Pupočný pruh u detí

Pupočný pruh u detí. Operovať alebo nie? Hernia pupku u novorodenca

Pupočná hernia (pruh) je u novorodencov vrodeným javom. Vyskytuje sa u približne 10 až 20 % novorodencov z toho až 30 % u nedonosených detí. V mnohých prípadoch je vrodená pupočná hernia u malých detí dočasným stavom a ustúpi spontánne pri vývoji vnútrobrušnej svalovej štruktúry, ktorá je v tejto fáze oslabená. Preto dochádza k vonkajšiemu vydutiu v pupočnej oblasti. Pupočník si už sám osebe krátko po pôrode vyžaduje náležitú starostlivosť. Krátko po odstránení či odpadnutí pupočného pahýľa sa môže u novorodenca objaviť vypuklý pupok – brušná prietrž. Väčšinou ide o dôsledok oslabenej brušnej svalovej steny. Je potrebné pupočný pruh operovať alebo nie? Čo dodržiavať po operácii pupočného pruhu?

Publikované: 18.08.2023
Aktualizované: 18.08.2023
Obsah článku:

Vypuklý pupok u novorodenca je zvyčajne jasným znakom toho, že je prítomná pupočná hernia. Táto diagnóza sa týka štatisticky každého piateho bábätka. Zvlášť v novorodeneckom období je tento jav úplne bežný. Po pôrode si pupočník vyžaduje starostlivosť. Ak má aj vaše dieťa pruh, vedzte, že nie je nutný okamžitý operačný zákrok. Dôležitá je diagnostika hernie na zistenie závažnosti konkrétneho stavu. Následne sa stanovuje vhodný postup. Často je liečba pruhu u novorodenca konzervatívna, otázkou času a trpezlivosti. V mnohých prípadoch sa pupok postupne stiahne. Niekedy to trvá týždne, inokedy celé mesiace či roky. Ak nekomplikovaná pupočníková hernia neustúpi prirodzene do 4. – 5. roku života, je lepšie pristúpiť k chirurgickému riešeniu. Čo je to vlastne pupočná hernia a prečo vzniká? Ako riešiť pruh u bábätka?

Čo je hernia?

V lekárskej praxi existuje viacero druhov pruhu. Z hľadiska anatómie tela je hlavnou príčinou vzniku tejto diagnózy oslabenie brušnej steny, ktorá sa skladá z viacerých svalov. Podľa miesta vzniku prietrže poznáme slabinovú prietrž (inguinálna hernia) v oblastí slabín, pupočnú prietrž (umbilikálna hernia) v oblasti pupka a takisto existuje bránicová hernia, epigastrická prietrž nad pupkom alebo tiež jazvová forma prietrže. V dospelosti je často sa vyskytujúca slabinová prietrž (na pravej alebo ľavej strane), ktorá spôsobuje vyklenutie časti tenkého čreva (enterokéla) v oblasti slabín.

U žien sa môže objaviť aj ovariokéla, čo je vyklenutie vaječníka. Charakter hernie môže byť tiež diagnostikovaný ako vnútorný alebo vonkajší. Pri vonkajšom pruhu je možné pozorovať vydutý obsah priamo z oslabeného miesta. Vnútorná prietrž zvonka nie je priamo viditeľná a vytvára vak alebo vaky na mieste prietrže.

Hernia môže byť vrodená, vyskytujúca sa u novorodencov, alebo získaná, ktorá vzniká počas života. Zvyčajne nadmernou fyzickou námahou či tlakom. Dôvody vzniku sú však multifaktoriálne a niekedy môže byť pôvodcom genetická predispozícia súvisiaca s oslabenou brušnou stenou alebo vznikom diastázy (pozn. rozostúpenie brušných svalov do strán). U novorodencov sa vyskytuje predovšetkým pupočná hernia. Štatisticky sa do veku 24 mesiacov táto prietrž prirodzene uzavrie. Pupočný pruh je častým javom taktiež u tehotných žien v dôsledku nadmerného tlaku v dutine brušnej.

Najväčším rizikom pruhu je, že dôjde k priškrteniu vyklenutého obsahu (vaku) a následnému nedokrveniu tkaniva daného orgánu či vnútornosti. Ide o tzv. priškripnutie, ktoré spôsobí nepriechodnosť, zastaví prietok krvi a môže dôjsť k odumretiu či nekróze. Následne sa hernia môže komplikovať zápalom, zrastami alebo poruchou v črevnej pasáži. A čo značí pupočný pruh u novorodenca?

Čo je hernia?

Pupočný pruh u novorodenca

Pupočná hernia u novorodenca je porucha, pri ktorej sa časť vnútorných orgánov (zvyčajne črevo alebo časť pobrušnice) dostáva cez slabé miesto v stene brušnej dutiny (tzv. bránka prietrže) priamo cez pupočnú štrbinu von. Pupočná štrbina je miesto, kde sa spája pupočník (pozn. pupočník – pupočná šnúra, ktorá spojuje v tehotenstve placentu s plodom) a brušná dutina novorodenca s placentou počas tehotenstva. Po pôrode zvyšok pupočníka ostáva a postupne odpadáva. V niektorých prípadoch môže pupočná štrbina zostať oslabená alebo sa úplne nezacelí v dôsledku oslabených brušných svalov.

To môže viesť k vyklenutiu vnútorného obsahu cez pupočnú štrbinu (pologuľové vydutie). Toto vyklenutie môže mať u novorodenca redukovateľný alebo neredukovateľný charakter. V prípade redukovateľného pruhu je možné pupok zatlačiť späť na miesto a aj keď sa následne pri kašli, plači, kakaní alebo kýchaní môže opakovane vyduť, zvyčajne sa takýto pruh prirodzene stiahne a uzavrie do 5. roku života. Do tohto predškolského veku brušné svalstvo spravidla spevnie a obsah pruhu sa vtiahne dnu. Ak nie, je vhodné riešiť pruh operačne. Pri neredukovateľnej prietrži nie je možné pupok zatlačiť dnu a bruško je na dotyk napäté. V takom prípade je potrebné riešiť pupočný pruh chirurgicky, pretože spontánne nezmizne.

Ako sa prejavuje pruh – príznaky hernie pupka

Väčšina pupočných hernií u novorodencov nie je nebezpečná. Pruh u detí štandardne nebolí a nespôsobuje im žiadne výrazné obmedzenia. Maximálne ide o kozmetický nedostatok. Hernia pupku sa u novorodenca prejavuje viditeľným vyklenutím obsahu nad úroveň brucha. Pupočníková hernia je typická vystúpením pupku, spravidla ide o črevo alebo časť podbrušnice. Je tiež pomerne časté, že hernia sa postupne stiahne, no pri vyvinutí tlaku, napr. kašeľ, kýchanie či zápcha, môže dôjsť opätovne k vydutie obsahu v mieste prietrže.

Hernia sa môže u detí prejaviť aj v neskoršom veku. Napríklad u novorodenca ani v priebehu času nemusí byť pruh viditeľný. Môže ísť dokonca o asymptomatický priebeh. Prietrž sa objaví v škôlkarskom veku alebo pred nástupom do školy. V takom prípade nie je vhodný konzervatívny postup liečby, preto sa pristupuje k chirurgickému riešeniu. Pozorovať treba závažnejšie príznaky, ako opuch v mieste prietrže, plač dieťaťa, nechutenstvo, zvracanie, zmena farby pupka (modrý až tmavý) či zápcha. V takom prípade je priebeh hernie považovaný za komplikovaný a vyžaduje si okamžitý lekársky zásah.

Príznaky hernie pupka

Postup liečby pupočníkovej hernie u novorodenca

Pri pravidelnej zdravotnej kontrole novorodenca – dieťatka dokáže lekár vykonať rýchlu a bezbolestnú diagnostiku hmatom, prípadne ultrazvukovým vyšetrením, aby stanovil pri pruhu postup liečby. Zvyčajne sa volí konzervatívny postup, kým sa pruh neuzavrie sám. Keď dieťa rastie a posilňujú sa jeho brušné svaly, pruh spontánne vymizne do približne 5. roku života až v 95 % prípadov. Niekedy môže tento proces trvať aj dlhšie.

Bežný konzervatívny prístup pri zmiernenie príznakov hernie je možné vykonať za pomoci prelepovania prietrže antialergickou náplasťou, pod ktorú je možné dať gázu alebo tampónik. Páska tak pomôže pritláčať miesto prietrže v prípade, že sa pupok príliš vydúva. Zároveň existujú špeciálne pásky, ktoré však musí odborne nalepiť pediater, chirurg alebo fyzioterapeut. Napomáha sa tak spontánnemu ústupu hernie. Niektorí lekári lepenie náplastí v prípade nekomplikovaného pruhu neodporúčajú a uprednostňujú prirodzené zostúpenie hernie na svoje miesto.

Pupočníková hernia – kedy operovať?

Napriek tomu, že väčšina pupočných hernií u novorodencov nie je nebezpečných a priebeh je nekomplikovaný, sú prípady, keď je chirurgická terapia nevyhnutná. Ak sa hernia do veku 4. až 5. rokov neuzavrie, je predpoklad, že bez chirurgického zákroku sa tak nestane ani neskôr. Niekedy sa čaká aj do vyššieho veku, no kozmeticky môže byť hernia v školskom veku u dieťaťa prekážkou. V niektorých prípadoch môže byť pupočníková hernia väčšia (prípadne sa zväčšuje v priebehu času) alebo komplikovaná, čo môže vyžadovať iné ako konzervatívne postupy liečby. Dôležité je takýto stav vždy konzultovať s pediatrom. Pozorovať môžete pri pruhu niektoré príznaky, znamenajúce komplikácie.

Jedným z takýchto príznakov je, ak pupočný pruh hmatom nie je možné zatlačiť späť do pupočnej štrbiny. V takom prípade ide o neredukovateľný druh pruhu, ktorého vyklenutý obsah sa ani s vekom nestratí. Diagnostiku lekár vykonáva hmatom, ultrazvukom a zrakom. Rizikom tiež môže byť zväčšovanie sa pupočníkovej štrbiny, teda miesta, z ktorého sa obsah vydúva. Zväčšuje sa tým pádom aj samotný obsah a hrozí jeho priškrtenie, čo značí obmedzenie cirkulácie krvi.

Pupočníková hernia – kedy operovať?

Akútna operáciu pruhu

Maximálne rizikový stav predstavuje situácia, keď dôjde k spomínanému priškrteniu obsahu (čreva, iného orgánu, cievy) prietrže. V takom prípade hrozí zápal, čo je závažná komplikácia. V priebehu niekoľkých hodín môže dôjsť k odumretiu tkanív z dôvodu nedostatočného prekrvenia. Dieťa je nepokojné, plače, pruh nejde zatlačiť, nastupuje opuch, môže mať zastavené vetry, zápchu alebo zvracia. Ide o závažný stav ohrozujúci život bábätka. V prípade priškrtenia čreva môže hroziť prasknutie čreva a vylievanie jeho obsahu do brušnej dutiny. Potrebný je akútny chirurgický zákrok. Ten sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá približne 30 až 60 minút.

Hernia pupku u novorodenca – skúsenosti

Tému pupočníkového pruhu u detí rieši mnoho diskutujúcich žien. Mnohé mamičky konzultujú predovšetkým to, kedy hernia u detí zmizne. Niektoré ženy hovoria o tom, že sa pruh upravil v priebehu niekoľkých mesiacov od pôrodu. Takisto sú však prípady, v ktorých bolo nutné chirurgické riešenie daného stavu. Jedna z diskutujúcich uvádza, že operáciu hernie u syna lekár odporučil až vo veku 7 rokov. Viaceré ženy tiež diskutujú o prelepovaní pruhu páskou či náplasťou s gázou. Niektoré ženy túto metódu odmietajú, iné zasa hovoria, že ju vyskúšali. Účinnosť nemožno potvrdiť ani vyvrátiť. Je však vhodné prelepovať pupok odborne. To vie vykonať chirurg alebo fyzioterapeut. Rozhodne sa neodporúča „babský recept“ prelepovanie mincou a páskou. Hrozí totiž zanesenie infekcie do pupočníkovej štrbiny.

Pupočný pruh u detí skúsenosti Modrykonik

Najčastejšie otázky – FAQ

Obávate sa pruhu u vášho dieťatka? Chcete vedieť, či je hernia pupku u novorodenca nebezpečná? Je potrebné pupočný pruh operovať alebo nie? Poradíme vám tiež, ako postupovať v prípade liečby. Ak máte skúsenosť s pupočnou herniou u vášho dieťaťa a jej liečbou, podeľte sa o svoje skúsenosti. V diskusii pod článkom máte priestor pre vaše otázky, rady, tipy a odporúčania. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie.

Typickým prejavom pupočníkového pruhu u novorodenca ja viditeľne vypuklý pupok – vydutie hrčky. Objaviť sa môže aj mierny opuch. Samotný pruh je však u detí zvyčajne nekomplikovaný, nebolestivý a neznamená žiadne výrazné obmedzenia. Predstavuje hlavne kozmetickú vadu.

Sú lekári, ktorí v prípade redukovateľnej hernie, po zatlačení „pupok“ ide na svoje miesto, neodporúčajú prelepovanie páskami ani náplasťami s gázou a preferujú prirodzený ústup pruhu. Niektorí lekári však pre rýchlejší spontánny ústup prietrže odporúčajú, resp. nezakazujú odborné prelepovanie pupku páskou či tejpami u chirurga, pediatra alebo fyzioterapeuta.

Áno, zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže spôsobiť, že dôjde k vydutiu obsahu cez pupočníkovú štrbinu. Dôvodom je oslabená brušná svalová štruktúra dieťaťa. Ak dieťa pupočníkový pruh už má, tvrdá stolica môže pri tlačení tiež spôsobiť, že sa pruh zväčší. To platí aj pre kýchanie, kašeľ alebo plač. Potrebné je stabilizovať stolicu bábätka, zaradiť do jedálnička potraviny s bohatým zdrojom vlákniny.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(92.8%)