Kedy ísť do pôrodnice?

Kedy ísť do pôrodnice?

Publikované: 16.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Nastávajúce mamičky sa často pýtajú „Kedy ísť do pôrodnice?“ Je to prirodzené, keďže spoznať začiatok pôrodu môže byť náročné, najmä pokiaľ ide o prvý pôrod. Pred začiatkom pôrodu sa totiž v tele odohráva množstvo zmien, ktoré nemusia nutne signalizovať potrebu vyraziť do nemocnice.

V rozmedzí niekoľkých dní pred pôrodom dochádza k uvoľneniu hlienovej zátky (hustý výtok) uzatvárajúcej maternicové hrdlo, prípravným kontrakciám (slabé sťahovanie v podbrušku) a odtečeniu plodovej vody.

Odtok plodovej vody môže byť mierny, odteká nepatrným pramienkom, aj silný – nezastaviteľný prúd plodovej vody. Vyzerá ako číra tekutina s nevýrazným, mierne sladkastým zápachom, môže mať taktiež belavú alebo svetloružovú farbu. Do nemocnice stačí v takom prípade ísť do dvoch hodín po odtečení plodovej vody. Pokiaľ má zelenkastú farbu alebo je skalená, choďte do pôrodnice okamžite.

Do pôrodnice sa odporúča ísť v prípade, že dochádza k pravidelným kontrakciám. Približne 3 týždne pred pôrodom sa objavia nepravé bolesti, tzv. poslíčkovia alebo Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré sa prejavujú bolesťami v podbrušku a v krížoch. Tieto sťahy sú nepravidelné a ich intenzita sa nezosilňuje, bolesti trvajú krátko a opakujú sa. Poslíčkovia nemajú otvárací efekt. Pravidelné kontrakcie každých 5 až 7 minút, ktorých interval sa skracuje a intenzita zosilňuje, sú znakom, že je potrebné vyraziť do pôrodnice.

Bližiaci sa pôrod sa môže ohlásiť aj slabým krvácaním a špinením. Normálnym javom je ľahké špinenie po bežnom vyšetrení u gynekológa. Stará tmavá krv či svetlá hlienovitá neznačia problém, signálom na zvýšenú opatrnosť je jasne červená krv. V takom prípade je nutný okamžitý odchod do pôrodnice.

Dôvodom na odchod do nemocnice sú i pochybnosti o pohyboch plodu, veľký tlak na konečník mimo kontrakcií či odporúčanie od vášho gynekológa.

To, kedy ísť do pôrodnice, je individuálne. Väčšina žien uvádza, že do nemocnice vyrazili po stupňujúcich sa kontrakciách, špinení či odtečení plodovej vody. Radšej netreba odchod do nemocnice odkladať, pretože pôrod môže byť rýchly.

Kedy ísť do pôrodnice? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.8%)