Je čierne uhlie v tehotenstve povolené?

Je čierne uhlie v tehotenstve povolené?

Publikované: 03.08.2023
Aktualizované: 03.08.2023

Počas tehotenstva žena prechádza mnohými zmenami, za ktorými stoja predovšetkým hormóny. Veľmi často sa dotýkajú najmä tráviaceho traktu, čo sa prejavuje hnačkou a zvracaním. Ženské telo je v čase tehotenstva nadmerne citlivé, avšak telo každej ženy je iné a u niektorých môžu byť symptómy výraznejšie ako u iných. Zmenu sfarbenia, konzistencie a pravidelnosti stolice môžu zapríčiniť aj iné fyziologické či psychické faktory. Liečba hnačky by v tehotenstve mala zahŕňať predovšetkým prírodné produkty, aby nebolo ohrozené zdravie budúcej mamičky ani vyvíjajúceho sa plodu. Preto sa najčastejšie na hnačku v tehotenstve používa čierne uhlie.

Pozor, existujú dva druhy živočíšneho, čierneho alebo aktívneho uhlia – jedno podporuje tráviaci systém a je zamerané na lepšie trávenie, druhé na problémy s hnačkou. Aktívne uhlie pohlcuje plyny a toxické látky z tráviaceho systému a pomáha pri akútnej hnačke spôsobenej diétnou chybou, dráždivom tračníku i výskyte menej závažných črevných infekcií spôsobených vírusmi a baktériami. Pri hnačke sú tablety určené na krátkodobé užívanie, po prekonaní hnačky je vhodné užívať probiotiká, aby sa zotavila mikroflóra tráviaceho traktu.

Ako prezradili mamičky v diskusiách, čierne uhlie používali počas hnačky a bolo nápomocné. Keďže sú rôzne typy uhlia, treba si vždy prečítať príbalový leták, či je daný produkt vhodný pre tehotné. V princípe však čierne uhlie nepôsobí v krvnom obehu, preto by nemalo škodiť. Ak nezabralo čierne uhlie, treba vyskúšať Smectu a dodržiavať diétu, pozostávajúcu z čierneho čaju, ryže či banánov, nápomocná je i vláknina, konkrétne prášok Psyllium.

Je čierne uhlie v tehotenstve povolené? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.6%)