Čo znamenajú menštruačné bolesti v tehotenstve?

Čo znamenajú menštruačné bolesti v tehotenstve?

Publikované: 07.08.2023
Aktualizované: 07.08.2023

„Menštruačné bolesti“ sa objavujú predovšetkým v 1. trimestri a často sa radia k sprievodným znakom tehotenstva. Kŕče v podbrušku, zmeny nálad, únava a podráždenosť, nafukovanie a plynatosť, bolesti svalov a hlavy, citlivosť prsníkov, poruchy spánku či hnev sú predmenšruačné príznaky, ktoré sa často spájajú aj s prvými mesiacmi tehotenstva. Preto žena nemusí vždy spoznať, či ide skutočne o predzvesť menštruácie, alebo ide o príznaky gravidity.

Nepríjemné bolesti v podbrušku v prvom trimestri sú zvyčajne prirodzené, avšak niekedy môžu signalizovať vážnejší zdravotný problém. V začiatkoch tehotenstva dochádza k rastu a rozširovaniu maternice (rast trvá celé tehotenstvo), vytváraniu priestoru na rast bábätka. Môže sa prejavovať miernymi kŕčmi a bolesťou v podbrušku, tie bolesti možno prirovnať k menštruačným kŕčom. Pokiaľ je bolesť znesiteľná, prejavuje sa len občas a má rôznu intenzitu, ide o fyziologické zmeny spojené s tehotenstvom. Príčinou bolestí môžu byť aj mierne stehy maternice. V posledných týždňoch pred pôrodom menštruačnú bolesť pripomínajú kontrakcie. Pokiaľ ide o poslíčkov, Braxtonov-Hicksove kontrakcie, nie sú pravidelné a ich frekvencia a intenzita nenarastá. Skutočné kontrakcie sa stupňujú a ich frekvencia sa skracuje.

Bolesť podbruška a krížovej oblasti pripomínajúca predmenštruačný syndróm (PMS) môže byť znakom kvasinkovej a močovej infekcie, značiť poruchy trávenia, zápchu a nadúvanie. Intenzívna bolesť v podbrušku môže signalizovať začínajúci potrat. Vtedy býva bolesť často spojená s nevoľnosťou a krvácaním. Bolesti v oblasti podbruška pripomínajúce menštruačné kŕče spojené so slabým krvácaním (obsahuje starú krv) môžu značiť mimomaternicové tehotenstvo. Ak sa kŕče v podbrušku a špinenie objavia v 3. trimestri pred 37. týždňom tehotenstva, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o predčasný pôrod.

Bolesti v podbrušku sú v prvom trimestri úplne prirodzené. Pokiaľ však cítite, že niečo nie je v poriadku, neváhajte s návštevou lekára.

Budúce mamičky sa s menštruačnými bolesťami stretli na začiatku tehotenstva a považujú ich za jeden z prejavov gravidity. Išlo o silnejšie bolesti v podbrušku v čase, keď mala nastať menštruácia, bolesť pŕs i častejšie chodenie na toaletu. Rozťahovanie a rast maternice pripomínajú kŕče ako pri menzese. Niektoré mamičky užívali pri týchto bolestiach magnézium.

Čo znamenajú menštruačné bolesti v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Čo znamenajú menštruačné bolesti v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)