Ako má spať novorodenec?

Ako má spať novorodenec?

Publikované: 18.07.2023
Aktualizované: 18.07.2023

Poloha spánku novorodenca je veľmi dôležitá, pretože súvisí s bezpečnosťou dieťaťa. V prvých mesiacoch života sa môže v spánku vyskytnúť syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), preto je potrebné zabezpečiť vhodné prostredie na spánok a taktiež dávať dieťa spať do správnej polohy.

Bábätko by malo od prvého dňa spať na chrbte – bez ohľadu na to, či ho dávate spať v noci alebo počas dňa. V tejto polohe má voľné dýchacie cesty a výrazne sa znižuje riziko SIDS. V tejto polohe zvyčajne dieťa spí najdlhšie a najlepšie. V postieľke by sa nemali nachádzať žiadne vankúše ani prikrývky, aby sa do nich dieťa nechtiac nezamotalo a neohrozilo svoje dýchanie. V prvých mesiacoch nie je vhodný spánok na bruchu, pretože sa pri ňom výrazne zvyžuje riziko SIDS. Spánok na boku je povolený, treba však dieťa uložiť správne a zabezpečiť, aby sa nepretočilo nechtiac na bruško.

Prvé dni po narodení dieťatko vylučuje zvyšky plodovej vody, dochádza k jeho presýteniu a grckaniu materského mlieka, z toho dôvodu by mala byť hlavička vyššie než nohy. U novorodenca je vhodné používať rýchlozavinovačku. Zavinutie je upokojujúce a u novorodenca vyvoláva pocit privinutia k matke. Vďaka tomu ľahšie zaspí a spánok bude dlhší. Mamičky často používajú na spanie hniezdo, ktoré zabraňuje bábätku nebezpečne sa pretáčať. Aby nedošlo k zležaniu hlavičky, je vhodné polohovanie – napríklad podopretie chrbátika, aby bolo bábätko mierne na boku.

Na brušku sa neodporúča novorodencom spať vôbec. Dieťa tak môže spať až vtedy, keď sa naň dokáže pretočiť samo (okolo 4. až 6. mesiaca). Vtedy sú už jeho svaly dostatočne silné a riziko, že by sa mu mohlo niečo v tejto polohe stať, sú minimalizované.

Podľa mamičiek sa má dieťatko polohovať, aby nedošlo k zležaniu hlavičky. Môže ležať na chrbte a vy mu budete otáčať hlavičku, ale aj na boku, pričom vhodné je používať polohovací trojuholník alebo zrolovanú deku, prípadne plienku.

Ako má spať novorodenec? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Gabriela Trstínska 18.Jul.2023
Mňa tiež mama učila, že zo začiatku nech bábätko spáva hlavne na boku tak som ho podkladala vankúšikom alebo malým paplónikom. Ale ak sa pretočilo na chrbátik, vedu som z toho nerobilo. Najdôležitejšie je, aby spalo dostatočne veľa.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)