Kedy môže dieťa sedieť vpredu v aute?

Kedy môže dieťa sedieť vpredu v aute?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Na základe dostupných štatistík je známe, že predné sedenie a zvlášť sedadlo spolujazdca je z hľadiska závažnosti dopravných nehôd vôbec to najnebezpečnejšie. Dieťa môže sedieť vpredu v aute, ak sú dodržané určité bezpečnostné a legislatívne predpisy.

Prednostne sa na prepravu detí majú využívať zadné sedadlá, ktoré sú z hľadiska štatistík najbezpečnejšie. Sedenie detí vpredu sa teda odporúča len vtedy, ak je to nevyhnutné. Čo hovorí zákon? Tieto náležitosti upravuje Zákon o cestnej premávke č.8/2209, Nariadenie vlády SR o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií č. 554/2006. Dieťa môže byť usadené na predné sedadlo spolujazdca len v prípade, ak je použité zadržiavacie zariadenie (autosedačka, podsedák, vajíčko) a je pripútané bezpečnostnými pásmi. Zadržiavacie zariadenie musí byť použité u detí, ktorých telesná výška nedosahuje minimálne 150 cm. Sedenie detí vpredu zákon neohraničuje vekom dieťaťa.

Ak má dieťa menej ako 150 cm je potrebné sedenie v detskej autosedačke alebo ukotvenie a sedenie na podsedáku. U malých bábätiek sa odporúča pri preprave používanie vajíčka, pričom sú ukotvené v protismere jazdy. Ak je vajíčko ukotvené v protismere jazdy, je potrebné deaktivovať airbag spolujazdca. Pokiaľ sú vajíčko, autosedačka alebo podsedák inštalované v smere jazdy, airbag ostáva aktívny. V prípade prepravy detí v autosedačke otočenej v smere jazdy je vhodné posunúť sedačku spolujazdca čo najviac dozadu. Vajíčko sa odporúča používať minimálne do 15. – 18. mesiaca veku. Následne je vhodné prejsť na sedenie v autosedačke. Podsedák je vhodné používať u detí, ktorých výška dosahuje aspoň 125 cm. Odporúčame však používať podsedáky s opierkou chrbtice. Dieťa vyššie ako 150 cm môže sedieť na predných sedadlách v aute, no musí byť riadne pripútané bezpečnostným pásom.


Komentáre
Miška 21.Jul.2023
My sme teda autosedačku používali aj pri 2 ročnom dieťati a všetko bolo v pohode. V podstate s ním tá autosedačka vyrástla. Nekupovali sme žiadne vajíčka, podesdáky ani špeci ďalšie sedačky. Vyhodené peniaze. Jedna kvalitná autosedačka stačí. Našťastie sme jej bezpečnosť testovať nikdy nemuseli a to prajem všetkým rodičom. :-)

Odpovedať

Chose 09.Oct.2023

Vajíčka nie sú teda v žiadnom prípade vyhodené peniaze, mozete byt rada ze ste nevyuzili bezpecnost sedacky pri malom babatku ,boli by ste nemilo prekvapený. Akoze šetriť na svojom dieťati je totalna hovadina nezodpovednosť. Nehovoriac o tom ze moju si vazim a kazde uľahčenie a manipulácia s dieťaťom je pre nu velka pomoc.

Monika 22.Oct.2023
Chose máte úplnú pravdu

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88.2%)