Môžem si urobiť tehotenský test pred menštruáciou?

Môžem si urobiť tehotenský test pred menštruáciou?

Publikované: 16.11.2023
Aktualizované: 16.11.2023

Je jedno, či ide o plánované alebo neplánované tehotenstvo, odpoveď na to, či je žena v druhom stave, by najradšej vedela hneď. Po rýchlom a efektívnom spôsobe, ako potvrdiť tehotenstvo, siahnu zvyčajne vtedy, keď sa nedostaví očakávaná menštruácia, prípadne až vtedy, keď sa objavia prvé príznaky (únava či precitlivenosť na vône a jedlá). Napriek tomu, že sú tehotenské testy veľmi spoľahlivé, ak sa nepoužijú správne, nemusí byť výsledok spoľahlivý.

Tehotenské testy fungujú na princípe detegovania hCG hormónu v moči, prípadne v krvi (podľa toho, aký test si zvolíte). Tehotenský hormón sa v tele ženy začne objavovať po uhniezdení vajíčka v maternici. Vzhľadom na to, že uhniezdenie vajíčka od oplodnenia môže trvať 6 až 7 dní, k definitívnemu uhniezdeniu dochádza na 13. až 14. deň po oplodnení – k uhniezdeniu treba pripočítať ešte 5 až 7 dní migračnej fázy, 2-3 dní, ktoré sa nachádza v maternici a 3 dni, kým dôjde k definitívnemu implantovaniu blastocysty do maternice –, môže byť výpočet vhodnosti urobenia si testu náročný. Niektoré avizujú, že ich môžete použiť už 5 dní po oplodnení, niektoré deň po vynechaní menštruácie atď.

Koncentrácia hCG hormónu (ľudský choriový gonadotropín), ktorý produkujú bunky placenty, v ranných štádiách tehotenstva narastá rýchlo. Z toho dôvodu sa môže pokojne stať, že vám jeden deň vyjde tehotenský test negatívny a o deň či dva už pozitívny. To znamená, že si môžete test urobiť už pred očakávanou menštruáciou, niektoré sú natoľko citlivé, že zachytia aj minimálne množstvo tehotenského hormónu, ale jeho výsledok nemusí byť presný. Najväčšiu istotu, či ste tehotná, získate, pokiaľ si test urobíte v deň očakávanej menštruácie (teda cca 14 dní po ovulácii), presnosť výsledku bude okolo 99 %.

Najcitlivejšie tehotenské testy s označením 10 IU/ml (IU /International Unit/ – počet jednotiek hCG hormónu na mililiter) dokážu potvrdiť tehotenstvo už pár dní po počatí, spoľahlivejšie sú tie s citlivosťou 25 IU/ml (majú sa použiť 10. deň po počatí) a najspoľahlivejšie tie, ktoré sľubujú správny výsledok v prvý deň po vynechaní menštruácie (50 IU/ml). Napriek tomu, že sa zvyčajne na testoch uvádza, že si ich môžete robiť kedykoľvek počas dňa, najvhodnejšie je robiť test z koncentrovaného moču, aby vám nevyšiel falošný výsledok. Najideálnejšie preto je urobiť si ho ráno po zobudení z prvého ranného moču. Aby sa nezriedilo množstvo hCG v moči, odporúča sa nepiť predtým tekutiny.

Podľa mamičiek, ktoré sa o svoje skúsenosti podelili v diskusiách, si môžete pokojne test urobiť aj pred menštruáciou. Treba však použiť citlivejší tehotenský test a na výsledok sa veľmi nespoliehať. Na teste sa môže už vtedy objaviť duch – slabá druhá čiarka, ale aj nič. Zhodli sa, že vhodnejšie je si test urobiť až v čase očakávanej menštruácie, vtedy je výsledok istejší.

Môžem si urobiť tehotenský test pred menštruáciou skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92%)