Ako zistím, že sa otváram?

Ako zistím, že sa otváram?

Publikované: 03.10.2023
Aktualizované: 03.10.2023

Ak sa krčok maternice otvára, ide o jasný znak toho, že pôrod je v prvej dobe pôrodnej. V praxi sa označuje táto fáza ako doba otváracia. Otváraniu krčka maternice sa hovorí tiež dilatácia. V tomto okamihu sú to primárne pôrodné kontrakcie, ktoré spôsobujú, že sa krčok maternice výraznejšie otvára. Každý pôrod je iný, to je fakt. Výnimky potvrdzujú pravidlo a niektoré ženy v diskusiách uvádzajú, že k otváraniu krčka maternice u nich došlo bez toho, aby pociťovali kontrakcie alebo bolesti.

Krčok maternice je z hľadiska anatómie akýsi uzáver maternice, ktorý sa pred pôrodom skracuje a následne sa otvára, tzv. pôrodná bránka, teda pôrodné cesty pre dieťa. Viaceré ženy opisujú, že pri otváraní pociťovali pichľavú bolesť v podbruší. Toto je však skôr prejavom skracovania krčka. Krčok sa zároveň môže skracovať priebežne a žena tak občasnú pichľavú bolesť ani nevníma. K skracovaniu krčka maternice prispievajú napríklad falošné kontakcie poslíčkovia, ktoré pripravujú pôrodné cesty na prirodzený pôrod.

Krčok maternice slúži na uzatvorenie maternice a bráni tak spolu s hlienovou zátkou tomu, aby dnu prenikli možné infekcie. Skracovanie a otváranie krčka maternice nie je to isté. Skracovaním sa deje to, že krčok maternice postupne zaniká, otvárajú a sprístupňujú sa tak pôrodné cesty, čím vzniká pôrodná bránka. Otváranie krčka maternice je považované za prvý príznak pôrodu. Otváranie i skracovanie u každej ženy môžu prebiehať odlišne a môžu aj odlišne dlho trvať. Niektoré ženy sú už niekoľko týždňov pred pôrodom otvorené na 3 či 5 cm, iné len na 1 cm. Žena môže pri otváraní krčka maternice pociťovať nutkanie na tlačenie. Môže to signalizovať, že je pôrodná bránka dostatočne otvorená a pripravená na pôrod, pretože dieťa môže vstúpiť do pôrodných ciest, k čomu prispievajú kontrakcie.

Otváranie spoznáte podľa miernych alebo nepravidelných kontrakcií. To však neznamená, že aktívny pôrod už prebieha. Kľúčová je intenzita a frekvencia kontrakcií. Ďalším identifikátorom môže byť odtečená hlienová zátka. Opäť platí, že zatiaľ čo niektorým ženám odišla hlienová zátka týždeň pred pôrodom, iným odtečie hodinu pred pôrodom. Najlepšie dokáže otvorenie maternice posúdiť lekár, ktorý hmatovým vyšetrením stanoví, na koľko centimetrov je tehotná žena otvorená a určí tak stupeň dilatácie. Ide o cervikálne skóre, ktorým sa určí dĺžka, otvorenie, orientácie, konzistencia, uhol a prípadná poloha hlavičky.

Ako zistím, že sa otváram? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)