Únik moču v tehotenstve. Čo ho spôsobuje a ako ho zastaviť?

Únik moču v tehotenstve. Čo ho spôsobuje a ako ho zastaviť?

Publikované: 25.08.2023
Aktualizované: 25.08.2023

Problémy s únikom moču patria k typickým komplikáciám v tehotenstve. Už na začiatku gravidity je nutkanie na močenie jedným z typických príznakov. To má za následok zvýšený objem krvi v tele a väčšie prekrvovanie orgánov i zväčšenie obličiek, ktoré pracujú intenzívnejšie, aby z tela vylučovali odpadové látky.

Okrem toho sa na probléme úniku moču podieľajú aj hormonálne zmeny v tele tehotnej ženy. Hormón progesterón, ktorý je produkovaný v tehotenstve vo veľkých množstvách, môže uvoľňovať väzy a svaly v panvovom dne, čo ešte viac zhoršuje situáciu s únikom moču a potrebou častého močenia. Takisto rozširuje močovú rúru a môže tak zapríčiniť mimovoľný únik moču.

V tehotenstve únik moču, známy aj ako močová inkontinencia, postihuje mnoho žien a je to bežný fenomén spojený s týmto životným obdobím. Hlavnou príčinou úniku moču je oslabenie panvového dna, čo je svalová skupina a väzy, ktoré podopierajú močový mechúr a močové cesty. Počas tehotenstva dochádza k zvýšeniu tlaku na panvové dno, pretože rastúci plod a maternica tlačia na tieto štruktúry a vyvolávajú tak u ženy nutkavú potrebu močenia. Tento tlak môže oslabiť svaly a väzy, čo vedie k úniku moču pri kašľaní, kýchaní, smiechu alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite. Tieto prejavy sú typické pre pokročilé štádium tehotenstva – tretí trimester.

Je dôležité si uvedomiť, že únik moču počas tehotenstva je bežný a nie je to niečo, za čo by sa žena mala hanbiť. Tieto fyziologické a hormonálne zmeny u ženy vyvolávajú prirodzenú a nutkavú potrebu močenia. Často sa môže u ženy objaviť aj samovoľný únik moču – inkontinencia, keď žena nie je schopná ovládať svoj močový mechúr. Moč v tehotenstve nie je vhodné zadržiavať. Koncentrovanie močoviny v močovom mechúre vytvára vhodné prostredie na množenie baktérií. Následne sa môžu vyskytovať častejšie infekcie a zápaly močových ciest, ktoré takisto môžu zapríčiňovať potrebu častého močenia a úniky moču. Pozorujte prípadne príznaky indikujúce zápal močových ciest – pálenie pri močení, zápach moču, zakalený moč, nutkanie na močenie aj po vykonaní potreby, bolesť v podbruší.

Zmierniť úniky moču možno cvikmi na posilnenie panvového dna. Posilňovaním panvového dna získava panva dostatočnú podporu a zmierňuje sa tak tlak na močový mechúr. Potrebné je dodržiavať pitný režim. Vyhýbajte sa teda väčšiemu príjmu tekutín pred spaním. Obmedzte alebo úplne vynechajte zdvíhanie nadmernej záťaže. Vyhnite sa radšej sladeným nápojom, urologickým čajom, kofeínu a sýteným nápojom. Hlavným zdrojom tekutín by mala byť čistá voda, čerstvé ovocné šťavy a vhodné čaje pre tehotné.

Ak vám únik moču robí počas tehotenstva problémy, riešením môžu byť tiež inkontinenčné vložky, ktoré poslúžia na zachytávanie malých únikov moču. Využívajú ich aj ženy v diskusiách, prípadne niektoré siahnu po klasických intímnych vložkách. Takisto poukazujú na možnú prítomnosť infekcií alebo zápalu. Časté úniky moču je vhodné konzultovať s gynekológom.

Únik moču v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Únik moču v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)