Ako spať v tehotenstve?

Ako spať v tehotenstve?

Publikované: 17.05.2023
Aktualizované: 15.10.2023

Spánkové rituály sa počas tehotenstva menia. Približne 40 až 50 % tehotných žien trpí v určitej fáze tehotenstva nespavosťou. Spánok sa počas tehotenstva mení z viacerých dôvodov. Príčiny často súvisia s hormonálnymi a biologickými zmenami, ktoré sa v tele ženy odohrávajú. Častými faktormi zmeny spánkových návykov sú nevoľnosť, časté močenie, citlivosť prsníkov, zvýšená frekvencia srdca, vyššia bazálna teplota, pocit diskomfortu v brušku, pálenie záhyzmeny trávenia, nafukovanie, bolesti nôh a chrbta alebo iné faktory súvisiace s tehotenstvom.

ako spať v tehotenstve

Veľmi nápomocné dokážu byť tehotným ženám zaužívané polohy pri spánku v tehotenstve. Je však dosť možné, že ak ste mali doteraz svoju obľúbenú polohu počas spánku, budete si musieť zvykať na novú. Typická a najviac odporúčaná je napríklad poloha spánku na ľavom boku, čo je tiež tzv. kľudová poloha. Niektorým budúcim mamičkám pomôže vankúš, ktorým si podoprú bruško v bočnej polohe. Nohy je tiež vhodné mierne pokrčiť. Ležanie na chrbte alebo bruchu nie je v tehotenstve vhodné a môže skôr spôsobiť ďalšie komplikácie.

Pre kvalitný spánok je potrebné dbať aj na správnu životosprávu, mať kvalitný matrac a snažiť sa si zabezpečiť pravidelný spánokNevhodné stravovanie v tehotenstve môže zapríčiniť žalúdočné ťažkosti. Takisto absencia živín a nedostatok pitného režimu môžu vyvolať tvrdnutie bruška alebo iné javy, ktoré môžu mať na svedomí zhoršenú kvalitu spánku.

Spanie na bruchu alebo ležanie na chrbte v tehotenstve


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.6%)