Najlepší sprej do hrdla

Najlepší sprej do hrdla. Prečo (NE)kúpiť Jox, Strepfen a Strepsils

S oslabenou imunitou bojujem dlhodobo, napriek zdravému životnému štýlu a užívaniu probiotík ma však choroba stále raz za čas potrápi. Bolesť hrdla je niekedy veľmi nepríjemná, zvyčajne nejde len o mierne škrabanie, ale o silné bolesti spojené s problematickým prehĺtaním. Niekto uprednostňuje pastilky, mne však viac vyhovujú spreje do hrdla. Účinné látky v oboch formách lieku sú rovnaké. V chladnejších obdobiach roka mám vždy jeden sprej na bolesť hrdla v kabelke, aby som ho mohla v prípade potreby kedykoľvek použiť.

Publikované: 12.03.2024
Aktualizované: 18.03.2024
Obsah článku:

Na odporúčanie známych, podľa recenzií i na radu lekára som výskúšala niekoľko sprejov do hrdla – Strepfen, Strepsils, Stopkašeľ, Jox, Stopangin, Septolete a Virostop. Účinky boli rôzne, avšak každý z nich skôr či neskôr zabral a od bolesti hrdla mi uľavil. Najlepší sprej na bolesť hrdla by mal nielen priniesť úľavu od bolesti, ale aj liečiť zápal. Každý zo skúšaných sprejov to dokáže.

Top 6 sprejov do hrdla

Názov Hodnotenie Detail
Strepsils Plus Spray   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Strepfen   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
StopKašeľ5*Zobraziť produkt
Stopangin   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
Septolete Extra5*Zobraziť produkt
Virostop   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt

Strepfen

Sprej do hrdla Strepfen sľubuje rýchlu a účinnú úľavu pri bolesti hrdla a môžem potvrdiť, že to spĺňa. Obsahuje flurbiprofén (8,75 mg), lokálne nesteroidné antiflogistikum, protizápalové liečivo, ktoré tlmí zápal a bolesť. Poradí si so zápalom spôsobeným baktériami i vírusmi. Vhodný je na krátkodobé zmiernenie príznakov, vždy mi pomohol s bolesťou i opuchom. Stačia tri streknutia každých 3 – 6 hodín, upokojenie hrdla je veľmi rýchle. Sprej sa mi zdá lepší ako pastilky, keďže vďaka aplikátoru sa dá liečivo presne aplikovať na problematické miesto. Používam ho už pri počiatočných bolestiach a pomáha rýchlo. Pozitívne vnímam i jeho chuť, resp. to, že príchuť nemá.

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

Strepfen recenzia

Strepsils

Na zmiernenie silnej bolesti hrdla mám odskúšaný aj Strepsils Plus Spray. Ide o sprej s antiseptickými, antibakteriálnymi (účinné látky dichlórbenzénmetanol – 22,3 mg/ml a amylmetakrezol – 4,46 mg/ml) a anestetickými účinkami (lidokaín – 6 mg/ml). Na postihnutú oblasť v ústnej dutine treba aplikovať liečivo 2 streknutiami. Strepsils je vhodný pre deti od 12 rokov i pre dospelých. Bolesť hrdla tlmí okamžite (dobré skúsenosti s ním mám aj pri silnej bolesti hrdla), účinkuje pri bolestiach spôsobených vírusmi aj baktériami.

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

Strepsils Plus Spray

StopKašeľ Angin-EX

Bylinný sprej pre dospelých a pre deti od 3 rokov sľubuje rýchlu úľavu pri infekciách, zápaloch a bolesti v krku. Chválim, že ide o sprej do hrdla pre tehotné, používať ho môžu aj dojčiace ženy. StopKašeľ sprej má protizápalové (boswellia, bazalka, silymarín), anestetické (mentol) a regeneračné, hydratačné i lubrikačné účinky (pantenol, xantánová guma, hyaluronan sodný). Zaberá pri prvých príznakoch aj pri už pokročilých prejavoch bolestí. Skúšala som ho pri podraždení v krku i pri pálení, pocitoch sucha v krku, aj ako prevenciu, keď som sa začala cítiť zle. Na postihnuté miesto treba 4 – 6x denne aplikovať liečivo 4 vstrekmi.

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

StopKašel Angin-EX

Stopangin

Pri faryngitíde mi v lekárni odporučili Stopangin, ktorý je vhodný na dezinfekciu ústnej dutiny a na úľavu od bolesti v krku. Liečivom je hexetidín v množstve 1,92 mg v 1 ml. Sprej treba používať 2-3x denne po jedle alebo medzi jedlami. Obsahuje aj etanol a sodík, pri aplikácii trochu štípe, čo môže byť nepríjemné, ale účinkuje takmer okamžite. Úľavu prináša už do pár minút, a to v prípade bolesti i pri opuchnutom hrdle.

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

Stopangin recenzia

Jox

Od rovnakého výrobcu (Teva) ako Stopangin je i Jox sprej do hrdla. Taktiež je hlavnou zložkou etanol a obsahuje aj sodík (0,44 mg v 1 ml), avšak liečivami sú jódovaný povidón (85 mg/ml) a alantoín (1 mg/ml), ktorý má protizápalové účinky. Pri kontakte s kožou a sliznicou sa uvoľňuje jód, ktorý účinne ničí baktérie, plesne aj niektoré vírusy. Tento sprej má taktiež silné dezinfekčné účinky a tlmí pocit škrabania v hrdle. Užívať sa môže 2 až 4x denne (odstup minimálne 4 hodiny), postačia 1 – 3 streknutia. Odporúča sa pri príznakoch chrípkových ochorení, zápaloch hltana a mandlí, pri angíne i zápaloch jazyka a aftách, jeho široké možnosti využitia radím medzi najväčšie plusy. Mínusom je nepríjemná chuť.

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

Jox recenzia

Septolete

Keďže mám odskúšané pastilky tejto značky, chcela som vyskúšať aj protizápalový a bolesť tlmiaci Septolete sprej. Účinnými látkami sú cetylpyridíniumchlorid (1,5 mg/ml), ktorý má antiseptický a germicídny efekt, teda odstraňuje príčinu infekcie, a benzydamíniumchlorid (5 mg/ml), ktorý lieči zápal a opuch a rýchlo uľavuje od bolesti. Každé dve hodiny (max. 3 až 5x denne) treba treba aplikovať 1-2 vstreky. Odporúčaný je pri liečbe podráždeného hrdla, úst a ďasien, konkrétne pri zápale ďasien (gingivitíd), hltana (faryngitída) i hrtana (laryngitída).

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

Septolete Extra recenzia

Virostop

Šalviový sprej do hrdla Virostop účinkuje preventívne (posilňuje imunitný systém), ale slúži aj na zmiernenie príznakov akútnych infekcií horných dýchycích ciest. Okrem extraktu zo šalvie obsahuje výťažky z cistu krétskeho, echinacey purpurovej, barbadoskej čerešne či citrusové bioflavonoidy. Virostop sprej je vhodný aj pre deti od 3 rokov, zaujme príjemná bylinková chuť a možnosť dlhodobého používania. Siahla som po ňom počas Covidu, keďže výrobca sľubuje úľavu pri ochoreniach zapříčinených nielen vírusom chrípky A, B, RS vírusom a vírusom SARS-CoV2 (COVID-19). Neviem, či skutočne fungoval aj na koronavírus, ale mám pocit, že som sa vyliečila podstatne rýchlejšie ako inokedy.

Zobraziť viac info o spreji do hrdla alebo aktivuj akciovú cenu.

Virostop recenzia

Cena

Sprej do hrdla považujem za účinnú pomoc pri bolesti hrdla (vyhovuje mi viac ako pastilky), ktorá nie je predražená. Za cca 5 až 10 eur sú dostupné všetky skúšané produkty. Sprej do hrdla s lidokaínom Strepsils (20 ml) a Strepfen (15 ml) dosahujú hornú hranicu, Septolete, Jox a Stopangin (po 30 ml) zakúpite za  5 – 7 eur. Ani jeden nie je výrazne predražený, výrobky sa síce predávajú v menšom množstve, ale zvyčajne ide o riešenie na pár dní, preto vám jedno balenie vydrží na dlhšie. (03/2024)

Najlepší sprej do hrdla

Vybrať najlepší sprej do hrdla nedokážem, ale najčastejšie siaham po Strepfene, preto by som ho zvolila za víťaza pomyselného testu. Každému môže pomôcť niečo iné, závisí od pôvodcu ochorenia a aj od osobných preferencií. Strepfen je nesteroidným protizápalovým liekom, blokuje vznik prostaglandínov (ide o látky vyvolávajúce bolesť), čo sa mi pozdáva. Účinkuje pri miernych aj silnejších bolestiach a doteraz sa mi vždy osvedčil.

Aké účinky si všímať?

Liek na bolesť hrdla by mal obsahovať kombináciu účinných látok, ktoré by priniesli úľavu od bolesti hrdla a zároveň liečili zápal. Sprej na bolesť hrdla by mal pôsobiť protizápalovo a zároveň by mal mať analgetické účinky, teda tlmiť bolesť. Vďaka miernemu znecitliveniu sliznice hrdla dokáže sprej potláčať bolesť pri prehĺtaní a dezinfekčné účinky sa postarajú o likvidáciu baktérií, vírusov a iných patogénov.

Najčastejšie otázky – FAQ

Bolesť hrdla zvyčajne súvisí so zápalom, ktorý môže byť spôsobený baktériami alebo vírusmi. Najčastejšie ide o príznaky zápalu hrdla (faryngitída), angíny (tonzilitída) alebo zápalu hrtana a hlasiviek (laryngitída).

Áno, okrem spreja StopKašeľ je to napr. šalviový sprej do hrdla Virostop alebo propolisový sprej Virde.

Tento liek s dezinfekčným a protizápalovým účinkom má dobré recenzie. Obľúbený je preto, že neštípe, rýchlo upokojuje boľavý krk a je vhodný pre deti. Dostupný je napríklad v e-shope  Dr.Max. Sprej do hrdla spotrebitelia považujú za účinný.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Recenzie a testy

Vaše hodnotenie:
(90.6%)