Datle a figy v tehotenstve a pred pôrodom?

Datle a figy v tehotenstve a pred pôrodom?

Publikované: 22.05.2024
Aktualizované: 22.05.2024

Tehotenstvo zaťažuje organizmus v rôznych aspektoch, a preto je vhodné do svojho života zaradiť metódy, ktoré dopomáhajú k optimálnemu fungovaniu ženského tela. Predíde sa tak vzniku rozličných zdravotných problémov, ako je tehotenská cukrovka či anémia. K tomuto dopomáhajú známe nutričné „bomby“ exotického pôvodu, datle a figy. Tieto druhy ovocia sú prospešné pre matku, ale i pre samotné dieťatko. Ich príjem je prospešný najmä v poslednom mesiace tehotenstva a pri pôrode, pri ktorom žene dodávajú dostatočné množstvo energie.

Okrem doplnenia energie majú figy a datle rôzne iné benefity. Ich zloženie z veľkého množstva vlákniny, vitamínov, sacharidov i minerálov, ako je horčík, železo či vápnik, je prospešné pre ženské telo v oblasti tráviaceho a srdcovo-cievneho systému. Množstvo železa obsiahnutého vo figách a datliach prispieva k doplneniu zásob železa počas tehotenstva, keď dochádza k zvýšeniu objemu krvi. Pôvodné zásoby železa, ktoré sa nachádzajú v ženskom tele, sú totiž používané na tvorbu krvi pre zásobovanie dieťatka dostatočnou dávkou kyslíka. Datle a figy tak napomáhajú k správnej funkcii srdcovo-cievnej sústavy, ktorá má v dôsledku deficitu železa nábeh na vznik anémie.

Vláknina, ktorou datle i figy prirodzene disponujú, má prospešnú funkciu v súvislosti s tráviacim traktom. Ten je počas tehotenstva zaťažený vylučovaním väčšieho množstva škodlivých a nepotrebných látok, pričom prirodzenú peristaltiku negatívne ovplyvňuje zväčšujúca sa maternica, ktorá sa v neskoršom štádiu tehotenstva posúva smerom nadol, čím dochádza k spomaleniu funkcie čriev. Môže tak dochádzať k zápche, ktorú pomáha liečiť práve príjem vlákniny. Táto látka dopomáha k udržovaniu pravidelnej črevnej peristaltiky a optimálnemu stavu tráviaceho traktu.

V súvislosti s datľami prebehlo niekoľko rôznych výskumov a štúdií, ktoré potvrdili ich benefity pri pôrodnom procese. U žien, ktoré počas tehotenstva pravidelne jedli datle, sa potvrdilo výraznejšie otvorenie krčka maternice, čím sa podstatne zrýchlil postup prvej doby pôrodnej. Častejšie tiež dochádzalo k spontánnemu pôrodu, a teda príchodu dieťaťa na svet bez nutnosti použitia prostriedkov na umelé vyvolanie pôrodu. Datle tiež dopomohli k zníženiu potreby použitia syntetického oxytocínu počas pôrodného procesu, pričom sa potvrdil aj pokles popôrodného krvácania.

Energiu v poslednom mesiaci tehotenstva a pri pôrode dodá denný príjem šiestich až siedmich kusov datlí. Odporúčajú sa skôr ťažšie zohnateľné čerstvé datle, pretože obsahujú viac vitamínov a menej cukrov ako ich sušená podoba. S figami je to presne naopak. Čerstvé figy totiž disponujú väčším objemom vody, a preto je pre príjem koncentrovanejších živín vhodné jesť sušenú formu tohto ovocia. Okrem množstva prospešných látok však figy a datle obsahujú aj veľa kalórií a cukru, čo môže nejednej tehotnej žene uškodiť. Súvisí to najmä s tehotenskou cukrovkou, ktorej pravdepodobnosť vzniku sa zvyšuje najmä v druhom trimestri tehotenstva. Hoci glykemický index datlí je nízky, a teda ich požívanie zabezpečí dostatočný prísun cukru a energie bez náhleho zvýšenia glukózových hladín, u diabetikov a tehotných žien je prízvukované dodržiavanie limitu denného príjmu tohto ovocia.

Čo sa týka sušeného ovocia v tehotenstve, mamičky na diskusných fórach odporúčajú kúpu figových a datľových produktov z overených a spoľahlivých zdrojov. Lepšie sú bio potraviny, avšak aj tie odporúčajú pred konzumáciou umyť. Dôležité je dodržiavať vyššie spomenutý optimálny denný príjem fíg i datlí.

Datle a figy v tehotenstve a pred pôrodom? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)