Odkedy sa počíta tehotenstvo?

Odkedy sa počíta tehotenstvo?

Publikované: 24.11.2023
Aktualizované: 24.11.2023

Ak ide o plánované tehotenstvo, partneri sa zvyčajne nevedia dočkať, kedy sa gravidita potvrdí. Tehotná žena prekoná počas 40 týždňov (v priemere 270 až 280 dní, 10 lunárnych a 9 kalendárnych mesiacov) dlhú cestu plnú zmien – hormonálne a telesné zmeny v jednotlivých trimestroch život ženy do väčšej či menšej miery ovplyvňujú. Radosti, ale aj starosti, ktoré sprevádzajú cestu k vytúženému bábätku, začínajú už od 1. týždňa tehotenstva. A to aj napriek tomu, že prvé dva týždne žena ešte tehotná nie je.

V 1. týždeň tehotenstva sa totiž ženské telo ešte len pripravuje na úspešné oplodnenie vajíčka spermiou muža. Gravidita sa začína počítať od prvého dňa poslednej menštruácie, pričom k ovulácii a potenciálnemu oplodneniu dochádza približne na 14. deň menštruačného cyklu (ak je cyklus pravidelný, 28-dňový). Takýto spôsob výpočtu začiatku gravidity je volený preto, že nie je spätne možné určiť presný deň oplodnenia a uhniezdenia vajíčka. Žena reálne zistí, prípadne má podozrenie, že je tehotná až v 3. či 4. týždni tehotenstva. Pozitívny tehotenský test nemožno považovať za začiatok tehotenstva, len za jeho potvrdenie.

Prvý týždeň tehotenstva je menštruačnou fázou, počas nej sa telo menštruovaním pripravuje na oplodnenie. Zbavuje sa nepotrebného tkaniva sliznice maternice a neoplodneného vajíčka. Následne dochádza k dozrievaniu vajíčka (folikulárna fáza) a k jeho uvoľneniu a príležitosti na oplodnenie (ovulačná fáza). Posledná luteálna/luteinizačná fáza sa končí buď menštruáciou, alebo tehotenstvom. Ak tehotenstvom, ide už o 1. mesiac gravidity.

Odkedy sa počíta tehotenstvo skúsenosti Modrykonik

Odkedy sa počíta tehotenstvo diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)