Koľko pribrať v tehotenstve?

Koľko pribrať v tehotenstve?

Publikované: 29.03.2024
Aktualizované: 29.03.2024

Priberanie v tehotenstve je pre ženy v tehotenstve tradičnou témou. Pravidelne sa ženy pýtajú na to, koľko kilogramov majú pribrať v danom týždni či mesiaci tehotenstva. Koľko ste pribrali v 30. týždni? Koľko kilogramov vážite v 20. týždni tehotenstva? Koľko ste pribrali za 6. mesiac? Už na úvod je dôležité vysloviť fakt, a to ten, že každé tehotenstvo je iné, telo každej ženy je odlišné a priberanie v tehotenstve je veľmi individuálne a nemožno preto zovšeobecňovať prírastok na váhe na konkrétne číslo.

Optimálne priberanie v tehotenstve po týždňoch

V priloženej tabuľke môžete vidieť tabuľkové hodnoty, ktoré hovoria o tom, koľko pribrať v tehotenstve v jednotlivých týždňoch. Dokonca vám tabuľka ukáže, aký prírastok na váhe je optimálny, minimálny či maximálny. Tabuľkové hodnoty sú však vždy orientačné a priberanie v tehotenstve prebieha u každej ženy špecificky.

To, koľko priberiete v tehotenstve, závisí od množstva faktorov. Niektoré ženy priberú za celé tehotenstve 8 kg a iné 20 kg. Vzostup váhy v tehotenstve je ovplyvnený napríklad aj váhou ženy na začiatku tehotenstva, typom postavy, genetikou, BMI indexom, stravovaním, životným štýlom, rýchlosťou metabolizmu alebo zdravotnými komplikáciami. Toto všetko môže prírastok na váhe a postup priberania v tehotenstve výrazne ovplyvniť.

Samotný prírastok na váhe pritom nie je ovplyvnený len tým, že váš organizmus pracuje so živinami inak. Nie, všetko, čo v tehotenstve priberiete nie je tuk. Len samotné bábätko môže na konci tehotenstva tvoriť prírastok na váhe na úrovni 2,7 až 4 kg. Plodová voda môže tvoriť až 1 kg hmotnosti, placenta od 0,5 až po 1,5 kg, maternica môže vážiť až 2 kg a objem krvi v tele sa zvýši o 1,2 až 2 kg. Zväčšujú sa prsia a v tele je aj viac vody. Tukové zásoby môžu tvoriť 2,5 až 5,5 kg.

Tak teda, koľko pribrať v tehotenstve? V 40. týždni tehotenstva môžete mať navyše oproti pôvodnej váhe od 8,5 až po 20 kg. Výnimkou nie sú ani väčšie prírastky na váhe. Napríklad v tehotenstve s dvojičkami sa priemerný nárast v tehotenstve pohybuje na úrovni 15 až 22 kg. Vašu hmotnosť v tehotenstve pozorne monitoruje aj váš gynekológ počas pravidelných tehotenských poradní. Rôzne skúsenosti s priberaním majú i ženy v diskusiách.

Koľko pribrať v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Koľko pribrať v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)