Ako dlho sa hoja vnútorné stehy po pôrode?

Ako dlho sa hoja vnútorné stehy po pôrode?

Publikované: 08.09.2023
Aktualizované: 08.09.2023

Pri mnohých pôrodoch dochádza k situáciám, pri ktorých dôjde k pôrodným poraneniam alebo sa pristupuje k chirurgickým zákrokom, ktoré si vyžadujú šitie. Môže ísť o pôrod sekciou, kedy je prirodzený vaginálny pôrod nahradený cisárskym rezom (chirurgický pôrod). K poraneniam dochádza aj pri natrhnutí hrádze alebo jej prestrihnutí.

Následne lekár musí pristúpiť k šitiu týchto rán. Bez ohľadu na to, či ide o cisársky rez alebo šitie hrádze, hojenie rán a vstrebávanie stehov je veľmi individuálna záležitosť. Takisto rozhoduje to, aký bol použití šicí materiál.

Pri cisárskom reze sa za účelom lepšieho zrastania tkanív a rýchlejšieho hojenia rany využívajú okrem šicieho materiálu aj svorky, ktoré sa postarajú o pevné spojenie tkanív. Svorky sú zvyčajne žene odstránené po 4 až 5 dňoch po pôrode. Vo výnimočných prípadoch aj dlhšie, zvyčajne však predtým, ako mamička opustí pôrodnicu. Na šitie sa využívajú samovstrebateľné vnútorné stehy, ktoré sa niekedy kombinujú s vonkajšími. Stehy sa definitívne oslabujú a vstrebávajú sa – vypadávajú zvyčajne do 3 týždňov. Vyberateľné stehy sa dnes pri šití pôrodného poranenia používajú len výnimočne.

Ak ide o šitie po nástrihu (epiziotómia) alebo natrhnutí hrádze, používané sú samovstrebateľné šicie materiály. Vďaka tomu sa hoja vnútorné stehy po pôrode rýchlejšie a nie je nutné vyťahovanie stehov v týchto intímnych partiách. Vnútorné stehy sa samy vstrebávajú približne do 14 dní od šitia rany. Počas hojenia je možné, že žena v danej oblasti pociťuje ťahanie a napínanie, čo indikuje proces hojenia a vypadávania stehov. Ako dlho sa hoja vnútorné stehy po pôrode, závisí aj od veľkosti rany.

Ak ženu trápia väčšie bolesti, rozhodne by nemala odkladať návštevu gynekológa. Dôležitou prevenciou je dostatočná intímna hygiena. Na oplach rany využívajte čistú vodu alebo mydlo s dubovou kôrou. Miesto šitia oplachujte viackrát do dňa. Ranu je dobré vetrať, potrebné je teda vzdušné oblečenie. Používanie krémov a mastí sa v šestonedelí nevyhnutne neodporúča. Vhodné je sa pri problematickom hojení poradiť s lekárom, ktorý stanoví potrebnú terapiu. Problematickému hojeniu môžu napomôcť repíkové obklady alebo prípravky obsahujúce dubovú kôru.

Ako dlho sa hoja vnútorné stehy po pôrode? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.2%)