Ako oznámiť tehotenstvo rodičom?

Ako oznámiť tehotenstvo rodičom?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Potešila vás radostná správa od gynekológa alebo vás opakovane rozjasal pozitívny tehotenský test? Existujú prípady, kedy budúca mamička alebo partneri hľadajú originálny a kreatívny spôsob, akým oznámiť tehotenstvo rodičom či širšej rodine. Ak máte to šťastie, že vo vás rastie nový život a chcete to dať svojim blízkym na známosť kreatívne a zaujímavo, môžete vyskúšať aj originálne spôsoby oznámenia tejto úžasnej správy:

  • Darujte rodičom tričká s nápismi babka a dedko.
  • Zorganizujte rodinné fotenie, pričom namiesto klasické pokynu „syyyyyr“ zvoláte „som tehotnááááá“. Prekvapené, radostné a šokované tváre budete mať navždy zvečnené na rodinnej fotografii.
  • Podarujte rodičom darček, v ktorom sa bude nachádzať pozitívny tehotenský test alebo fotka z ultrazvuku. Taktiež môže ísť o hrnčeky alebo vankúšiky s podobným nápisom. Veľavravné darčeky často povedia všetko.
  • Originálny je aj slávnostný obed, ktorý zorganizujete pri vhodnej príležitosti a pri prípitku všetkým oznámite túto radostnú novinu.
  • Vystreľte si z rodičov spôsobom, že im oznámite, že ste si dali „nové tetovanie“, pričom na bruško si fixkou napíšete: „Som tehotná“, alebo „budem mamička“.

Druhým prípadom je, ak sa tehotenstvo potvrdí nečakane. Predovšetkým v prípade mladých žien a párov, ktoré tehotenstvo neplánovali, ide v živote o situáciu, ktorá dokáže vyvolať stres a paniku. Dôvodov na obavy je, samozrejme, mnoho, a to bez ohľadu na to, či ide o materiálne alebo finančné zabezpečenie, problémy s bývaním, zázemím alebo o neprajné životné situácie. Zvážiť preto treba všetky možnosti.

V takomto prípade neexistuje jeden univerzálny spôsob, akým oznámiť rodičom a partnerovi, že je žena tehotná. Práve vzhľadom na to, že okolnosti a situácia sú veľmi individuálne a môžu byť viac či menej štandardné. Rozhodne však nie je správne túto skutočnosť utajovať, zvlášť nie pred ľuďmi, ktorí sa môžu stať v tomto období cennou oporou. Ak situácia nastane, je z princípu jedno, ako to rodičom oznámiť, no dôležité je konať čo najskôr. V prípade skutočne kritickej situácie odporúčame obrátiť sa na špecializované neziskové organizácie a občianske združenia, ako Áno pre životFórum života alebo Poradňa Alexis a mnohé ďalšie.

Predovšetkým v krízových situáciách nastáva u žien otázka, ako oznámiť tehotenstvo rodičom či partnerovi. Ženy v rámci verejných diskusií a fór komunikujú rôzne scenáre a prípady, ktoré sú veľmi individuálne a nemožno z nich vytvárať všeobecné závery. Viaceré skúsenosti sú však pozitívne, a to napriek tomu, že okolnosti a podmienky pre príchod dieťaťa na svet neboli ideálne. Dôležité je vzniknutej situácii čeliť a nie ju ignorovať, a to sa týka i komunikácie s partnerom či rodičmi.

Ako oznámiť tehotenstvo rodičom? skúsenosti Modrykonik

Ako oznámiť tehotenstvo rodičom? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.4%)