Aká je cena tabletky na vyvolanie potratu?

Aká je cena tabletky na vyvolanie potratu?

Publikované: 08.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023

O potrate sa na Slovensku neustále vedú zdĺhavé diskusie, z ktorých sa však často ani najpovolanejší nedokážu vymotať. Ide o veľmi kontroverznú tému, ktorá rozdeľuje ľudí na niekoľko táborov, pričom podstata celého problému je spôsob, akým spoločnosť vníma potrat. Kým niektorí sú zástancami názoru, že by mala mať žena možnosť rozhodnúť sa ohľadom ponechania tehotenstva, iní považujú potrat za radikálny a nevysvetliteľný krok, ktorý by mal byť protizákonný. V súvislosti s touto problematikou by si mali ľudia uvedomiť, že každý človek má právo rozhodovať sám za seba, a to aj v citlivých záležitostiach, ako je tehotenstvo, resp. rodičovstvo.

Existujú dve formy potratov, ktoré sa na Slovensku odlišujú svojou legálnosťou. Zatiaľ čo umelý potrat formou chirurgického zákroku je legálny, potratová tabletka ukončujúca existujúce tehotenstvo chemickým spôsobom sa stále neprebojovala do slovenskej legislatívy ako povolený spôsob potratu. Jedinou cestou v prípade slovenských žien, ktoré túžia po modernejšej forme ukončenia neželaného tehotenstva, je cestovanie do zahraničných krajín, v ktorých je tento spôsob potratu umožnený.

Pod názvom potratová tabletka sa však zvyčajne skrýva aj liek, ktorý sa užíva po nechránenom pohlavnom styku. Ide o tabletku „po“, tiež známu ako núdzová antikoncepcia. Tento medikament je možné zakúpiť vo všetkých lekárňach, pričom sa neviaže na lekársky predpis. Jeho podstata tkvie v nutnosti užitia tabletky v rámci pevne určeného časového okna. Žena, ktorá si je vedomá, že by mohlo dôjsť k nechcenému otehotneniu v dôsledku nechráneného sexu a aktuálneho stavu jej cyklu, by mala núdzovú antikoncepciu užiť do 72 hodín od pohlavného styku. Účinnosť 95 % sa po prvých 24 hodinách postupne znižuje.

Je veľmi dôležité, aby si spoločnosť uvedomila, že núdzová antikoncepcia nie je formou potratu. Tabletka „po“ totiž neukončuje existujúce tehotenstvo. Jej účinok závisí najmä od štádia cyklu, v ktorom sa žena práve nachádza. Užitie núdzovej antikoncepcie pred ovuláciou znemožní ovulačný proces, pričom v prípade, že sa už zrelé vajíčko uvoľnilo, tabletka po styku má na starosti tvorbu nepriaznivého prostredia pre uchytenie vajíčka. Keďže ide o liek na hormonálnej báze, ktorý obsahuje veľké množstvo gestagénu, po jeho užití môžu nastať u ženy závrate, bolesti hlavy a podbrušia, no tiež únava a kŕče. Najčastejším symptómom je však rozhádzaný menštruačný cyklus.

Z finančného hľadiska je možné núdzovú antikoncepciu zaradiť medzi drahšie liečivá, pričom presná suma, ktorú lekárne za jednotlivé druhy tabletky „po“ pýtajú, sa líši jednak na základe vybranej lekárne, ale tiež v závislosti od konkrétnej značky. Tabletka po styku Escapelle je na niektorých webových stránkach dostupná za cca 13 eur, pričom ellaOne alebo Apreg sa pohybujú v cenových hladinách nad 22 eur. Spomedzi lacnejších môžeme spomenúť núdzovú antikoncepciu Navela, za ktorú zaplatíte okolo 10 eur. Cena možno prvotne nepôsobí tak závratne, no treba si uvedomiť, že v jednom balení sa nachádza len jedna tabletka.

Na základe skúseností je možné konštatovať, že účinok tabletky po styku sa dostaví približne do piatich dní od užitia. Prejaví sa slabším krvácaním, avšak nasledujúca menštruácia sa môže potenciálne dostaviť v omnoho miernejšom prevedení, prípadne sa vôbec nedostaví. Je to tak v dôsledku hormonálnych zmien spôsobených núdzovou antikoncepciou. Každý prípad je však veľmi individuálny, a preto je ťažké zovšeobecniť dopad užitia tabletky „po“ na menštruačný cyklus.

Tabletka po skúsenosti modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)