Je časté močenie v tehotenstve normálne?

Je časté močenie v tehotenstve normálne?

Publikované: 15.08.2023
Aktualizované: 15.08.2023

Časté močenie je v tehotenstve bežné a normálne. Počas tehotenstva dochádza k rôznym hormonálnym zmenám v tele, ktoré môžu ovplyvniť činnosť močového systému. Hormón progesterón, ktorý je produkovaný počas tehotenstva, má relaxačný účinok na svaly vrátane tých v močovom mechúre. K častejšiemu močeniu prispieva aj hCG hormón. To má za následok, že sa močový mechúr napĺňa rýchlejšie a vyvoláva častejšiu potrebu močiť. Dôvodom je tiež, že dochádza k prekrvovaniu orgánov vo vyššej miere. Tento stav sa typicky objavuje už v priebehu 1. trimestra, keď sa objavuje časté močenie v tehotenstve.

Navyše v neskoršej fáze tehotenstve (koncom 2. a v priebehu 3. trimestra) je to narastajúci plod v maternici, ktorý môže vyvíjať tlak na močový mechúr, čo tiež prispieva k zvýšenej frekvencii močenia. Charakteristická pre tehotenstvo je tiež zvýšená záťaž obličiek, čo takisto prispieva k väčšej potrebe močenia. Typické sú tieto prejavy aj v noci – žena sa pravidelne budí na nutkavú potrebu močenia. V pokročilom štádiu tehotenstva sa môže objaviť samovoľný únik moču – inkontinencia, a to aj počas spánku alebo pri smiechu či kýchaní.

Ak však pociťujete intenzívne pálenie pri močení, časté nutkanie na močenie sprevádzané veľmi malým objemom moču, bolesť v dolnej časti brucha (podbruší) alebo iné nezvyčajné príznaky, je dôležité o tom informovať svojho lekára. Sprievodným príznakom môže byť tiež zvýšená telesná teplota. Tieto príznaky by mohli naznačovať prítomnosť infekcie močových ciest, ktorá by si vyžadovala lekársku starostlivosť.

S nutkavým pocitom močenia v tehotenstve sa stretáva množstvo žien, čoho dôkazom sú aj diskusné príspevky vo fórach. Viaceré ženy sprevádzalo časté močenie počas celého tehotenstva. Niektoré ženy uvádzajú, že pri zvýšenej námahe okamžite pociťovali potrebu vyprázdnenia. Niektorým ženám nutkavá potreba močiť ustúpila v priebehu druhého trimestra a nastúpila až s rastúcim plodom. Viacero žien vyvracia všeobecný fakt, že po 12. týždni časté močenie ustupuje.

Je časté močenie v tehotenstve normálne? skúsenosti Modrykonik

Je časté močenie v tehotenstve normálne? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)