Ako zistiť pohlavie dieťaťa?

Ako zistiť pohlavie dieťaťa?

Publikované: 17.05.2023
Aktualizované: 29.11.2023

Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak máte radi prekvapenia a chcete, aby ste do posledného okamihu nevedeli, či vo vás rastie plod lásky dievčenského či chlapčenského pohlavia, žiadne metódy ani spôsoby na určovanie pohlavia bábätka potrebovať nebudete. Ak ste však predsa zvedaví a nedočkaví, máme pre vás niekoľko odporúčaní. O pohlaví bábätka sa rozhoduje už v okamihu, ako sa počas oplodnenia stretne mužská spermia a vajíčko ženy.

Najjednoduchším spôsobom, ktorý je zárukou správneho určenia pohlavia bábätka, je odborné vyšetrenie ultrazvukom. Spoľahlivosť ultrazvukového vyšetrenia je až 99 %. Gynekológ dokáže pohlavie dieťaťa identifikovať okolo 16. až 20. týždňa, závisí však takisto od otočenia dieťatka V niektorých prípadoch je to možné dokonca skôr (12. týždeň), a to na základe uhla plodu a smeru pohlavného hrbolčeka.

vyšetrenia krvi je možné zistiť pohlavie bábätka už okolo 12. týždňa. Využíva sa na to analýza fetálnej DNA z krvi matky. Zvyčajne je však tento spôsob vyšetrenia krvi za účelom zistenia pohlavia bábätka spoplatnený. Určiť pohlavie bábätka je možné taktiež aminocentézou, čo je odber plodovej vody. Tento proces sa využíva aj na zisťovanie možného výskytu genetických chorôb. Aminocentézu je možné realizovať od 11. týždňa, no odporúča sa počkať aspoň do 12. – 15. týždňa tehotenstva. Na výsledky si v niektorých prípadoch počkáte v rozmedzí 2 až 4 týždňov.

Existujú tiež testy na určenie pohlavia bábätka z ranného moču. Ide o test, ktorý môže žena vykonať v pohodlí domova. Výsledok pritom budete poznať už o pár minút. Spoľahlivosť takýchto domácich testov je okolo 70 až 90 % a niekedy je pomerne ťažké výsledok odčítať. Výsledok takýchto testov teda nie je zárukou spoľahlivosti, aj keď ich budete robiť opakovane. Existujú tiež určité charakteristiky, ktoré súvisia s priebehom tehotenstva s chlapcami a dievčatami, tepom bábätka a jeho správaním sa v brušku. Priebeh tehotenstva je u žien natoľko individuálny, že ani takéto faktory nie sú zárukou správneho určenia pohlavia. Ide skôr o takzvané „babské metódy“.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.2%)