Ako dlho účinkuje antikoncepcia po vysadení?

Ako dlho účinkuje antikoncepcia po vysadení?

Publikované: 15.05.2024
Aktualizované: 15.05.2024

Antikoncepcia hormonálneho charakteru je príznačná obsahom určitých pohlavných hormónov, ktoré majú značný vplyv na ženské telo, a tiež niektoré procesy dejúce sa v ňom. Ak sa žena rozhodne, že sa v najbližšom období pokúsi o otehotnenie, je veľmi dôležité, aby si uvedomila dĺžku účinnosti jednotlivých hormonálnych antikoncepčných prostriedkov. Každý druh sa v tejto oblasti odlišuje, a to i napriek tomu, že vo svojej podstate fungujú na podobnom princípe.

Ak je reč o perorálnej antikoncepcii, a teda ochrane pred neželaným tehotenstvom vo forme tabletiek, k ich vysadeniu treba pristupovať dôsledne. Rozhodne sa totiž neodporúča zastavenie ich užívania zo dňa na deň. Pre bezproblémové vysadenie je vhodné dobrať načatý cyklus, resp. balenie tabletiek, čím sa predíde rozhádzaniu menštruačného cyklu. V prípade, že sa k vysadeniu tejto antikoncepcie pristupuje poctivo, menzes by sa mal obnoviť do niekoľkých dní až troch mesiacov od vysadenia. Je to však veľmi individuálne.

Vnútromaternicové teliesko je kapitola sama osebe. Je tomu tak najmä z dôvodu existencie dvoch rôznych druhov tohto antikoncepčného prostriedku. Kým jeden funguje na hormonálnej báze, druhý má nehormonálny charakter. Tie dva varianty sa preto môžu líšiť aj v dĺžke ich účinnosti po vysadení. Vo väčšine prípadov však ide o približne jednodňovú až jednomesačnú rekonvalescenčnú dobu, ktorú ženské telo využíva na obnovu jednotlivých procesov, ako je prirodzená ovulácia. Bez ohľadu na to, či ide o hormonálne, alebo nehormonálne vnútromaternicové teliesko, vyberať by ho mal z tela ženy lekár. Niektoré ženy sa môžu pokúsiť o svojpomocné vybratie telieska z vaginálnej oblasti, no takéto konanie sa neodporúča. Môže totiž veľmi ľahko dôjsť k rozpadnutiu telieska vo vnútri intímnej oblasti ženy, čo by mohlo viesť k poraneniu citlivých partií. Rovnaký postup i doba na obnovu ženského cyklu platí aj v prípade podkožného implantátu.

Trochu komplikovanejší proces čaká ženské telo po vysadení antikoncepčnej injekcie. Dôvodom je najmä veľké množstvo hormónov obsiahnutých v jednej dávke injekčnej antikoncepcie. Ženy si preto musia zvyknúť na naozaj dlhodobú obnovu ovulácie, ktorá sa najčastejšie natiahne na obdobie troch mesiacov od zrušenia podania ďalších dávok antikoncepčných injekcií. Čo sa však týka plodnosti, niekedy sa páry musia pokúšať o otehotnenie viac ako 10 mesiacov, kým sa im konečne podarí úspešne splodiť potomstvo. Opäť opakujeme, že je na vine najmä obrovská dávka hormónov v jednotlivých injekciách podaných do tela ženy.

Na obnovu procesov v pohlavnom ústrojenstve ženy a vstrebanie zostatkových syntetických hormónov, ktoré sa do organizmu dostali prostredníctvom konkrétneho antikoncepčného prostriedku, potrebuje telo ženy určitý čas. Ako sme už vyššie uviedli, dĺžka tohto obdobia sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho druhu antikoncepcie, ktorú žena užívala. Plodnosť však môže byť okrem formy antikoncepcie ovplyvnená aj vekom ženy či organizmom. Ak sa teda žena pokúša o otehotnenie po vysadení hormonálnej antikoncepcie, je vhodné sa vyzbrojiť dostatočnou dávkou trpezlivosti a odhodlania. Najmä, ak do celej tejto rovnice zahrnieme vedľajšie účinky vysadenia hormonálnej antikoncepcie, ako sú výkyvy nálad, návrat menštruačných bolestí, zhoršené akné, výrazné hmotnostné zmeny či odchýlky v libide.

Na základe diskusných fór je možné konštatovať, že každý prípad snáh o otehotnenie po vysadení antikoncepcie je veľmi individuálny. Aj z tohto dôvodu sa netreba ihneď stresovať, ak sa v priebehu prvého cyklu od vysadenia hormonálnej antikoncepcie nepodarí počať dieťa. Dlhodobo hormonálne ovplyvňovanému organizmu je potrebné dať dostatok času na to, aby sa v ňom obnovili všetky prirodzené procesy podmieňujúce vznik nového života.

Ako dlho účinkuje antikoncepcia po vysadení? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92.6%)