Čo na svrbenie tela v tehotenstve?

Čo na svrbenie tela v tehotenstve?

Publikované: 08.08.2023
Aktualizované: 08.08.2023

Svrbenie pokožky v tehotenstve je pomerne bežné – dôvodom môžu byť fyziologické alebo neškodné zmeny v tele súvisiace s graviditou, avšak aj vážna porucha. Pôvodcami svrbenia tela môžu byť napnutá pokožka, zvýšené opuchy či potenie, teda bežné javy u tehotných žien. Rastom bruška dochádza k naťahovaniu spojivových tkanív a väzivových vlákien v koži, čo sa prejavuje pocitom suchosti a svrbením. Dráždivý pocit napätia a svrbenia sa objavuje najmä u žien, ktoré počas tehotenstva pribrali vo väčšej miere a pokožka na ich brušku je nadmerne napnutá.

Nepríjemné svrbenie vyvoláva i pot, ktorý dráždi pokožku. Opäť častejšie trápi budúce mamičky, ktoré priberú počas tehotenstva viac, ako je bežné. Pot totiž robí ťažkosti najmä v kožných záhyboch, teda na miestach, ktoré sú náchylnejšie na zaparenie a podráždenie.

Dôvodom svrbenia tela v tehotenstve môže byť taktiež alergická reakcia, ktorá býva sprevádzaná kožnými prejavmi – začervenaním či vyrážkami, alebo intrahepatálna cholestáza (ochorenie pečene). Ide o vážne dôvody svrbenia pokožky, pri ktorých sa svrbenie stáva neznesiteľné a je nutná odborná pomoc.

Proti najbežnejším príčinám svrbenia pokožky v tehotenstve môžete bojovať rôznymi spôsobmi. Aby ste sa vyhli nadmernému priberaniu a teda nadmernému pnutiu pokožky na brušku a tele celkovo, treba dbať na správnu výživu a vyváženú stravu. Počas tehotenstva nepotrebujete jesť za dvoch, rozhodne by ste však mali jesť zdravo. Ak už svrbenie pokožky pociťujete, vyvarujte sa prílišného škrabania, pretože cez rozškriabané a podráždené miesta by ste mohli dostať infekciu.

Na svrbenie tela môže zabrať krémovanie pokožky, zmierniť ho môže jemná povrchová masáž. Ak na krémovanie a masáž zvolíte vhodný prípravok, uľavíte od svrbenia napnutej pokožky a znížite riziko vzniku strií. krém alebo olej rozotierajte v smere hodinových ručičiek, zlepšíte si tak trávenie a naštartuje lymfatický systém.

V neposlednom rade nezabúdajte na cvičenie, vďaka ktorému si prekrvíte pokožku, zachováte jej pružnosť a uľavíte od pocitu svrbenia, ale tiež sa lepšie pripravíte na pôrod.

Ženy v diskusiách potvrdili, že ak ide o bežné dôvody svrbenia pokožky, teda tie spojené s tehotenstvom, treba dodržiavať pitný režim a premasťovať kožu niekoľkokrát denne. Ak ide o svrbenie celého tela a nejde o prejav alergie (bez sprievodného výsypu či vyrážok) a svrbenie je veľmi výrazné, treba si vyžiadať pečeňové testy, pretože môže ísť o intrahepatálnu tehotenskú cholestázu.

Čo na svrbenie tela v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Čo na svrbenie tela v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.8%)