Akú stravu po pôrode?

Akú stravu po pôrode?

Publikované: 24.07.2023
Aktualizované: 08.01.2024

Následné dni po pôrode prežíva každá žena inak. Mnoho závisí od náročnosti pôrodu a jeho priebehu. A to súvisí aj so stravovaním či vyprázdňovaním, ktoré môže byť v niektorých prípadoch pomerne náročné. Zvlášť mamičky, ktoré rodili cisárskym rezom alebo došlo u nich k natrhnutiu alebo nastrihnutiu hrádze, vedia, že na stravu si je potrebné dávať pozor. Zápchy či hnačky byť za každých okolností veľkou nepríjemnosťou. Napriek tomu, že sa mnohé ženy tešia, že po pôrode si doprajú obľúbené pokrmy, ktoré počas tehotenstva museli obmedziť, je potrebné myslieť na to, že s veľkou pravdepodobnosťou čaká mamičky dojčenie, čo si v strave takisto vyžaduje určité obmedzenia. Zároveň, zdravá a vyvážená strava je zárukou kvalitného a chutného materského mlieka. Akú mať stravu po pôrode?

Strava po pôrode musí byť vyvážená a dostatočne pestrá. V zásade nie je potrebné robiť špeciálne zákazy, všetkého s mierou je najlepší prístupom pri stravovaní po pôrode. Samozrejme, sú potraviny, ktorým by ste sa pre svoje dobro i dobro bábätka mali vyhýbať. Určite zabudnite na špeciálne diéty, ktoré vás dostanú do formy, alebo na detoxikácie. Takýmto prístupom si môžete vážne uškodiť. Strava v šestonedelí musí byť teda prispôsobená nielen potrebám vášho organizmu, ale takisto potrebám dojčeného dieťaťa.

Po pôrode sa vyvarujte potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie a nafukujú. Obmedzte teda nadmerné množstvo strukovín, kalerábu, kapusty, kelu alebo karfiolu. Pozor tiež na silno aromatické druhy zeleniny, ako cibuľa, cesnak alebo chren. Taktiež ovocie, ktoré nadúva – hrozno, hrušky, marhule, broskyne. Najvhodnejšie nie sú ani instantné jedlá či polotovary. Pozor na príjem kofeínu, maximálne 1 až 2 šálky kávy denne.

Vzdať sa musíte naďalej alkoholu, energetických nápojov a neriskujte ani s nepasterizovanými mliečnymi výrobkami alebo surovým mäsom. Opatrne tiež s morskými plodmi alebo surovými rybami. Pri potenciálnych alergénoch ako jahody, orechy, arašidy alebo citrusové plody sa nemusíte báť, no sledujte prípadné reakcie vás a vášho bábätka. Nevhodné sú tiež pikantné alebo príliš kyslé jedlá, ktoré môžu spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu. Vysmážané jedlá by na jedálnom lístku nemali byť pravidelne, no ak vám občasná konzumácia neuškodí, nemusíte sa obmedzovať.

Tesne po pôrode sa skvele osvedčili ľahké obilninové kaše, ryža, chudé mäso (kuracie, morčacie), varené zemiaky alebo pudingy. Vhodné je celozrnné pečivo. Enormne dôležitý je aj po pôrode (neustále) pitný režim. Príjmom tekutín tak zabezpečujete lepší priebeh laktácie. Do tohto môžete obsiahnuť aj chutné mäsové či zeleninové vývary. Obávať sa nemusíte po pôrode ani maku, ktorý je bohatým zdrojom vápnika. Odporúča sa vynechať len počas prvých týždňov dojčenia. Obávať sa nemusíte ani pasterizovaných syrov alebo mliečnych výrobkov. Z mäsa je najlepšie kuracie, morčacie alebo hovädzie, prípadne sladkovodné ryby v tepelne upravenej podobe. Vhodné je hlavne tuzemské ovocie, ako jablká, čučoriedky, slivky, egreše, ale napríklad aj „exotické“ banány. Ovocím zaženiete aj chuť na sladké. Zo zeleniny sú skvelou voľbou tekvica, cvikla, mrkva, cuketa alebo špenát.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)