Ako vyzerá menštruácia v tehotenstve?

Ako vyzerá menštruácia v tehotenstve?

Publikované: 03.04.2024
Aktualizované: 03.04.2024

Špinenie či krvácanie v tehotenstve je pomerne bežné, ženy si ho môžu zameniť s menštruáciou, avšak o skutočnú menštruáciu nejde. Menzes je možný iba vtedy, ak žena neotehotnela. Menštruačný cyklus sa skladá zo štyroch štádií – menštruačná fáza, folikulárne, ovulačné a luteálne štádium. Každý mesiac dochádza v tele ženy (v produktívnom veku) k zhrubnutiu sliznice maternice, aby sa vajíčko mohlo v týchto miestach uhniezdiť. Pokiaľ úspešné oplodnenie neprebehne, tkanivo sa z tela vyplaví. Tento jav sa nazýva menštruácia. Ak teda k tehotenstvu nedôjde, proces sa opakuje. V prípade, že žena mala nepravidelnú periódu pred otehotnením, špinenie a krvácanie jej nemusí byť podozrivé. Avšak, keďže v prípade tehotenstva už k vyplavovaniu tkaniva zo sliznice maternice nedochádza, nejde o menštruáciu.

V prvom trimestri je slabé krvácanie a špinenie veľmi bežné. Ako dochádza k uhniezďovaniu vajíčka, zmenám v maternici a v bunkách krčka maternice, môže najmä po sexe alebo po vyšetrení rukou u lekára dochádzať k slabému krvácaniu. Cca 10 % krvácaní počas tehotenstva spôsobuje subchorionický hematóm, teda krvná zrazenina medzi maternicovou stenou a vajíčkovým vakom. Prejavuje sa jasne červeným krvácaním. V druhom a treťom trimestri môže ku krvácaniu dôchádzať po palpačnom vyšetrení u vášho gynekológa, z dôvodu otočenej placenty, ale aj po pohlavnom styku. Vo všetkých spomínaných prípadoch by malo byť krvácanie jemné a krv čerstvá so svetloružovou alebo slabočervenou farbou a výtok by nemal byť bolestivý.

Krvácanie v tehotenstve môže byť dôvodom mimomaternicového alebo molárneho tehotenstva, zmeny placenty, potratu alebo predčasného pôrodu. Jasnočervená a silná menštruácia je zapríčinená rastom embrya v mieste, kde nepatrí, silné vaginálne krvácanie sprevádzané extremnými bolesťami v podbrušku, krížoch a silnými kŕčami je znakom potratu. Silné krvácanie v kombinácii so zvláštnymi tlakmi v panve a regulárnymi kontrakciami značí predčasný pôrod. Pokiaľ placenta uviazne na nesprávnom mieste, počas tehotenstva sa objavuje jasnočervené krvácanie. Zdrojom  „menštruácie“ v tehotenstve môžu byť rozličné infekcie pohlavných orgánov (krčok maternice alebo vagína) alebo pohlavne prenosné choroby (chlamýdie, kvapavka alebo herpes).

Ako potvrdili ženy v diskusiách, menzes počas tehotenstva bol vo väčšine prípadov slabší, nebolestivý a „len taký ako keď ti už menzes končí“. Zopár žien uviedlo, že menštruácia u nich trvala niekoľko mesiacov (prvý trimester), špinenie s krvou bolo podľa viacerých mamičiek spôsobené uhniezďovaním vajíčka.

Menštruácia v tehotenstve skúsenosti

Ako vyzerá menštruácia v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Ako vyzerá menštruácia v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)