Koľko dní po styku žena otehotnie?

Koľko dní po styku žena otehotnie?

Publikované: 09.11.2023
Aktualizované: 09.11.2023

Ak žena túži otehotnieť, zaujíma sa o to, kedy je navhodnejšie mať sex, ak chce počať dieťa, koľko dní po styku žena otehotnie či aká je správna poloha na počatie dieťaťa. Pravdou je, že otehotnenie so sexuálnou polohou vôbec nesúvisí a nemá vplyv na schopnosť ejakulátu preniknúť k vajíčku a sexuálne aktivity treba vykonávať pred začiatkom, počas a po plodných dňoch. Počas menštruácie je šanca na otehotnenie veľmi nízka, platí to aj pre ďalšie dni menštruačného cyklu s výnimkou ovulácie. Najvyššia šanca počať dieťa je krátko pred ovuláciou, počas nej a v postovulačnom období.

Mnoho párov si myslí, že šancu otehotnieť môžu zvýšiť každodenným milovaním. Pokiaľ však dochádza k príliš častej ejakulácii, nestíhajú spermie dozrieť a znemožňuje sa šanca na oplodnenie vajíčka. Najlepšia pohybllivosť spermií je pri ejakulácii každé 3 až 4 dni. To značí, že postačí mať pohlavný styk 2-3x do týždňa. Vajíčko môže byť oplodnené už 12 hodín po ovulácii, spermie prežijú v tele ženy 48 až 72 dní, podľa niektorých výskumov to je dokonca až 7 dní. To značí, že sex môžete mať aj mimo ovulačného obdobia a k oplodneniu dôjde až počas nej. Šanca na počatie sa zvyšuje o 20 – 30 %, ak budete mať nechránený styk pred ovuláciu (2 až 3 dni) a počas nej.

Mamičky sa v diskusiách zhodujú, že treba sledovať svoje plodné a neplodné dni a najväčšia šanca otehotnieť je podľa nich cca 5 dní pred ovuláciou a v deň ovulácie. To, po akej dobe žena otehotnie, záleží na tom, kde sa nachádza vajíčko (maternica alebo vajíčkovod) a aká je rýchlosť spermií, k oplodneniu preto môže dôjsť aj niekoľko dní po styku.

Koľko dní po styku žena otehotnie skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)