia, a to približne šesť týždňov po pôrode. V tomto čase by už maternica mala byť v pôvodnej podobe a polovica štichov cisárskeho rezu úplne absorbovaná.

Zavinutie maternice po cisárskom reze síce netrvá dlhšie ani kratšie ako po prirodzenom pôrode, no v intenzite bolestí je určitý citeľný rozdiel. Ako už bolo vyššie zmienené, cisársky rez spôsobuje ženám veľké bolesti v oblasti podbrušia, čo zhoršuje aj bolesť v dôsledku zavinovania maternice pripomínajúca kontrakcie či menštruačné kŕče. Citeľné bolesti sú mnohonásobne horšie a intenzívnejšie pre oslabené brušné svalstvo, ktoré je chirurgicky narušené počas vykonávania cisárskeho rezu. Vo všeobecnosti platí, že po prvých troch popôrodných dňoch by sa mali bolesti spôsobené zavinovaním maternice zmierniť, no po pôrode cisárskym rezom to tak nemusí byť. Rekonvalescencii môže priťažiť práve jazva na podbruší.

Bolesti zavinovania maternice je možné zmierniť prikladaním teplých obkladov, termoforu či iného ohrievacieho prostriedku na bruško mamičky. Niektoré ženy sa uchyľujú k užívaniu liekov proti bolesti, ako je Ibuprofen. Prvé dni po pôrode zvyknú zdravotné sestry pomáhať so zrýchlením procesu zavinovania maternice masážou bruška, hoci ide o účinnú formu pomoci, tento postup ženy po prekonaní pôrodu cisárskym rezom pravdepodobne neohúri.

Prevísajúce bruško po niekoľkých týždňoch od pôrodu môže niekedy sebavedomie mamičiek poškvrniť, no netreba sa preto hanbiť. Práve ste priviedli na svet nový život a vaše telo sa postupne vracia späť do pôvodnej podoby. Každý organizmus však funguje iným spôsobom, a preto u niektorých žien môže po šestonedelí bruško ešte stále „zavadzať“, kdežto u iných sa do šiestich týždňov úplne stratí. Po cisárskom reze je potrebné aspoň pol roka šetriť svoje telo, pretože navonok zahojená jazva ešte nemusí znamenať úplné zahojenie vnútorných popôrodných rán.

Ako dlho sa sťahuje maternica po cisárskom reze? skúsenosti Modrykonik


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)