Čo na upchatý nos v tehotenstve?

Čo na upchatý nos v tehotenstve?

Publikované: 09.08.2023
Aktualizované: 09.08.2023

Nádcha je počas tehotenstva pomerne bežná. V tele ženy dochádza v záujme ochrany zdravia bábätka k potlačeniu imunity, preto sa nezriedka u budúcich mamičiek objavuje prechladnutie, ktorého jedným z príznakov je upchatý nos. Pre hormóny sa nosová dutina stáva prekrvenejšia a presiaknutejšia, čím dochádza k jej ľahšiemu podráždeniu. Začervenanie, opuch a zvýšená produkcia hlienu spôsobujú, že máte nos pomerne často zaborený do vreckovky. Hlien je bezfarebný, buď je úlne riedky, alebo naopak hustý. Čo vám s tým pomôže?

Tehotenská nádcha sa môže prejaviť kedykoľvek počas tehotenstva, najčastejšie k nej dochádza počas prvého trimestra. Pre budúcu mamičku môže byť veľmi nepríjemná (ovplyvňuje spánok a spôsobuje únavu), avšak dieťatko neohrozuje. Nápomocné môžu byť antihistaminiká, nosné kvapky i zvýšený pitný režim.

Pri upchatom nose si doprajte dostatok tekutín, pitný režim by mali tvoriť predovšetkým voda a čaje, vyhýbať sa treba kofeínu, ktorý má odvodňovací účinok. Nepriechodnosť dýchacích ciest znížite miernym pohybom. Doprajte si chôdzu na čerstvom vzduchu, čím zvýšite cirkuláciu krvi. Aby ste predišli vysušovaniu nosovej sliznice, zvýšte vlhkosť vzduchu v miestnostiach, v ktorých sa pohybujete.

Na upchatý nos v tehotenstve môžete zvoliť prípravky s obsahom morskej soli, ktoré odstraňujú hlien a zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest, antihistaminiká na svrbenie v nose a uvoľnenie upchania nosa alebo nosné kvapky/spreje. Z nosových sprejov s obsahom roztoku morskej soli sú obľúbené Quixx extra 2,6 % a Physiomer Hypertonic. Vyskúšať môžete Nasivin Soft 0,01 %, produkt s nízkou koncentráciou určený pre novorodencov, alebo nosný sprej GripVis 1,6 mg/ml. Pokiaľ je uchpatý nos príznakom chrípky, užívať môžete homeopatikum Oscillococcinum. O užívaní týchto prípravkov sa vždy poraďte so svojím lekárom. Prirodzené uvoľnenie nosa pri nádche dosiahnete pomocou vyplachovania nosa, použiť môžete fľašu alebo kanvičku na výplach nosa a soľný roztok.

S tehotenskou nádchou a upchatým nosom sa stretlo počas gravidity veľa mamičiek. V diskusiách uviedli, že takáto nádcha môže trvať aj niekoľko týždňov. Odporúčajú zvlhčovať vzduch v miestnosti, nápomocné sú morské spreje, ale aj výplachy nosa slanou vodou. Viaceré mamičky tvrdia, že im najviac pomohol Muconasal Plus, osvedčil sa aj Nasivin alebo Olynth.

Čo na upchatý nos v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92%)