Masáž v tehotenstve. Áno alebo nie?

Masáž v tehotenstve. Áno alebo nie?

Publikované: 26.09.2023
Aktualizované: 26.09.2023

Tehotenstvo nie je žiadna diagnóza ani choroba. Ženské telo a organizmus si prechádzajú množstvom zmien, ktoré si, samozrejme, vyžadujú určité špecifické zaobchádzanie. Mnohé obmedzenia majú primárne preventívny charakter. Často si tehotenstvo vyžaduje určité zmeny v jedálničku, pričom však nie je nutné sa úplne obmedzovať, dokonca ani saunovanie v tehotenstve nie je žiadne tabu, ak je prevádzané za správnych podmienok. A čo masáž v tehotenstve?

Možno vás poteší, že masáže v tehotenstve sú niečo, čoho sa nemusíte vzdávať. Všeobecne sa odporúča masáže tehotným ženám od ukončeného 12. týždňa. Niektorí odborníci praktizujú tehotenskú masáž od počatia až po pôrod. Prvý trimester je však mimoriadne citlivým obdobím, počas ktorého sa u ženy prejavujú intenzívnejšie príznaky tehotenstva, prebiehajú hormonálne zmeny a plod je veľmi senzitívny. Po 30. týždni je podľa niektorých odborníkov sa masáži potrebné vyhýbať. Masáž sa neodporúča v záverečnej fáze hlavne tehotným ženám, ktoré sú na rizikovom tehotenstve.

Masáž v tehotenstve je príjemne stráveným časom, ktorý pre ženu predstavuje nielen fyzickú, ale aj psychickú úľavu. Základom je zveriť sa do rúk skúsenému odborníkovi/odborníčke. Pri tehotenskej masáži sú určité špecifiká, ktoré je potrebné zohľadniť. Ide nielen o intenzitu tlaku, ale aj vhodné dotyky, poznanie citlivých bodov, vhodných miest na masáž dôležité je polohovanie tehotnej ženy a tiež používanie vhodných masážnych olejov.

Masáž v tehotenstve výrazne pomáha na bolesti chrbtice, hlavy, šije, chodidiel alebo uvoľňuje opuchy nôh. Hladenie bruška má relaxačný účinok a zároveň je možné jemnou masážou predísť čiastočne vzniku strií. Zakázaná je však silná reflexná masáž brucha a oblasti panvy. Masáž je možné realizovať tiež v sede. V niektorých prípadoch sa odporúča aj jemná masáž pŕs či bradaviek. Z hľadiska intimity je lepšie, ak túto aktivitu prenecháte na partnera alebo si ju aplikujete sama.

Hoci sa názory na vhodnosť masáže v tehotenstve líšia. Ak sa zveríte do rúk profesionálov (pozn. fyzioterapeutov), masáž v tehotenstve je jednoznačným benefitom. Na benefity sa odvolávajú takisto tehotné ženy v diskusiách, ktoré masáž aj v tehotenstve veľmi obľubujú. Niektoré ženy v diskusiách uvádzajú, že im lekár neodporúčal masáž krížovej chrbtice ani masáž bruška.

Masáž v tehotenstve. Áno alebo nie? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)