Je zázvor v tehotenstve prospešný?

Je zázvor v tehotenstve prospešný?

Publikované: 29.06.2023

Diskusie ohľadom konzumácie zázvoru v tehotenstve sú veľmi časté, a to napriek tomu, že mýty o jeho hrozivej škodlivosti už boli niekoľkokrát odborne vyvrátené. Naopak, na jeho pozitívne účinky počas tehotenstva sa často zabúda. Ako je to teda so zázvorom v tehotenstve? Čo taký zázvorový čaj počas tehotenstva? Môže tehotnej žene zázvor uškodiť?

Konzumácia zázvoru počas tehotenstva je úplne v poriadku. Dôležité je nepreháňať to a neprekračovať odporúčané dávkovanie. Rovnako ako s inými potravinami v tehotenstve aj zázvor treba konzumovať s mierou. Najčastejšie sa zázvor v tehotenstve odporúča pri prechladnutí, ranných nevoľnostiach a zvracaní alebo pri problémoch s nechutenstvom. Podporuje trávenie a chuť do jedla. Má preukázateľné protizápalové a antibakteriálne účinky. Najvhodnejšia je pre tehotné konzumácia zázvoru počas tehotenstva v podobe zázvorového čaju (sušený zázvor) alebo ako dochucovadlo jedál, polievok či šalátov.

Všeobecne sa zázvor odporúča konzumovať vo veľmi obmedzenej miere počas prvého trimestra (do 12. týždňa). Stále platí, že jeden zázvorový čaj denne škody ani počas tejto fázy tehotenstva nenapácha. Vyvarujte sa však nadmernej konzumácii surového alebo sušeného zázvoru. Viac ako 5 gramov zázvoru denne môže u človeka vyvolať žalúdočné ťažkosti, pálenie záhy alebo nevoľnosť. Vždy najlepšie urobíte, ak sa poradíte o konzumácii zázvoru so svojím ošetrujúcim lekárom či gynekológom a dáte na jeho odporúčania.

O konzumácii zázvoru počas tehotenstva sa často vyjadrujú aj samotní lekári v rôznych poradniach, pričom poukazujú na možnosť jeho konzumácie v odporúčaných dávkach. Zhodujú sa však na tom, že jeho konzumácia je úplne v poriadku. Ženy v diskusiách zázvor počas tehotenstva odporúčajú predovšetkým v období ranných nevoľností a žalúdočných problémov. Mnohým ženám zafungoval aj počas prechladnutia v tehotenstve. Najčastejšie konzumujú v tehotenstve zázvorový čaj. Niektoré ženy uviedli, že väčšia konzumácia zázvoru u nich vyvolala pálenie záhy.

Je zázvor v tehotenstve prospešný? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(95%)