Kedy sa dá zistiť pohlavie dieťaťa na ultrazvuku?

Kedy sa dá zistiť pohlavie dieťaťa na ultrazvuku?

Publikované: 19.09.2023
Aktualizované: 19.09.2023

Mnohí budúci rodičia chcú vedieť pohlavie bábätka – z dôvodu výberu mena, vhodnej výbavičky či kočíka. Sú však aj takí, ktorí pohlavie vedieť nechcú a chcú sa nechať pri pôrode prekvapiť. Ak vás pohlavie vašho bábätka zaujíma, to, či ide o dievčatko alebo chlapca, sa môžete dozvedieť už v 1. trimestri.

Odhaliť pohlavie dieťaťa môžete pomocou testov DNA, ktoré sú zamerané na vylúčenie chromozomálnych chýb, ale aj z ultrazvuku. Oficiálne sa dá pohlavie dieťaťa zistiť až v 20. týždni tehotenstva vďaka veľkému ultrazvuku, ale ak je bábätko v správnej polohe, môžete už pri vyšetrení v 11. až 13. týždni zistiť, či pôjde o chlapca alebo dievča. Na prvom ultrazvuku majú deti viditeľný výbežok medzi nohami, ktorý sa nazýva genitálny hrbolček alebo uzlíček. Z neho sa neskôr vyvinie mužský alebo ženský orgán. Dôležitý je uhol sklonu tohto hrbolčeka – ak nesmeruje viac ako 30 stupňov nahor od chrbtice dieťaťa, budete mať dievčatko, pokiaľ je hrbolček vystúpený viac, budeme mať chlapca. Presnosť je aj v takomto skorom štádiu tehotenstve pomerne vysoká. Po 11. týždni je presnosť menšia ako 50 %, po 12. týždni tehotenstva je to viac ako 90 %.

Možnosťou, ako zistiť pohlavie dieťaťa, je aj odber amniocentézy. Odber plodovej vody sa zvyčajne vykonáva od 15. týždňa, avšak získať informácie o genetickej výbave dieťaťa môžete vďaka včasnej amniocentéze už od 11. týždňa. Neinvazívnou metódou je určenie pohlavia bábätka z krvi matky. Spravidla sa vykonáva po 12. týždni tehotenstva.

V 10. týždni tehotenstva môžete pohlavie zistiť pomocou testu z ranného moču. Jeho spoľahlivosť je viac ako 90 %. Dostupný je v lekárňach i na internete.

Pohlavie dieťaťa môžete odhaliť i pomocou babských rád, avšak ich spoľahlivosť nie je veľmi vysoká. Najčastejšie určujú mamičky pohlavie dieťaťa podľa polohy bruška. Ak je posadené nízko, bude to chlapec, ak je posadené vyššie, bude to dievčatko. O pohlaví drobca vám môžu viac napovedať vaše chuťové poháriky. Tehotné ženy preferujúce sladké budú mať pravdepodobne dievčatko, tie, ktoré uprednostňujú slané alebo kyslé, čakajú s najväčšou pravdepodobnosťou chlapca. Hovorí sa, že ženy čakajúce chlapca majú kyslý moč a tie, ktoré čakajú dievča, zas moč zásaditý. Ráno sa vycikajte do pohárika a do moču nasypte sódu bikarbónu. Pokiaľ začne šumieť, bude to chlapec, ak sa neudeje nič, čakáte pravdepodobne dievčatko. Pohlavie dieťaťa môžete zistiť aj podľa budúceho otecka. Hovorí sa, že ak začne partner priberať v tehotenstve spolu s vami, čakáte dievčatko. Ak nepriberie alebo schudne, čakáte chlapca. Údajne bije srdiečko dievčatiek o niečo rýchlejšie ako chlapcov, preto sa pri ultrazvuku opýtajte lekára na tep bábätka. Hodnoty pod 140 úderov značia chlapca, nad 140 úderov dievčatko.

Určenie pohlavia nie je podľa diskutujcich mamičiek 100-percentné ani v prípade lekárov. Zo sona sa to nedá vždy zistiť a niekedy sú aj napriek správnej polohe bábätka výsledky mylné. Pohlavie niektorým ženám lekár oznámil v 13. tt, niektorým v 22. či dokonca neskôr. Ak chcete mať väčšiu istotu, pohlavie bábätka si môžete dať zistiť z krvi. Avšak test je platený.

Kedy sa dá zistiť pohlavie dieťaťa na ultrazvuku? skúsenosti Modrykonik

Kedy sa dá zistiť pohlavie dieťaťa na ultrazvuku? diskusia Modrykonik

Kedy sa dá zistiť pohlavie dieťaťa na ultrazvuku? mamičky diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)